Мобилно меню

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (24 Votes)
Хубава новина съобщава Дарик нюз: открива се нова специалност "Теология" в Пловдивския университет (ПУ) "(Преподобни) Паисий Хилендарски". Всеки християнин би се зарадвал на такава новина, макар и да не е "Богословие", а с чуждицата "теология". Все същото, ще каже поевропейченият българин... Значи, не е вярно, че намалявал интересът към свещената наука. Значи, ще има още едно място, където да се учи богословие. Значи, няма да са кът богословите за учители по вероучение. Все хубави заключения. И за съжаление, все неверни.

Защото, първо, интересът към университетската специалност "Теология" наистина намалява - защо да се лъжем: практичната младеж търси сигурна реализация, а с "теоложката" си диплома 85-90% от завършващите богослови не могат да намерят работа или реализация, за да сме в "европейската" терминология. Е, тогава каква мотивация може да има един млад човек да учи богословие?!

Второ, това ново място за изучаване на висше богословие не е ново, понеже от 15-ина години към ПУ има специалност "Теология", но в университетския филиал "Любен Каравелов" в Кърджали. Там обаче няма ни преподаватели, ни студенти. Така че търсят под дърво и камък да се запише някой, който не може да издържи нормални приемни изпити в София или Велико Търново, да речем. Събраните от София, В. Търново, Шумен и пр. преподаватели се правят, че обучават кърджалийските богослови, а последните не толкова успешно се правят, че се учат. Колкото до дипломите си, получават ги редовно.

Идеята да се противостои на исляма в този български край, както и в Шумен, създаде нежизненоспособни университетски формации, дето сега се чудят как да ги закрият, понеже трудно им взимат периодичните сертификати, наричани акредитация. Пловдивските кърджалии излизат по-хитри, като прехвърлят специалността от Кърджали в Пловдив. Имало решение въобще да се закрие филиалът в този иначе хубав родопски град, понеже не се потвърдила марксическата максима, че количественото натрупване водело до качествено изменение (разбирай подобрение). Още по-малко, когато няма и количество, а едвам се събирала една група да започне учебната година.

Трето и най-лошото, че и с пловдивската теологична специалност едва ли ще се осигурят учители по вероучение, защото това не е приоритет на онези, за които би трябвало да е (МОН и Св. Синод или обратното, ако щете).

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3krd6 

Разпространяване на статията: