Мобилно меню

3.962962962963 1 1 1 1 1 Rating 3.96 (27 Votes)
На днешното заседание на Св. Синод присъстващите архиереи са решили да отменят изборите в Западна и Средноевропейска епархия. Листата с достоизбираемите епископи за митрополитския престол там също вече е нищожна. Митрополит Галактион остава управляваш Западноевропейска митрополия, но без задачата да организира изборите. Синодалните архиереи не са постигнали съгласие за съдбата на сваления от тях митрополит Симеон. Оставили са решението за това да бъде взето на редовната юнска сесия на Св. Синод.  Дотогава остава и аргосът, наложен от висшия църковен орган на БПЦ върху дядото.

Днес от Истанбул се връщат Врачанския митрополит Калиник и Варненския и Великопреславски митрополит Кирил с новини за произхода на фалшивото писмо, въз основа на което беше наложено наказанието върху западноевропейския владика.

Митрополит Симеон е приел днешните решения на събратята си със спокойствие. Казал е, че ще спазва наложения му аргос и ще очаква окончателното разрешение на съдбата на епархията през юни.

Отмяната на изборите, макар и половинчата мярка, ще успокои донякъде положението в Западно- и Средноевропейска митрополия. Провеждането на изборите в тази ситуация щеше да доведе до още по-голямо разделение и нови проблеми в Западноевропейска епархия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kywh 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.