Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
zx500_456050.jpgВ. "Дневник": Три вероизповедания се обединиха срещу религията в училищата

Българската православна църква официално се обяви срещу обучението по религия в училищата по начина, предлаган от министерството на образованието. Недоволството на владиците беше подкрепено от Главното мюфтийство и католическата църква. Духовниците настояват да не се изучават историята, произходът и основните идеи на големите религии, а вероучение. Владиците представиха своя контраконцепция за въвеждането на предмета на специална пресконференция. Преди това Светият синод запозна с нея министъра на образованието Даниел Вълчев.

Духовниците искат учениците от първи до дванадесети клас да имат задължително по два часа религия на седмица. Предметът трябвало да има няколко избираеми профила - православие, католицизъм, ислям или друг, ако има желаещи. За учениците, които не искат да учат религия, да има профил етика, предлагат свещениците. Според Светия синод преподавателите по религия трябва да са бакалаври или магистри по богословие или да са преминали специален курс. Те трябвало да се назначават със съгласието на синода, който да одобрява и учебниците.
За да защитят тезата си, духовниците са направили проучване как е уреден въпросът в страните от Европейския съюз. Предлаганият от тях подход се прилагал в 20 държави. История на религиите се изучавала само в пет. Справката обаче показва, че само в други пет от държавите часовете по предмета са задължителни.

Концепцията, предизвикала гнева на духовните ръководители на православни, католици и мюсюлмани, беше представена преди няколко седмици от Съвета за въвеждане на предмет "Религия" с председател проф. Георги Бакалов. Зад нея застана и министърът на образованието Даниел Вълчев. Концепцията предлага религията да е задължителна от първи до седми клас, а от осми до дванадесети да е задължително избираема. Предвижда се децата да учат как са възникнали християнството, ислямът, юдаизмът и източните учения, какви са основните им тези и как са повлияли на изкуството и архитектурата.

"Тази концепция казва на младежите, че не може да вярват изцяло в нито една религия. Не я приемаме", заяви Ловчанският митрополит Гавриил. "Не спорим с никого. Искаме гласът на църквата да се чува в някои институции", каза Варненският митрополит Кирил.

"Светският характер на училището не може да бъде поставян под съмнение. Дебатът за въвеждането на религия ще продължи. Ако мненията останат така разнопосочни, не може да налагаме на сила предмета", заяви министър Вълчев. "Дискусията ще продължи не дни, а години, може би и векове", обобщи Сливенският митрополит Йоаникий.

В. "Монитор": “Свещен съюз” между висшите православни и ислямски духовници за религията в училище

"Свещен съюз" сключиха висшите духовници от Св. синод на Българската православна църква (БПЦ) и Главното мюфтийство на мюсюлманите у нас. Православните отци и имамите забравиха религиозните си различия заради вицепремиера и министър на образованието Даниел Вълчев. Християни и мюсюлмани дружно негодуват срещу инатенето на вицето Вълчев за въвеждането на религиозно обучение в училищата според концепцията на БПЦ.

Новината за неочаквания алианс между Св. синод и мюфтийството дойде от най-високо ниво ­ негово високо преосвещенство ловчанския митрополит Гавриил.

"Съгласие с нашата концепция за религиозно обучение изрази и ръководството на ислямското вероизповедание у нас. Дори ще подготвим обща декларация с мюсюлманите", каза дядо Гавриил.

"Ние сме напълно съгласни с образователната концепция на Св. синод и напълно я подкрепяме ­ казаха от Главното мюфтийство. ­ Освен това искаме да напомним, че именно вярата на хората е основната причина за мирния преход у нас и за традиционното разбирателство между различните етноси и религии."

От Св. синод се похвалиха още, че възгледите на БПЦ се споделят и от католическата църква у нас. Така министър Даниел Вълчев се оказа "изолиран" от трите най-разпространени вероизповедания у нас. Както е известно, от ведомството на Вълчев предлагат изучаването на предмета "Религия" по "светска" програма, срещу която се противят и свещеници, и ходжи. Програмата на вицето се критикува от духовниците, защото предвижда предмета да се изучава като "история на религиите", която да разглежда паралелно всички течения в християнството, исляма и дори нетрадиционни за нашите земи вероизповедания като будизъм.

Така според духовниците се създава предпоставка децата да се объркат, да се обезверят и дори да възникнат спорове и конфликти на верска основа между учениците и дори между учителите и техните възпитаници.

В крайна сметка "свещения съюз" между православни християни и мюсюлмани заяви, че в никакъв случай няма да приеме програмата на министър Даниел Вълчев. А на въпрос не е ли по-добре да отстъпят, за да получат все пак децата някакво религиозно образование, вместо да останат съвсем неуки в тази област, неврокопския митрополит дядо Натанаил отсече: "На въпроса нещо или нищо отговарям тъй ­ с отрова, или без отрова!"

Междувременно учители по православие и от гражданския инициативен комитет за връщане на предмета "Вероучение" в училищата също застанаха зад БПЦ и нападнаха министър Вълчев. Според миряните са събрани между 500 и 700 хиляди подписа на граждани, които искат българските деца да изучават задължително "Религия" в школата.
Клирът: Всяка вяра да се изучава отделно. Иначе можело да възникнат религиозни конфликти

Всяка религия трябва да се изучава отделно, единодушни са отците от Св. синод. Това е основното противоречие между БПЦ и министерството на образованието. Висшият ни клир изтъкна няколко причини защо децата трябва да изучават християнството и исляма разделени, според вярата на родителите си.

Най-голямата тревога на духовниците е, че могат да възникнат верски спорове и конфликти между изповядващите различни религии ученици. Освен това учениците, особено по-малките, ще се объркат ако изучават повече от една религия в училище и щели да получат само повърхностни познания.

Аргументът на министър Вълчев пък е точно обратния ­ ако християнството и исляма се изучавали поотделно, според него има опасност тези предмети да се превърнат в инкубатор на радикални религиозни настроения.

Членовете на Св. синод обаче се опасяват, че изучаването на няколко вероизповедания може да замъгли разума на децата, защото те още не познавали добре собствената си вяра. Накратко ­ православните свещеници се страхуват малките християнчета да не се повлияят от исляма, а ходжите пък се притесняват точно от обратното.

"Все пак имаме и близки позиции, каза доц. Татяна Борисова от ведомството на Вълчев. ­ Общото ни мнение се състои в това, че религията трябва да се изучава от най-ранна детска възраст. Освен това сме сигурни, че изучаването на религията е полезно в чисто духовно-нравствен аспект, защото всички виждаме как ескалира агресията и се увеличава наркоманията сред най-младите."

Голяма част от българските семейства са атеисти, сочат изследванията, въпреки че членовете на Св. синод не са съгласни с това твърдение. "Тези, които не искат да изучават религия, могат да учат алтернативен предмет етика например", каза дядо Натанаил. В общи линии идеята на БПЦ е да се изучават предметите "Религия ­ православие", "Религия ­ ислям", "Религия ­ юдаизъм" според съответната религиозна принадлежност на децата.

А, Б, В… “Отче наш”

Задължителният предмет "Религия" да се изучава още от първи клас, та чак до дванайсети клас, поискаха висшите ни духовници. Така първолачетата ще започнат житейския си път с "А, Б, В" и "Отче наш".
"Църквата не се меси в делата на държавата и затова ми се струва неприемливо обвинението, че намесата и в образователната система е "намеса в държавните дела" ­ каза пловдивският митрополит Николай.
"Може би някои хора забравиха, че българското училище е рожба именно на Светата ни православна църква" ­ добави още най-младият "дядо" Николай.

Отците изтъкнаха още, че предлаганата от тях "конфесионална" система за религиозна обучение е най-разпространената в ЕС ­ в цели двайсект страни.

"Не искаме да се конфронтираме с никого, най-малкото пък министерството на образованието ­ уточни варненският и великопреславски митрополит Кирил. ­ Да, БПЦ няма светски правомощия, но тя е майка-хранителка на българския народ. И като такава не трябва да изтъква само безспорните си исторически достижения за благото на българския народ, но трябва да има отношение и по актуални въпроси като образованието на нашите деца."

Духовниците успокоиха родителите, че нямат намерение да превръщат средните училища в "духовни семинарии". "Ние искаме само децата да придобият фундамента на вярата, да получат начално обучение. Вярно е, че много родители се обръщат към духовното, само ако някакво злощастие сполети детето им. Като болест, наркомания, секта. И това отчасти е така, защото и те не са получили верско образование. Освен това православието ще възпита в детската душа и качества като милосърдие и състрадание."

Работната група за верско учение в Св. синод дори е направила подходяща програма за всяка училищна възраст. Примерната тема за най-малките е озаглавена "Желая да бъда добро дете" и само въвежда децата в християнското нравствено възпитание. От първи до четвърти клас пък децата ще изучават "Православие и роден край", в който период учениците ще се запознаят с християнските ни празници и култура и въобще с българската православна традиция. Чак в гимназията учениците ще се запознават и с по-сложна материя като историко-философските основи на православието.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kquc 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Човек може да изглежда мълчалив, но ако сърцето му осъжда другите, то той бърбори неспирно; друг обаче може да говори от сутрин до вечер и все пак да бъде истински мълчалив, т. е. да не казва нищо безполезно.
Авва Пимен