Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (19 Votes)

Sv Nikolay_Sofiyski_Novi_inkonaНа 17 май св. Църква отбелязва 457 години от мъченическата смърт на св. Николай Софийски. По този повод в едноименния столичен храм (намиращ се на ул. „Пиротска” № 76, кръстовището с ул. "Опълченска") ще бъде отслужена празнична св. Литургия.

На 16 май 2012 г., сряда, от 17 часа от 17 ч. Знеполски епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит, ще отслужи Велика вечерня с традиционната лития със св. мощи на св. Николай Софийски до неговият гроб  на ул. „Цар Симеон” № 125.

На 16 и 17 май по време на богослуженията вярващите християни ще могат да се поклонят на мощите на светеца. За съжаление на твърде малко хора е известно името на св. Николай Софийски. Повечето от влизащите в храма вярващи смятат, че той е посветен на живелия 1285 години по-рано св. Николай Мирликийски (който се чества на 6 декември и на 9 май).

Църковното настоятелство кани всички вярващи да вземат молитвено участие в тържествените богослужения.

Св. Николай Софийски е роден в гр. Янина (сега в Гърция). Бил благочестив и с честния си занаят на обущар прекарвал дните на краткия си живот. След време се преместил в София. Заради неговите качества, красота и начетеност бил забелязан от местните турски големци и на няколко пъти бил принуждаван да приеме тяхната вяра. Веднъж те го поканили на обяд, сложили в питието му приспивателно и, като заспал, го обрязали по мюсюлманския обряд. Когато се събудил, Николай избягал и не излизал от къщи цяла година. Турците го поканили да посещава джамията. Той твърдо отказал. Веднага бил арестуван и подложен на тежки изтезания. 

На съдебното заседание съдията обявил, че според османските закони смята праведника за невинен. Въпреки това тълпата го извела извън тогавашна София при местността „Юч бунар” („Три кладенци”), където бил убит с камъни на 17 май 1555 г. Тялото му било пренесено на гробището наречено „Търницата” и изгорено, а пепелта разпиляна, за да не остане никакъв спомен от него. Въпреки това по молба на житиеписеца на светеца, Матей Граматик, едно момче събрало частици от неговите мощи и благочестиви християни тайно ги погребали.

По-късно светите му мощи били прибрани в дървен храм, а след това пренесени в новоизградения храм, посветен на св. Николай Софийски – един от най-големите в България, а друга предадена на храм „Св. София”. В края на 70-те години заради красивата сребърна кутия св. мощи били откраднати от храм „Св. Николай Софийски”. Тогава църковното настоятелство на „Св. София” подарило на „Св. Николай Софийски” пазената там частица от св. мощи. Сега те се съхраняват в храма заедно с частица от мощите на св. Харалампи и се изнасят за поклонение от вярващите на 16 и 17 май и на някои по-големи празници.

Гробното място на св. Николай Софийски (известно сред възрастното население на квартала като „Търницата”), намиращо се на ул. „Цар Симеон” № 125, е едно от малкото известни гробове на български светци. 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kuhx 

Разпространяване на статията: