Мобилно меню

4.9444444444444 1 1 1 1 1 Rating 4.94 (18 Votes)

 MG 3255В забързаното си ежедневие все по-рядко намираме повод да поспрем, да слушаме, да съзерцаваме. Дори и ние, християните, често на празниците обръщаме повече внимание на трапезата, на облеклото, на суетата. Тази година на Никулден имаше и такива столичани, които предпочетоха да се съберат и да отбележат празника духовно – с концерт.

Сред приятната творческа атмосфера, която създават експонатите в Софийска градска художествена галерия – домакин на ежегодния фестивал „Камерна сцена София“, една нова хорова формация дебютира с изключително интересна и разнообразна програма, включваща сакрални песнопения от различни стилови епохи и националности. Изпълнителите – камерен хор Sophia с диригент Мария Русева – освен красива звучност и прекрасни тембри представиха пред посетителите подбраната музика с ентусиазъм, разбиране и професионализъм.

В самото начало имахме възможност да се насладим на красивия 22-ри псалом (The Lord is my shephard/Господ е мой пастир) от американеца Пол Баслер. Тук диригентката ръководеше хористите от рояла. След това вниманието на публиката беше насочено към други църковни творби, между които мотета Herr, nun lässest Du (Ныне отпущаеши) от Феликс Менделсон Бартолди и Magnificat (Величае душата ми Господа) на естонеца Арво Перт.

Втората половина пък беше фокусирана върху православни песнопения като Херувимска песен от Стефан Мокраняц и тържествения „Химн на св. Кирил и Методи“ от Дмитрий Соловьов, който закри концерта. Обединяваща нишка в тези разнородни произведения беше съпоставянето на три коренно различни музикални варианта на Господнята молитва, разпръснати из цялата програма: експресивното „Отче наш“ на Алфред Шнитке, „Notre pere“ от френския композитор Морис Дюруфле – изцяло в духа на френската органова музика - и съвременният прочит на „Pater noster“ от сръбския автор Александър Вуйич. За разнообразието допринесе песнопението „Преславная Приснодево“ от Светозар Русинов, изпълнено изцяло от мъжката формация към хора.

Безспорно обаче акцентът на вечерта беше премиерното цялостно изпълнение на композицията „Молитва към Спасителя“ от прот. Кирил Попов в присъствието на самия автор. Тази творба, посветена на 2000-та годишнина от Рождество Христово и поучила наградата на Съюза на българските композитори през 1998 г., не се изпълнява поради високите технически изисквания, които поставя пред изпълнителите. Текстът е оригинален старобългарски и е част от цикъла покайни канони на еп. Константин Преславски (9-10 век) - открити и изследвани от проф. Георги Попов (брат на композитора). Той гласи: „Дарувай ми реки от сълзи, милостиви Спасителю, за да измия окаяната си душа и сърцето си, окаляно от грехове, за да се явя чист на Твоето свято Възкресение, величаейки Те“.

Снимки: Стефка Борисова

Камерен хор Sophia:

 MG 3301

Диригентката Мария Русева:

 MG 3201

 

Композиторът о. Кирил Попов:

 MG 3265

 

Поклонниците на красивата музика:

 

 MG 3268

 

 MG 3293

 MG 3234

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ax6dc 

Разпространяване на статията: