Мобилно меню

4.1111111111111 1 1 1 1 1 Rating 4.11 (9 Votes)

407Община Варна е направила опит да присвои цялото пространство около катедралния храм “Св. Успение Богородично”, което е 11 декара. Имотът в карето между бул. “Владислав Варненчик”, площад “Независимост”, бул. “Съборни” и митрополията е бил актуван като частна общинска собственост на 14 февруари, стана ясно от дело във Варненския административен съд. По това време кмет още беше Кирил Йорданов.

През януари общинарите са поискали от Службата по геодезия, кадастър и картография (СГКК) да издаде скица в полза на кметството, но им е било отказано, защото според всички налични документи собственик е църковното настоятелство към храма. То разполага с нотариален акт за катедралата и околното пространство, но в него са вписани само 1074 кв. м, които предстваляват земята, върху която е построен самият храм.

Именно от този технически пропуск се е възползвала местната администрация, за да придобие имота. След отказа за издаване на скицата общината е решила да приключи с въпроса кардинално, издавайки нов акт за собственост, като се позовава на регулационен план от 1981 г. В него е предвидено тази част от града да бъде отделена за озеленяване и улици. Последвало е ново искане до СГКК за издаване на скица, срещу което църковното настоятелство остро възразява. Оттам привеждат доказателства, че целият имот е собственост на църквата още от 1879 г., когато е бил дарен за изграждане на храм.

“До този момент общината не е проявявала претенции за собственост върху имота около катедралата. Той никога не е бил актуван като държавна собственост нито като общинска. Земята не е била отчуждавана, а самият храм никога не е бил отделян в самостоятелен имот”, казват от митрополията. Виждайки очевидния спор за собствеността, СГКК отново отказва на общината да издаде скица за новообразувания имот. Твърдо решена, че е в правото си, администрацията обжалва отказа пред съда. Там обаче стана ясно, че основанието за съставяне на акта е неприложимо.

Законът за местното самоуправление и местната администрация действително дава възможност на общините да придобият собственост върху общинските пътища и зелените площи за обществено ползване, но само ако те са били държавна собственост към влизането на закона в сила. Администрацията обаче не разполага с доказателства, че имотът е бил държавна собственост към 30 май 1995 г., когато е обнародван законът.

Недоумение буди и фактът, че нотариалният акт, издаден от самото кметство, е за частна общинска собственост, а всички територии, отредени за улици и озеленяване, трябва да са публични. Още по-учудващ е и периодът, в който хората на Кирил Йорданов правят опитите да вземат църковния имот. Всички действия започват около месец след като тогавашният кмет и вече покойният Варненски митрополит Кирил подписаха 5-годишен договор за сътрудничество. “Вярвам, че сътрудничеството ни ще има положителен ефект за укрепването на вярата”, каза на 7 декември м. г. Йорданов.

Сега новият кмет на Варна Иван Портних трябва да реши дали да продължи съдебната битка за имота, или да отмени издадения акт за общинска собственост.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xrr8p 

Разпространяване на статията: