Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)

DSCN7246Тази мисъл на някълко пъти се повтори във вчерашния ден, който беше един малък празник на българската памет в БАН. По инициатива на едно гражданско сдружение и със съдействието на ръководството на БАН и на Кирило-Методиевския научен център към БАН вчерашният ден благодарение на проведената научна проява стана истински празник. 29 май се свързва обикновено с падането на Константинопол през 1453 г. – една трагична дата в историята на Европа. Конференцията, посветена на живота и делото на свети Евтимий Търновски, Български патриарх, пък се проведе на тази дата по повод приключването на Декада 2002-2012 г., посветена на 600-годишнината от кончината. И тя неминуемо се свърза с геройското поведение на българския първосветител при падането на Търново, но и с огромния му принос за българската духовна просвета, за Българската църква, за българската народност. Бяха изнесени поредица от доклади в големия салон на БАН, където дойдоха заместник-председателят на Академията чл.-кор. Атанас Атанасов, академик Петър Кендеров и много други учени, учители, директори, но и ученици от училища в столицата, духовници, общественици, граждани.

Конференцията беше открита с изпълнения на църковни песнопения от музикална формация на Националната гемназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ”. Последва кратко слово от проф. Иван Желев Димитров от БФ на СУ „Св. Климент Охридски”, председател на Организационния комитет за декадата, а приветствия бяха поднесени от ръководството на БАН, от Синдиката на българските учители и др.

На предиобедните заседания, ръководени от проф. И. Ж. Димитров, изнесоха доклади проф. Иван Денев (БФ на СУ), проф. Климентина Иванова (КМНЦ) , проф. Димитриос Гонис (Атински у-т, Гърция), доц. Димо Чешмеджиев (Пловдивски у-т), д-р Марко Скарпа (Богословски ф-т, Венеция). Следобедните заседания се ръководиха от председателката на Фондация „Св. Евтимий, Патриарх Търновски” г-жа Надежда Мадолева и тогава бяха изнесени доклади от проф. Маргарита Ваклинова (Нац. археологически и-т на БАН), доц. Вася Велинова (директор на ЦСВП „Проф. Ив. Дуйчев”), докторант Галя Тодорова (БФ на СУ), Никола Инджов (писател), Надежда Мадолева, която в своето заключително слово разказа за проведените десет годишни конкурса в българските училища, посветени на живота и делото на св. Евтимий, на български светци от историята на нашата църква, на храмовото строителство, на християнското изкуство у нас, на онова прекрасно съчетание на вяра и родолюбие, за което блестящ пример е „учителят-светец” Евтимий Търновски.

В заключение ученически хор от 41-о ОУ „Св. патр. Евтимий”, където г-жа Мадолева дълги години беше директор, изпя химна „Върви, народе възродени”, при който цялата зала стана на крака. Ученичка от същото уличище възторжено рецитира наградено стихотворение на А. Жекова, което завършва с „Поклон, учителю-светец!” Този израз стана и мото на самата конференция, която отдаде дължима дан на светеца патриарх, чиято памет вечно ще се тачи.

Проф. Иван Денев:

DSCN7190

Проф. Димитриос Гонис:

DSCN7235

DSCN7225

 DSCN7214

 

DSCN7191

 Г-жа Надежда Мадолева:

DSCN7347

DSCN7334

 

 

DSCN7301

 

DSCN7290

 

DSCN7277

Детският хор на 41 ОУ

DSCN7312

DSCN7237

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33uqf 

Разпространяване на статията: