От София до Радуй са не повече от двадесетина километра. Само че последните четири от тях - от Банкя до селото - са черен път. Това ни е главният проблем, смята кметският наместник Росица Илкова. Решим ли го, селото ще се оживи. Тук е най-чистият въздух в целия район. Имаме всички шансове да получим европейски сертификат за екологична зона. Тогава ще помислим и за развитие на селския туризъм, добавя тя. И сега виладжиите са три пъти повече от останалите тук стотина кореняци. Но сега и местните, и пришълците са въодушевени от още една идея. В естествения за всяко малко село център за социални контакти - кръчмата-магазин, разговорите се въртят около бъдещата църква.
Селото няма късмет с църквите, твърди Асен Дамянов, член на църковното настоятелство. До 1921 г. според спомените на най-старите хора е имало стара църква - "Свети Мина". Как и защо е изоставена, не е ясно. И през 1930 г. радуйчани си въвеждат истински данък самооблагане - по лев на декар земя. Така събират парите за новата църква - "Свети пророк Илия". Само че и тя няма късмет. През 1942 г. се строи новата жп линия София - Радомир. И църквата се изпречва на пътя на трасето. Сега радуйчани отново събират пари за
храм. На 6 май т. г. е осветен основният камък, защото новият храм ще
се казва "Свети Георги Победоносец". Вече са отправени молби до
различни банки и големи компании за спонсорство. Надяват се и на
държавна субсидия от дирекция "Вероизповедания" в правителството. Но
преди всичко разчитат на себе си. Защото знаят, че Бог дава, ала в
кошара не вкарва. {mos_sb_discuss:7}
Ежемесечната поддръжка от нашите съмишленици (дори и със символични суми), ще е от голямо значение за нашата работа в бъдеще. Ако желаете повече информация как можете да подпомогнете развитието на образователните ни проекти, щракнете тук:
Блажен оня човек, който е достигнал състояние на бодърстване или се бори да го постигне: в сърцето му се образува духовно небе – със слънце, луна и звезди.