Мобилно меню

2.6 1 1 1 1 1 Rating 2.60 (5 Votes)

1_31.jpgВ. "Новинар": Вяра и клюка
Любен Лачански

"Вярата без дела е мъртва." Иак.2:26
Странно бизсилие пред безхаберието ме обзема, щом чуя обвинението: "Виж ги поповете, какво направиха с църквата!" И какво направиха? Питам. И спирам Богоугодния разговор с лицето, което дори и не подозира, че църквата сме всички ние. Е, поне тези, които сме приели светото кръщение. Затова и преиграният интерес към Шестия църковно-народен събор, който заседава в Рилския манастир, ми изглежда нездрав. И все клони към жълто в новинките. Какво яли, какво пили, къде спали клириците? Като че ли точно тези факти ще направят вярата ни по-силна? Всуе. Когато си се отказал от Бога, тогава всичко е позволено. Това го пише Достоевски. А ние все се въртим около оставката на патриарха. Пагоните на владиците. Имотите на епархиите. И на самите митрополити. Прочее любопитните знаят ли кой духовник може да дослужи до патриарх и кой става свещеник. Поп, по народному. Рядко. А държавните мъже без раса манипулират това незнание. Поощряват го. Удобно им е. В събота ще стане известен и новият устав на БПЦ. Ще се впишат и новите две епархии. И за православните ни братя в странство ще се помисли. И за възрастта на кандидат-патриарсите. И за наемите църковни. И за продажбите на златните имоти... И за вероучението. Дай, Боже! Църквата е вековечна институция. Тромава. Там десетилетието е колкото синапено зърно. Но човешкият живот е кратък. Затова нека бъдем толерантни. Нали сме християни. А това, че Сакскобургготски не чел тронно слово е блага клюка. Друг пък се престарал, също. И какво от това? Исидор Пелусиот пише: "Да не си играем с божествените неща!" Толкова много сме го правили. Като през 1990, когато всички атеисти се сурнаха да се кръстят със свещи.
 
2_2.jpgВ. "Стандарт": Църквата става фирма

Църквата ще става фирма. Светия синод е решил да печели от наеми на имотите си и да кандидатства за пари от еврофондовете. Средствата ще влага в стопански дейности и строителство на приюти. Това съобщи пред "Стандарт" Видинският митрополит Дометиан, който участва в Шестия църковно-народен събор на Българската православна църква (БПЦ) в Рилски манастир. "Църквата ни е богата на горски фонд, земя и недвижими имоти в големите градове, особено в София. Имаме сгради, които могат да се дават под наем, обясни Дометиан. За целта църквата ще привлече специалисти от другите ведомства, за да може по-успешно да се справим с тази задача". Това бе и една от темите, които 130-те делегати на събора обсъждаха вчера. Заседанието започна точно в 10 ч в Рилския манастир с камбанен звън. В бившия киносалон на манастира, преустроен в заседателна зала, 200 делегати и гости изпяха "Многая лета" за патриарх Максим, клира на БПЦ и целия български народ. Малко преди това в манастира пристигна президентът Георги Първанов, който се срещна на кафе с патриарха. Сред гостите бяха просветният министър Даниел Вълчев, председателят на Висшия административен съд Константин Пенчев, зам.-шефът на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията Ахмед Юсеин и евродепутатът архонт Слави Бинев.

Съборът бе открит от Негово светейшество патриарх Максим. В словото си той наблегна, че основна задача на делегатите е да извършат промени в устава на БПЦ. След това Сливенският митрополит Йоаникий даде думата на президента Георги Първанов. Той направи кратка историческа ретроспекция на ролята на БПЦ за съхранение на националния дух и идентичност през вековете. Веднага след закриването на официалната част обаче работата на Събора зацикли. Започнаха бурни дискусии около дневния ред. Въпреки че те бяха закрити за медиите, през вратата и прозорците на заседателната зала се чуваха разгорещените гласове на спорещите. Днес Съборът трябва да избере състава на Комисията по пълномощията, по изготвянето на проекторешение на Събора, както и за изготвяне на проектовъзвание към клира и народа. Делегатите трябва и да одобрят правилника за вътрешния ред. Интрига се заформи и около проектите за промени в Устава на БПЦ. Делегатите недоволстваха, че са получили папките с документите едва при пристигането си в манастира. Причина за това е, че в последния момент е отпаднало предложението в бъдещите Събори да участват само духовници. Отпаднало е и проектопредложение, специално посветено на бъдещата работа на БПЦ с медиите. Според заслужаващ доверие източник от висшия клир определени синодални среди са сондирали предварително настроенията сред вярващите по места за евентуално поставяне на въпроса за оттеглянето на патриарх Максим. Делегатите обаче са категорични, че това изобщо не стои на дневен ред. Очаква се днес да започнат обсъжданията за промени в Устава, които обещават да бъдат още по-бурни.

Царят обиден на Синода: Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски се обиди на Светия синод. Причината е гаф, който делегатите допуснали преди два дни. Според участници в Събора царят бил предвиден за един от десетте делегати, които избира самият Събор. В последния момент обаче Сакскобургготски получил покана само да бъде почетен гост. На всичкото отгоре писмото пристигнало в централата на НДСВ едва във вторник вечерта. Симеон бил дълбоко засегнат от отношението и демонстративно отказвал да почете Събора.

1_29.jpgНа опашка за снимка с брадъра Тодор:
Дворът на Рилския манастир почерня. Над 160 свещеници от цялата страна, които участват в Събора на църквата, се разхождаха из светата обител от ранна утрин вчера. Единствено гардовете от НСО и полицаите ги конкурираха по численост. Заблудени чужди туристи, попаднали случайно в манастира в деня на Събора, щракаха изумени с фотоапаратите си и се питаха един-друг какво е станало. Огромен интерес предизвика появата на президента Георги Първанов, който изправи на нокти гардовете от НСО заради огромната тълпа. "Св. Иван Рилски си пази духовенството, а ние си бдим за президента", шегуваха се гардовете. С въодушевление и шушукания бе посрещнат и патриарх Максим, който покани на кафе в покоите си държавния глава. След първоначалната суматоха в тълпата се мярна и един от участниците в риалити шоуто "Биг Брадър" - Тодор. Той бе сред гостите на събора и придружаваше брат си епископ Игнатий, представител на Българското подворие в Москва. Отделни попове се наредиха на опашка, за да се снимат за спомен с двамата братя. Още при пристигането си всички делегати получиха тефтерчета и химикалки за спомен от Шестия църковно-народен събор. Сред тях имаше и няколко дами, строго облечени в тъмни и дълги дрехи и забрадки, както е по канон. По голямата част от делегатите бяха настанени в неудобните килии на манастира. Два часа преди да се даде старт на форума, бяха прибрани и вързани в задния двор на манастира всички кучета, за да не се мотаят в краката на президента и свещениците. 

Видински митрополит Дометиан: Искаме достъп до еврофондовете

Отец Дометиан, кои са най-обсъжданите проблеми по време на Събора?
- Финансово-стопанският проблем е сред основните. Църквата може да се организира по-добре с помощта на държавните органи.
Финансова помощ ли ще поискате от държавата?
- Държавата не може да ни даде пари, а да ни съдейства за усвояване на нашите земи, гори и имоти. Ние вече имаме подготвени млади хора, които да се заемат с тази дейност.
Каква стопанска дейност можете да развивате?
- Църквата е богата на горски фонд, на земя, на недвижими имоти в големите градове, особено в София. Сгради, които да се дават под наем. Ще привлечем специалисти и от другите ведомства, за да може по-успешно да се справим с тази задача.
По-беден ли е българският свещеник от гръцкия или руския?
- Ние сме с най-нисък стандарт от всички останали православни църкви. Църквата е духовно богата. Материално също не е зле, но трябва по-добра организация. Искаме достъп до европейските фондове.
Ще кандидатствате ли за европари?
- Искаме да кандидатстваме по програми, защото досега това ставаше само чрез някои общини. БПЦ не може да кандидатства сама.
За какви програми искате да кандидатствате?
- За земеделски, съхраняване на горите, социални и образователни програми. С европари може да строим сиропиталища, имаме подготвени млади хора за тази дейност.

1_30.jpgВ. "Сега": Владици хвърлят око на еврофондовете

Българската православна църква има сериозни възможности да развива стопанска дейност и да осъществява проекти по различни европейски програми. Това каза видинският митрополит Дометиан вчера след откриването на Шестия църковно-народен събор. Досега църквата е можела да кандидатства само чрез общините, но не и самостоятелно като институция. Според Дометиан клирът може да подготвя проекти в различни области - на земеделието, съхраняването на горите, строителството, учебното и социалното дело. "Църквата е богата на горски фонд, на земя, на недвижими имоти в големите градове, особено в София, на сгради, които се дават под наем", посочи Дометиан. Според него обаче стандартът на живот на българските свещеници в сравнение с този на колегите им от другите православни църкви е може би на най-ниско равнище. "БПЦ е духовно богата и материално не е зле, следователно се изисква една по-добра организация със съдействието на държавните органи", коментира владиката.

Държавните мъже усилено ухажваха църквата в словата си при откриването на събора. "Българското общество възлага големи надежди на БПЦ за преодоляването на проблемите и негативните тенденции сред младите хора", обяви президентът Георги Първанов. "Православната вяра храни народа ни от векове и ни дава сили да преодоляваме трудностите, да оцеляваме физически и морално". Това пък написа в приветствието си премиерът Сергей Станишев.

1_32.jpgЦърквата иска закон за земите си

Да бъде създаден специален закон за земите на Българската православна църква поискаха вчера духовници по време на Шестия църковно-народен събор в Рилския манастир. Според тях в закона ще бъдат разписани възможностите за управление и стопанисване на църковните имоти, които според експерти се оценяват на около 5 млрд. евро. Участниците в събора смятат, че трябва да се спре възможността църквата да ипотекира или разпродава имуществото си, което в момента е практика. Според делегати няма никаква яснота точно колко имота са разпродадени.

На събора се очаква да бъдат направени промени в устава на православната църква, свързани с отмяна на архаични текстове и финансирането на епархиите. Част от делегатите на църковния форум обаче изобщо не знаеха какви промени предстоят. Видинският митрополит Дометиан категорично отхвърли слуховете, че се заменя църковно-народният събор като висш орган с архиерейски събор. Има такива събори в руската и в гръцката църква, но ние сме една църква, която е свързана плътно с българския народ още от възстановяването на Българската екзархия, каза видинският владика.

Шестият църковно-народен събор на БПЦ събра в Рилския манастир над 150 делегати от епархиите в страната и чужбина. Събитието беше открито с тържествено слово на патриарх Максим и президента Георги Първанов. Вицепремиерът Даниел Вълчев пък поднесе приветствие от името на министър-председателя Сергей Станишев. Въпреки очакванията лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски, който по време на мандата си като министър-председател имаше основен принос за преодоляването на разкола в църквата, не присъства на официалното откриване. Според слуховете Симеон е бил поканен едва в деня преди събора и затова решил да не участва. Пръв от официалните гости пък пристигна евродепутатът от Атака Слави Бинев.




 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kqdp 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Стреми се с всички сили да проникнеш със сърцето си дълбоко в църковните чтения и пения и да ги издълбаеш върху скрижалите на сърцето си.

Игумен Назарий