Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
Висши религиозни лидери разкритикуваха идеята за признаване на шериата във Великобритания, като заявиха, че "мултикултурализмът" е катастрофален и социално разединяващ и унищожава британската култура и ценности, пише вестник "Сънди телеграф".

Лорд Кери, бившият архиепископ на Кентърбъри, и кардинал Кормак Мърфи-О'Конър отхвърлиха призива на главата на англиканската църква д-р Роуан Уилямс.

Неговата идея за признаване на някои ислямски закони в рамките на британското законодателство би била пагубна за нацията, заяви лорд Кери. Според него д-р Уилямс е прекалил в застъпничеството си за адаптирането към ислямския юридически кодекс. Лорд Кери заявява, че не може да сподели заключението на своя приемник, че в крайна сметка Великобритания ще трябва да отстъпи място в своето законодателство за някои аспекти на шериата. "Не може да има изключения в законите на нашата страна, които са били толкова болезнено извоювани от борбата за демокрация и човешки права", подчертава бившият архиепископ на Кентърбъри.
В интервю за консервативния "Сънди телеграф" кардинал Мърфи-О'Конър, глава на католическата църква в Англия и Уелс, твърди, че политиката на лейбъристкото правителство, насърчаваща мултикултурализма, е унищожила обединяващата спойка на обществото. Имигрантите трябва да се подчиняват на законите на страната, подчертава той. Според него тази катастрофална политика носи вината за възникването на ислямски гета, а подкрепата на д-р Уилямс за шериата неизбежно ще доведе до нови искания от мюсюлманската общност. Според него това може да насърчи някои мюсюлмани да се опитат да превърнат Великобритания в държава, управлявана от ислямското законодателство, което, по думите му, противоречи на принципите на човешките права и позволява преследването на християни.

Тези коментари са удар за архиепископа на Кентърбъри, който преживява най-тежкия момент в шестте си години начело на англиканската църква, отбелязва вестникът.Те бележат и задълбочаващия се разкол между д-р Уилямс и водещи църковни фигури. Епископът на Рочестър д-р Майкъл Назир-Али например заяви, че съчетаването на двете юридически системи е "просто невъзможно". Д-р Уилямс вчера се опита да защити мнението си, но бе изправен пред засилващи се призиви от политици и дейци на църквата за оставката му. Огромното мнозинство от висшите духовници смятат, че той греши, показа анкета на "Сънди телеграф". Според него само три процента от членовете на Синода са съгласни, че аспекти от ислямския закон трябва да бъдат приети в гражданското законодателство.

Д-р Уилямс изтъква аргумента, че мюсюлманите не бива да бъдат принудени да избират между лоялността към културата си и към държавата. Но според лорд Кери потенциалната опасност да насърчи някои да се опитат да превърнат Великобритания в ислямска държава. Това според него е "абсолютно неизбежно, понеже представата за "отделяне на църквата от държавата" е непозната за исляма, където шериатът винаги "надцаква" гражданския закон". "Мнозина мюсюлмански интерпретатори на шериата вярват, че той има върховенство над гражданското законодателство, и статутът му на "даден от бога" в крайна сметка ще замени гражданските закони. Той поставя в неизгодно положение жените и малцинствата, противоречи на човешките права и е довел до преследвания на християни в редица страни като Нигерия, където бяха изгорени църкви, продължава лорд Кери.

Според архиепископа на Кентърбъри въвеждането на елементи от ислямския закон ще подобри социалната спойка, но кардинал Мърфи-ОКонър също подкрепи критиката на лорд Кери и призова мюсюлманите да се постараят повече, за да се интегрират. "Степента до която мултикултурализмът бива насърчаван напоследък намалява единството, нужно на всяка страна. Липсват общите ценности - част от националното наследство, което трябва да бъде прието от всички. Не вярвам в мултикултурното общество. Щом хората са дошли в тази страна, трябва да се подчиняват на нейните закони", заяви кардиналът. Той наблегна, че правителството трябва да престане да приема "чуждите нрави". Миналата седмица "Телеграф" разкри, че мъже с повече от една съпруга са получили министерско разрешение да претендират за допълнителни социални помощи. "Законите на нашата страна не позволяват принудителни бракове или полигамия. Правителството е длъжно да налага спазването на тези закони", заяви той.

Баронеса Саида Варси, министър в сянка за интегрирането на общностите, заяви че създаването на съперничещи си юридически системи ще отчужди цели сектори от обществото и може да доведе до юридически апартейд.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kway 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Когато човек се моли, той се държи към Бога като към приятел – разговаря, доверява се, изразява желания; и чрез това става едно със Самия наш Създател.

Св. Симеон Солунски