Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (23 Votes)

 DSC0268За четвърта поредна година Богословският факултет при СУ „Св. Климент Охридски“ с благословението на Софийска митрополия и финансовата подкрепа на ОП „Туристическо обслужване“ при Столична община организира поклонническия път „Рилският чудотворец“. И тази година поклонниците изминаха пеша разстоянието от София до Рилски манастир в дните от 1 до 6 август 2013 г., където участваха в празничната литургия за Преображение Господне.

През тази година да споделят поклонническия път до Рилския манастир решиха около 150 души, водени от отец Ангел Ангелов от столичния храм "Св. София", отец Антоний и отец Николай от столичния храм "Св. Димитър". Тази енория по традиция е и сред най-активните в прехода, като само от нея участниците са няколко десетки души. Най-малкият участник през тази година бе само на 6 години, а най-възрастният - над 80 години. На различните места, където поклонниците спират за молебен или нощувка, към групата се присъединяват и местни хора, които вече са свикнали с инициативата и с радост ги очакват.

Поклонниците тръгнаха на 1 август от храм „Св. София” в столицата, където по традиция се започва с водосвет в храма (първата снимка). Според доц. д-р Павел Павлов, един от организаторите, денят не е избран случайно - на 1 август, който се пада в средата на лятото, през византийския период се изнасял кръстът Господен, за да осени градовете и да им помогне през тежките летни месеци, когато и епидемиите са били най-опасни. Затова и Поклонническият път до Рилския манастир започва с кръстоносене в центъра на София – от „Св. София” до ротондата „Св. Георги”, тъй като мощите на св. Йоан Рилски за последно в София са били в Ротондата „Св. Георги”.

Първата спирка на групата е до Кумата, където се намира най-високият параклис "Св. Йоан Рилски" у нас, а на следващия ден поклонниците минават по билото на Витоша до Черни връх и стигат до село Ярлово. Във всяко населено място, където поклонниците спират, първо се отслужва молебен, което е празник за местното население. Нещо повече - молитвеният дух не угасва по време на целия преход: от началото до края носещите иконата на св. Йоан Рилски и хоругвите начело на групата пеят тропари или казват Иисусовата молитва, която се подема от всички участници.

Групата спира и в Белчин, където е погребан презвитер Йоан, участвал в пренасянето на мощите на св. Йоан Рилски и споменат поименно в разказа за тяхното пренасяне. Във възстановената антична крепост Цари Мали Град над Белчин ансамбъл "Св. Йоан Кукузел Ангелогласният" изпълнява църковни песнопения... 

Поклонническият път "Рилският чудотворец" не е обикновен преход от София до сърцето на Рила - непрестанната молитва, духовното и физическо усилие, духовните беседи и срещи с местното население, което посреща поклонниците в различните селища по техния маршрут, придават на инициативата наистина неповторим характер и силен мисионерски заряд.

Шествието с хоругви до ротондата "Св. Георги" тръгва от "Св. София":

 DSC0273

Пристигане при ротондата:

 DSC0304

Пред параклиса "Св. Иван Рилски" край хижа "Кумата" на Витоша:

 DSC0332

Вечерна молитва:

 DSC0352

Поредно тръгване на път:

 DSC0435

В римската крепост Цари Мали град над с. Белчин, при  заедно с архиерейския наместник на Дупница ик. Георги Паликарски, прот. д-р Кирил Попов и инж. Симеон Пешов, президент на "Главбулгарстрой":

 DSC0487

При реставрираната църква "Св. Възнесение" ("Св. Спас") в Цари Мали град:

 DSC0514

Благославяне на храната в с. Белчин:

 DSC0521

Вечерна молитва в с. Белчин:

 DSC0526

Пътят през планината:

 DSC0544

 Снимка за спомен на планинското било:

 DSC0553

Водосвет на брега на езерото Бъбрека - о. Ангел:

 DSC0641

На брега на езерото Бъбрека:

 DSC0647

Православен християнин от Етиопия с радост носи хоругвата на св. Иван:

 DSC0672

Пристигане в Рилския манастир:

 DSC0736

Снимка за спомен пред храма на Рилския манастир:

 DSC0766

Снимки: Стефка Борисова


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xrr39 

Разпространяване на статията: