Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)

/imG 1250На Кръстовден официално завърши тазгодишното шестнадесето издание на Седмицата на православната книга, която се проведе във Варна от 8 до 14 септември. По установена вече традиция в морската столица се събраха духовници, богослови, преводачи, редактори, издатели, журналисти, почитатели на словото, които заедно споделиха гостоприемството на Варненския и Великопреславски митр. Йоан.  В международния форум имаше участници от Русия, Молдова, Сърбия, Гърция, Македония, Черна Гора и България. В продължение на седмица те споделяха своите впечатления, постижения, опасения и надежди.

Седмицата започна с общо богослужение за празника Рождество Богородично, което оглави митрополит Йоан, и завърши със св. Литургия за Кръстовден, в която взеха участие духовници от гостуващите поместни православни църкви. В словото си след богослужението митрополит Йоан нарече завършилия форум „благодатна среща” на духовници и миряни от поместните православни църкви. Владиката благодари от свое име и от името на Негово Светейшество патриарх Неофит на спомоществователите, които направиха възможно провеждането на Седмицата, благодари на екипа, подготвил и организирал мероприятието, на тружениците, които през цялата седмица осигуряваха безпроблемното провеждане на събитието. Както при откриването, така и в края на Седмицата митрополит Йоан не забрави да отбележи ролята на своя предшественик владика Кирил, който положи началото на този форум.

Седмицата на православната книга се утвърди като едно от значимите събития, провеждани в нашата църква. В словото си при откриването митрополит Йоан подчерта това и заяви, че ще работи за неговото развитие, за да могат във Варна да се събират хора, които полагат усилия за църковната просвета и книжовно дело.

/imG 1313Всеки ден от тази седмица митрополит Йоан беше активен участник в организираните събития. Нито един от гостите не беше пренебрегнат, всеки се почувства като скъп гост на Седмицата. В официалните обръщения, в изявленията си и в кратките поздрави към участниците владиката постоянно подчертаваше, че Седмицата на православната книга е преди всичко възможност за среща, за общуване между отделните хора, между издателствата, между представителите на поместните православни църкви. Още в словото си при откриването митрополит Йоан посочи един от най-болезнените проблеми на нашето общество – отчуждението между хората. За съжаление, отбеляза владиката, този проблем вече е проникнал и в Църквата и ние сме свидетели на феномена на „не-срещата”. Феномен, при който хората, призвани за общуване помежду си и с Бога, се обричат на доброволно и съзнателно отчуждение до степен дори да не се поздравяват. През изминалата Седмица във Варна усилията на митрополит Йоан и екипа от организатори, начело с отец Василий Шаган, бяха насочени именно към това – да се създаде атмосфера за полезни работни и лични срещи, за общуване и съвместни проекти, защото именно в този дух се ражда желанието и възможността за съзидателна работа.

Значението на срещата и сътрудничеството беше отбелязано и от гостуващите духовници. В беседите си Нишкият еп. Йован обърна внимание на един типичен проблем за 21 век - духовната нечувствителност към ближния, неспособността да съпреживяваме и разбираме страданието на другия човек. Според владиката това са първите знаци за духовната смърт. Епископ Йован подчерта важността на общуването между хората, необходимостта да преодоляваме собствения си егоизъм, за да станем чувствителни към хората около нас. Той подчерта също така, че православните от различни страни би следвало да се срещат, за да се опознават и да работят заедно. „Не е случайно, че св. Сава Сръбски е починал точно в българския град Търново, не случайно мощите на сръбския владетел св. Стефан Милутин се съхраняват в София”, отбеляза владиката. Ние сме призвани към единство и чрез него ще запазим своята православна идентичност, само така ще си спечелим авторитет и в Европа, завърши той.

Гръцкият архимандрит Хризостомос (Майдонис) също отбеляза важността на общението в св. Литургия, която е сътрудничество между човека и Бога, подчерта важността на общуването между хората в любов, която надмогва всички различия между човеци и народи. Това единство в любовта, което има в православието, е най-ценният дар, който трябва да съхраняваме, каза архимандритът.

/imG 1277Тазгодишната Седмица на православната книга митрополит Йоан беше замислил и като възможност за по-близка среща със свещенството на епархията. Владиката е амбициран по-тясно да приобщи духовниците към това църковно-просветно събитие. В рамките на Седмицата се проведе и богословски семинар, посветен на св. Евхаристия, на който бяха поканени да присъстват духовниците от Варненска и Великопреславска митрополия. Желанието на владиката е да запознава свещениците с постиженията в областта на богословието, с традициите в другите православни църкви, с различни богословски виждания по въпроса за ролята на богослужението, за мястото на Евхаристията в духовния живот на православния християнин.

Макар замислена и организирана като църковно-просветно събитие, Седмицата на православната книга, зададе основните направления в дейността на новия Варненски митрополит: отвореност на владиката към духовенството и народа, желание за сътрудничество, ангажираност с мисията на църковната просвета и богословско знание. Това създава предпоставки международният църковен форум във Варна не само да продължи да се провежда, но да се развива и да приобщава все повече хора.

Книжният базар с изданията, представени на Седмицата на православната книга, привлича варненци и гости на града:

/imG 1294


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/96rrc 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Човек може да изглежда мълчалив, но ако сърцето му осъжда другите, то той бърбори неспирно; друг обаче може да говори от сутрин до вечер и все пак да бъде истински мълчалив, т. е. да не казва нищо безполезно.
Авва Пимен