Мобилно меню

3.5777777777778 1 1 1 1 1 Rating 3.58 (45 Votes)
Тодор ПоповНа заседание на Епархийския съвет на Пловдивска митрополия на 18 август е взето решение кметът на град Пазарджик Тодор Попов и прокурорът от Окръжна прокуратура на Пазарджик Стефан Янев да получат  най-високото отличие на Пловдивска епархия – орден „Свети апостол Ерм”. Предложението за наградата е направено от Пловдивския митрополит Николай. Г-н Т. Попов и г-н Янев ще бъдат отличени  „за тяхното достойно поведение при отстояването на християнските ценности, защитата на православната нравственост и морал, на светостта на брака, семейството и държавността”, съобщава сайтът на Пловдивска митрополия. Отличията ще бъдат връчени от Пловдивския митрополит Николай на 6 септември в катедралния храм „Успение Богородично” в Пазарджик на 6 септември.

Решението на Епархийския съвет е във връзка с обществения дебат в епархията по повод забраната на общината в Пазарджик за провеждане на гей-парад в града. Г-н Попов въведе и специална наредба за обществения ред, която забранява публичното демонстриране на сексуална ориентация на обществени места. Последва разпоредба на Комисията за защита от дискриминация тази наредба да бъде отменена заради дискриминационния й характер.

Преди това прокурорът от Окръжна прокуратура на Пазарджик Стефан Янев излезе с постановление по жалба на хомосексуални, в което прави заключение, че наблюдаването на прояви на сексуалност, към която според него спадат и състояния като зоофилия, некрофилия и геронтофилия, води до отклонение от собствената ориентация (тук). По-късно Върховната административна прокуратура отмени постановлението на Янев, която отмяна обаче е обжалвана пред Върховния административен съд.

Епархийският съвет на Пловдивска митрополия е счел за свой дълг да защити кмета и прокурора от публичните критики и порицания, на които са били подложени, заради заетата от тях позиция.

В изявление Епархийският съвет отбелязва, „че всяка позиция на мирянин и на светската власт, която изразява привързаност към традиционните християнски ценности и представлява форма на защита на общоприетия морал на българското общество, трябва да се ползва с енергичната подкрепа на Българската православна църква. В конкретния случай чрез забраната за провеждане на едно безнравствено зрелище, провеждано пред очите на децата и представляващо публично предизвикателство срещу брака, семейството и устоите на държавата, кметът на град Пазарджик е постъпил като отговорен държавник и добър християнин. Прокурорът Стефан Янев чрез заетата от него професионална позиция доказва, че когато бъдат разгледани през призмата на общоприетите ценности, правото и моралът могат да бъдат в единство и хармония, които са в основата на православното разбиране на правопорядък, почиващ на основите на вярата в Христа и изповядваните от православните християни ценности и норми на обществено приличие и ред.

Масираните критики, на които са подложени г-н кметът на град Пазарджик и прокурорът г-н Стефан Янев, са несправедливи. Епархийският съвет смята, че Българската православна църква в лицето на Пловдивската епархия, на която е поверена грижата за душеспасението на християните от Пазарджишката духовна околия, е длъжна да даде ясен знак на подкрепа за тяхната принципна, богоугодна и държавническа позиция.”

Преди това Варненският и Великопреславски митрополит Кирил излезе със становище по повод отмяната на гей-парада в Пазарджик. В него се казва: "На прага на празника на св. Успение на пресветата Божия майка набюдавахме с архипастирска загриженост събитията, свързани с решения на българската прокуратура по отношение правата на българските граждани за демонстриране на тяхната сексуалност на публични места.

Във времето, когато вярващите се обръщат с труд и пост към вътрешно съзерцание с цел духовно въздигане, намираме дискусията за особено важна в няколко аспекта за съвременния ни живот и всекидневие. От една страна, ние не можем да не напомним, че именно чрез въздържанието и самоограничаването на поста всеки се учи на умереност – както към своето тяло, така и в своите постъпки, действия, разсъждения. Умереността, а не разхищението, внимателният и точен избор, а не прекомерната консумация са ключови думи в нашите дни, когато изтощаваме все повече и природа и ресурси на Земята. Същата тази умереност трябва да търсим и в нашето поведение всеки ден с околните.  В този смисъл не можем да не се стремим към исконните ни ценности на вродената ни народна скромност, но и въздържаност в поведението.

Отявленото демонстриране на различни особено сексуални предпочитания несъмнено може да засегне мнозина от българските граждани. Разбира се, тук ясно трябва да се каже, че Църквата по никакъв начин не се стреми да ограничава правата на волеизявление или каквито и да са други права на хората или определени групи от българското общество, защото като основен закон в християнството е залегнало даденото още от Бога, Твореца на всички и всичко, право на свободен избор. Придържайки се обаче към принципите на умереност, напомняме, че както мнозинството е задължено да спазва, да пази и да осигурява правата на малцинствата, таки и по-малките групи не трябва да търсят насилствено или агресивно добиване на преимущества. Както често сме свидетели, агресията ражда само нова агресия. Така ние призоваваме всички към разумен диалог за изясняването на всички въпроси, които могат да предизвикват спор, като с радост бихме посредничили и дали място за подобни дискусии. Църквата като вселюбяща майка разтваря ръце, за да приеме всеки, който с вяра в Бога търси мира и разбирателството, в стремеж към добродетелност и здрави нравствени устои, защото както и основателите на нашата съвременна държава са осъзнали, така и ние вярваме, че само чрез единомислие скъпото ни Отечество може да върви напред към духовен и материален възход."

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kcqx 

Разпространяване на статията: