Мобилно меню

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (14 Votes)
Книгата „Ктиторите на Пчелинската църква” на младия богослов Благовест Върбаков разглежда биографиите на едни от най-влиятелните рилски духовници, живели през епохата на нашето Възраждане – Добробосански митрополит Серафим (1705-1800) и йеромонах и отшелник Севастиан (1763-1833).

До момента техните биографии не са проучени с нужното внимание, поради което бе необходимо да бъдат анализирани подобаващо, за да се попълни не само историческото минало на Рилския манастир, но и изобщо на родината ни, тъй като духовниците от тази обител със своята църковно-просветна и пастирска дейност повлияват чувствително за възраждането на религиозната ни идентичност и култура през ХVІІІ в.

На пръв поглед биографиите им не пораждат впечатление за значими от историческа гледна точка, но вниквайки в тях, разбираме, че те илюстрират динамиката на своето време – първите етапи от Българското възраждане.

Митрополит Серафим и йеромонах Севастиан са ктитори на храма „Успение Богородично” при Рилския метох „Пчелина”, издигнат през 1789 г. и изографисан през 1833 г. от банския образописец Димитър Молеров (1790/5-1853).

Първата глава на книгата разглежда живота на митрополит Серафим, а втората -  на йеромонах Севастиан. Последната глава е изкуствоведска. Тя е посветена на ктиторските изображения в разглеждания храм, анализират се стилът на иконографа Димитър Молеров и естетическите особености на ктиторските портрети.   

Авторът Благовест Върбаков е докторант в Богословския факултет на Софийския университет. 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kf8x 

Разпространяване на статията: