Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

Преди няколко дни Св. Синод на Йерусалимската църква единодушно утвърди архиепископа на Петра Корнилий за местоблюстител на патриаршеския престол, с което се постави началото по изборната процедура за нов патриарх. Изборът трябва да се извърши в рамките на двадесет дни, а условията за избор на патриаршеския престол на Йерусалим са:

- йорданско гражданство;
- възраст над четиридесет години;
- да владее добре арабски език и да е „православен монах, митрополит, епископ или архимандрит в юрисдикцията на Йерусалимската патриаршия“.

Освен горните условия, най-голямо значение има одобрението на избрания кандидат от правителствата на трите държави, в които се простира юрисдикцията на Йерусалимската патриаршия: Йордания, Израел и Палестина. Въпреки че не се споменава в официалните документи, кандидатът трябва да е „по традиция“ етнически грък.

Процедурата по избора е следната:

- в гласуването участват членовете на Св. Синод, седемнадесет на брой, епископите извън Св. Синод, представители на арабските общности; всеки пуска лист с избрания от него кандидат и накрая се съобщават имената на тримата с най-много гласове;
- имената на всички кандидати се дават на йорданското, израелското и палестинско правителства, които имат право да зачеркнат неприемливи кандидатури; новоизбраният патриарх трябва да получи одобрението и на трите правителства.

Около избора на патриарх на Йерусалим винаги са се преплитали интересите на много държави и църковни кръгове. Патр. Ириней беше избран със силната подкрепа на гръцката държава и църква с главната мисия да запази гръцкия характер на Йерусалимската патриаршия и да не допусне нейната арабизация. След избухналите скандали, свързани с административната политика на патриарха и отдаването под наем на имоти на еврейски фирми, гръцката държава официално оттегли подкрепата си за него и го призова да подаде оставка. Във връзка с това заявление Константинополският Вселенски патриарх Вартоломей призова да не се създава опасен прецедент с намеса на държава извън юрисдикцията на Йерусалимска патриаршия и потвърди позицията си, че проблемите трябва да се решават на вътрешно равнище.

В-к Ал-Кудс ал-Араби, излизащ в Лондон, съобщи още през април за решението на гръцкото правителство да отзове патр. Ириней – безпрецедентно решение, тъй като става дума за страна, която формално не участва по никакъв начин в избора на Йерусалимския патриарх и е извън неговата юрисдикция (в юрисдикцията на Йерусалимска патриаршия са православните християни в Израел, Йордания и Палестинската автономия). Коментаторите са единодушни в оценките си за ключовата роля на Гърция в драматичните събития. Все по-силни са гласовете за замяна на гръцките висши духовници с арабски. Палестинските депутати поискаха да се свали гръцкото знаме от сградата на Патриаршията в Йерусалим и другите църкви, тъй като те не се явяват дипломатически сгради. В тази връзка гръцките власти категорично заявиха, че не приемат никаква промяна в структурата на епархията. Още през март зам.-министърът на външните работи на Гърция се срещна с посланиците на Израел, Палестина и Йордания и заяви, че „Гърция е заинтересувана да се разбере истината за сделките в Йерусалим и че всеки гръцки гражданин, уличен в участие в незаконна сделка (в случая бившият финансист на патриаршията Н. Пападимас) ще бъде наказан“. В същото време подчерта, че страната му е заинтересувана от запазването на статуквото, според което Йерусалимската църква се ръководи от етнически гърци.

Според интернет сайта IslamOnLine скандалът е провокиран именно от арабските православни християни, които представляват около 70% от паството на Йерусалимска патриаршия, докато висшият клир е с гръцки произход. За сравнение в римокатолическата патриаршия в Йерусалим мнозинството от йерарсите са араби, както и самият римокатолически патриарх Мишел Сабах.

Още от самото начало бившият патрирах Ириней отрече обвиненията срещу себе си и заяви, че е жертва на интригите на недостойни духовници и на интересите на извънцърковни сили. Той се съобрази с решението на Всеправославния събор, но оспори правото на патр. Вартоломей да свиква събори от подобен характер. Сега бившият патриарх води изолиран живот в частната си резиденция и отклонява обществения интерес към себе си. Припомняме, че още преди да бъде отстранен, той даде пълни права на палестинските власти да преразгледат сключените по негово време сделки. Йерусалимска патриаршия притежава 18% от недвижимите имоти в Западен Йерусалим, 17% в Източен Йерусалим и по 3% в градовете Лод, Рамалла, Яфа и Хайфа.

Хроника на събитията в Йерусалимска патриаршия:

Бившият  Йерусалимски патриарх Ириней (Емануил Скопелитис) е роден на гръцкия остров Самос на 17 април 1939 г. В Йерусалим пристига през 1953 г., а през 1958 г. приема монашеско пострижение с името Ириней, в чест на св. Ириней, еп. Лионски. Година по-късно е ръкоположен в дяконски сан, през 1965 г. е ръкоположен за йеромонах, а през 1966 г. е възведен в сан архимандрит. Завършва Атинския богословски факултет. През годините на своето служение заема различни църковни длъжности, а от 1979 г. до избора му за патриарх е патриаршески екзарх в Атина и отговорник за ежегодното получаване и разпространение в Гърция на Благодатния огън от Гроба Господен. Избран е за Йерусалимски и на цяла Палестина патриарх на 13 август 2001 г.

Още през февруари 2001 г. на поместен събор на Йерусалимската църква се утвърждава списък с петнадесет кандидати за патриаршеския престол. Израелското правителство отхвърля петима кандидати, сред които и главния претендент – митр. Тимотей.

За патриарх на Светия град Йерусалим и цяла Палестина е избран Ириней. Интронизацията му се състои на 15 септември 2001 г. в храма „Възкресение Христово“ в Йерусалим. Всички поместни православни църкви изпращат свои представители за участие в тържествата по интронизацията.

Веднага след избора кралят на Йордания и Палестинската автономия дават своето одобрение за патр. Ириней. Израелската държава отказва да признае новоизбрания патриарх. Като основни доводи срещу утвърждаването му от Върховния съд израелските спецслужби привеждат негови „антисемитски изказвания“ и обещания пред палестинския лидер Ясер Арафат да предаде на палестинците част от църковната собственост на Йерусалимска патриаршия.

Йерусалимският патриарх е не само най-важният християнски лидер в Светите земи, духовен водач на около сто хиляди вярващи само в Израел, но е и глава на църквата, която е най-крупният владетел на земи в Израел и Палестина. Йерусалимска патриаршия притежава колосални владения, чиято стойност се оценява на милиарди долари. Тези имоти принадлежат на основаната още през 16 в. в Светия град монашеска община при Гроба Господен. Тя е собственик на едни от най-елитните участъци в самия център на Йерусалим, включително и парцелите, на които са построени домовете на еврейските заселници. Дори зданието на Израелския парламент е построено върху отдаден под аренда имот на Йерусалимска патриаршия.

Неслучайно именно сделка със земи стана ябълката на раздора и причина за разгърналата се кампания срещу вече бившия патриарх Ириней. С едно свое решение Йерусалимският патриарх може да промени съотношението на силите между евреи и палестинци. Това прави и двете страни особено чувствителни към личността на предстоятеля на Йерусалимска патриаршия.

Израел изискваше от избрания с поддръжката на Атина и гласовете на православните араби патр. Ириней да подпише съглашение, с което се задължава да отдава под аренда земи само със съгласието на израелското правителство. Въпреки несъгласието му да подпише този документ, израелските власти признаха, след двугодишно протакане, пълномощията му, но през март т. г. израелският съд прие безпрецедентното решение, че изборът на Йерусалимския патриарх Ириней е незаконен.

През март 2005 г. арабски информационни източници изненадващо разпространиха сведения за секретна сделка с крупни участъци от земи в арабската част на Йерусалим на задгранични еврейски инвеститори. Отговорен за продажбата е един от приближените на патр. Ириней – Николаос Пападимас, срещу когото в Гърция е заведено наказателно дело. Самият предстоятел на Йерусалимска патриаршия и членовете на синода ѝ се дистанцираха от тази сделка и я обявиха за незаконна.

Макар в по-голямата си част духовенството на Йерусалимската църква да е с гръцки произход, православните жители на Светите земи са предимно араби, които приемат вестта за незаконната сделка като предателство и съдействие на еврейските групировки в стремежа им да разширят своето присъствие в Източен Йерусалим. На многолюдна демонстрация арабски и гръцки християни поискаха оставката на патр. Ириней. Неговата оставка поискаха и депутати от Йорданския парламент, които настояваха срещу него да се повдигне наказателно дело за нарушаване на закона от 1958 г., който забранява продажбата на недвижимо имущество, собственост на религиозни организации. По силата на мирно споразумение от 1994 г. с Израел, Йордания упражнява надзор и e пазител на християнските и мюсюлманските св. места в Йерусалим.

На заседание на законодателния съвет на Палестинската автономия депутатите оттеглиха подкрепата си за патр. Ириней и заявиха желанието си за засилване на „арабизацията“ на Йерусалимска патриаршия и снемането на гръцките флагове от храмовете в Светите земи.

Една от версиите е, че с помощта на тази сделка патр. Ириней се е надявал да получи признание от израелските власти, но е останал подведен. Сам той не отрича своята отговорност за незаконната сделка, но твърди, че е бил въведен в заблуждение.

На 6 май т. г. Св. Синод на Йерусалимска патриаршия – с 13 от 17 гласа – взе решение за отстраняване на патр. Ириней. Той отказа да приеме решението, което го задължава да премине в покой, като обяви гласувалите за неговата оставка епископи за „схизматици“ и „размирници“.

В отговор на официален тристранен документ до правителството на Израел, Йордания и Палестина с изложение на ситуацията, йорданското правителство подкрепи постановлението на синода и изрази готовност да съдейства за избора на нов патриарх.

След като на 16 май Константинополският патриарх Вартоломей и гостуващият му Александрийски патриарх Теодор изслушаха пратеника на патр. Ириней Назаретски митрополит Кириакос, Синодът на Константинополската патриаршия на свое заседание взе решение да свика на 23 май в Истанбул Всеправославен събор. Отправени бяха покани към предстоятелите на всички поместни православни църкви, заедно с по двама придружаващи ги йерарси да вземат участие в събора.

Решението на събора беше Ириней да се оттегли от патриаршеския трон на Йерусалимската църква. Той ще носи титлата „бивш патриарх“.

Справката подготви А. Карамихалева


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3krqu 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Бог слиза при смирените, както водата се стича от хълмовете към долините.

Св. Тихон от Воронеж