Мобилно меню

4.6521739130435 1 1 1 1 1 Rating 4.65 (23 Votes)

/imG 0329Днес в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се проведе за седми път традиционният работен семинар на учителите по религия от столицата. Той се организира от Регионалния инспекторат по образование София-град и БФ на СУ. Тази година сред организаторите беше и Центърът по катехизическо и религиозно обучение към същия факултет. Учителите дискутираха въпроса за „Темите за християнските празници в обучението по религия”.

На срещата, открита от Ваня Станчева, старши експерт в Районния инспекторат по образование – София, присъстваха учители по религия от столицата, студенти, докторанти и преподаватели от Богословския факултет, гости от други учебни заведения.

С приветствие към присъстващите се обърна проф. Божидар Андонов, преподавател и зам.-декан на Богословския факултет. Той приветства участниците в семинара от името на деканското ръководство и от името на създадения от него Център по катехизическо и религиозно обучение. След това предаде поздравите и на другите членове от ръководството на центъра – доцентите Клара Стаматова, Иван Рашков и Константин Нушев, които обаче досега не са присъствали на срещите с учителите по религия.

Б. Андонов увери присъстващите, че Центърът по катехизическо и религиозно обучение е отворен за всички, които имат нужда от помощ и идеи. Той се обърна към учителите, повечето от които работят на това поприще повече от десет години, да предадат на въпросния център своите материали и разработки, които проф. Анонов да обработи и издаде в нещо като наръчник на учителя. Той обеща, че авторството на учителите ще бъде гарантирано.

С подобен призив към учителите по религия се обърнаха преди време и от ръководството на синодния отдел по катехизация и много учители откликнаха на призива им. Досега обаче никой не е видял учебно пособие, издание на отдела. Не е ясно дали у учителите са останали някакви материали, които сега да предоставят и на този център при БФ.

/imG 0327Б. Андонов също така обяви, че центърът има идея да направи списание за преподавателите по религия, в което ще се публикуват техни материали и то ще се разпространява на  достъпна цена.

С приветствени думи към присъстващите се обърна и Ваня Станчева, която преподаде благословението на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит към учителите по религия. Г-жа Станчева отбеляза, че патриархът винаги е бил радетел за въвеждането на предмета религия като задължителен за българското училище. Тя припомни, че като Русенски митрополит Негово Светейшество полагаше големи грижи в това отношение и Русенска епархия сега има най-много групи по СИП и ЗИП в цялата страна (това до голяма степен се дължи и на дейността на експерта по религия в Русе г-жа Росица Георгиева – бeл. ред.). Ваня Станчева изрази надежда, че патриархът ще положи същите грижи и за просветното дело в столицата, на която той е митрополит.

В рамките на семинара бяха направени няколко презентации, първата от които беше на доц. Жоржета Назърска и богослова гл. ас. д-р Светла Шапкалова от Университета по библиотекознание и информационни технологии. Те представиха три свои помагала, предназначени за студенти, които се запознават с религиите по нашите земи в контекста на изучаването на културно-историческото наследство: „Религиозен плурализъм”, „История на религиозните деноминации в България” и „Празничен календар”. Чрез тях студентите не само се запознават с юдаизма, християнството и исляма, но и се учат на религиозна толерантност и преодоляване на религиозните стереотипи. В учебните помагала са включени лекции, упражнения, тестове, допълнителни текстове, документи.

При следващата презентация пред учителите по религия беше представено „Учебното помагало по БЕЛ, Роден край и час на класа за интегриране на знанието за християнството в 1 клас”, издание на Двери. Авторите д-р Полина Спирова и докторант Златина Каравълчева представиха за първи път и пред учители по религия учебното пособие, като разясниха неговата цел, начини на работа с него, възможностите то да се използва и в часовете по религия освен в посочените в заглавието му часове.

След това Ваня Станчева представи християнските празници в учебната програма по религия в началния етап на основната образователна степен. Тя изясни и най-честите грешки, които учителите допускат при преподаването на този учебен материал. На базата на своите наблюдения като старши експерт в РИО-София г-жа Станчева отбеляза, че сред грешките на учителите са: прекаленото наблягане на народните обичаи и традиции в празника за сметка на християнското му осмисляне; неразграничаването на легендите от Свещеното и Църковното предание.

След това изявени столични учители представиха пред присъстващите свои разработки на уроци. Това бяха госпожите Руска Тошева, Миленка Йоцова и Виолета Рогачева. Г-жа Рогачева разказа за урок по толерантност, проведен с нейни ученици, съвместно с деца, изучаващи религия „Ислям”. Урокът, подготвян в продължение на няколко месеца, представя нагледно изграждането на мостове за сближаване между религиите. В хода на урока учениците са се „снабдили” и с инструментите за това изграждане: знание, общуване, откритост, любов. На заключителния открит урок са присъствали православни духовници, представители на районното мюфтийство, експерти, преподаватели, студенти, които са били впечатлени от подхода на учителката и постиженията на децата. Изводът, който г-жа Рогачева направи, е, че „толерантност се възпитава”.

Учителите, присъстващи на срещата, се обединиха около мнението, че „е необходимо и дори задължително да се правят междупредметни връзки между религията и другите учебни дисциплини”.

/imG 0340Голям интерес сред аудиторията предизвика разказът на незряща учителка Диана Томова, която преподава история и СИП религия в училището за слепи деца. Тя обясни, че незрящите ученици се нуждаят от това да докоснат изучавания предмет, за да го „видят” и разберат. За целта тя е изработила макети на храм, свещник и др. под., които децата да могат да пипнат. Има и модел на владика в богослужебно облекло и на монахиня, защото учениците не могат да си представят как изглеждат дрехите им. Незрящите ученици също така рисуват релефни икони по специална технология, така че успяват да навлязат и в света на православната иконография. Разбира се, дидактични материали за незрящите няма и тяхната учителка и нейни приятели подготвят необходимите модели сами.

Г-жа Станчева обяви, че до края на учебната година ще бъде отпечатан комплект икони за учителите по религия, който се финансира от Софийска митрополия.

Сред обсъжданите на срещата въпроси беше и участието на свещениците в обучението по религия. Учителите се обединиха около мнението, че духовниците имат голяма роля в този процес. Г-жа Йоцова сподели, че в Банкя са постигнали много добро сътрудничество с енорийския свещеник о. Василий Милков Топузлиев, както и с родителите на децата от детската градина и училището. Г-жа Руска Тошева също разказа за заниманията в различни храмове, които организира за своите ученици, и за срещите със свещениците, които правят силно впечатление на децата. Полина Спирова сподели опита от работата в курсовете по катехизис в Енорийския център на храм „Покров Богородичен”, където в екипа от преподаватели винаги, при всяко занятие, участва и един свещеник. Присъствието на духовника прави много по-успешно приобщаването на курсистите към църковния живот, придава авторитетност на курса и дава възможност на участниците да споделят със свещеника духовни въпроси и да получават отговори веднага.

Своя опит от катехизацията на възрастни сподели и докторантът Емил Дангов, който провежда катехизически занимания с възрастни, подслонени през тази учебна година в сградата на Богословския факултет с подкрепата на Центъра по катехизация и религиозно образование.

По „традиция” на срещата не присъстваха представители на синодния отдел по катехизация, нито избраният координатор на Софийска митрополия по катехизаторската дейност.

В края на срещата учителите споделиха желанието си за по-чести срещи за обмяна на опит, както и за провеждане на курсове за повишаване на квалификацията. Организаторите отговориха, че ще се постараят да организират подобни срещи поне два пъти годишно.

Участниците се съгласиха следващият семинар да е посветен на новите технологии в обучението по религия.

Ваня Станчева, старши експерт в РИО-София:

/imG 0331

Д-р Шапкалова представя учебните пособия:

/imG 0333

Руска Тошева представя урок за св. Георги:

/imG 0338

Миленка Йоцова разказва за работата с учениците в Банкя:

/imG 0345

Г-жа Рогачева споделя опита си от урока за толерантността:

/imG 0347

Учителката в училището за незрящи деца Диана Томова разказва как преподава религия там:

/imG 0348


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9x4yw 

Разпространяване на статията: