Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (29 Votes)

Copie de logo facebookТвърде много приятели? Авторите на изследване в областта на психологията установиха връзка между фейсбук (и другите социални мрежи) и деструктивното поведение.

Авторите на едно проучване по психология стигнаха до извода, че фейсбук и другите социални мрежи създават почва за развитието на прекалено самолюбие и повърхностно приятелство.

Учените установили пряка зависимост между количеството приятели във фейсбук и степента на „антисоциален, агресивен” нарцисизъм. Това потвърди опасенията на много скептици за вредата от социалните мрежи. Установено било, че хората, които показвали високи резултати в личната анкета за проявите на нарцисизма (Narcissistic Personality Inventory), имали много приятели във фейсбук и по-често коментирали и обновявали своите новини.

Проучването се появи във време, когато са налице все повече свидетелства, че сред младите хора се повишава нивото на нарцисизъм и самолюбие, а приятелските отношения стават все по-повърхностни. Скорошна публикация в сп. Personality and Individual Differences също потвърждава, че хора с нарцистично разстройство на личността реагират агресивно на неодобрителни коментари по свой адрес, написани на „стената” им в социалната мрежа, и по-често от другите сменят снимките в профила си.

Връзката между нарцисизма и фейсбук беше отбелязвана и в по-ранни изследвания, но последното доказа пряката връзка между големия брой приятели във фейсбук и най-разрушителните елементи на нарцистичното разстройство на личността.

Учените в университета в Западен Илинойс проучили поведението във фейсбук на 294 студенти на възраст от 18 до 65 години и оценили нивото на два „социално деструктивни” елемента на нарцисизма – ексхибионистична нужда от внимание и експлоататорски стил на междуличностите отношения.

Ексхибионистичната потребност от внимание включва „егоцентризъм, тщеславие, чувство за собствено превъзходство и склонност към ексхибионизъм”. Хората с висок бал по този аспект на нарцисизма имат постоянната необходимост да бъдат център на внимание. Те често говорят шокиращи или твърде откровени неща, тъй като за тях е непоносимо да остават незабелязани или да изпуснат шанса си за самореклама.

Експлоататорският стил в отношенията се състои в „необходимостта да завоюваш уважението на другите хора и стремеж да ги манипулираш и използваш за своите цели”.

Авторите на изследването са установили, че колкото повече точки има човек по отношение на ексхибионистичната потребност от внимание, толкова повече са приятелите му във фейсбук. Някои участници имали над 800 приятели.

Хората с висока потребност от внимание и експлоататорски стил на междуличностни отношения също така по-често отговарят положително на предложенията за приятелство от непознати хора, и също така по-често се обръщат за подкрепа към социалната група, докато те самите рядко подкрепят когото и да било.

Карол Крейг, социолог и директор на Центъра за доверие и благополучие (Centre for Confidence and Well-being) смята, че младите хора във Великобритания все повече страдат от нарцисизъм, а фейсбук е платформа за развитието на това разстройство на личността. „В наше време в училище все повече се слага акцент върху важността на самооценката – върху това как децата изглеждат в очите на околните. Заимствахме този метод на обучение от САЩ: „Всичко зависи от тебе!”.

Фейсбук осигурява на човека и платформа за самореклама: там може постоянно да сменяш снимките в профила си и да показваш на всички, колко приятели имаш. Знам хора, които имат повече от 1000 приятели”.

Според учените все още е трудно еднозначно да се твърди, че появята на определени поведенчески модели във фейсбук са индивидуални прояви на нарцисизъм или обратно - тези модели на поведение във фейсбук водят до развитието на индивидуални прояви на нарцисизъм, или пък и двете неща заедно.

Авторът на изследването Кристофър Карпентър казва: „Като цяло тъмната страна на фейсбук има нужда от по-подробен анализ, който позволява по-добре да се ориентираме в положителните и отрицателни аспекти на това явление в обществото, за да можем да развием първите и да неутрализираме вторите”.

С какво фейсбук може да бъде полезен или вреден, отговарят руски свещеници, които активно ползват социалните мрежи.

SpiridonИгумен Спиридон (Баландин), Саранска епархия: Фейсбук е губене на време и ценно общуване.

Вредата от него виждам в губенето на време. Много е трудно да се ограничиш само с необходимото – има много интересни, забавни, актуални неща, хора, мнения, спорове... Всичко това по правило увлича повече от нужното.

Ползата виждам във възможността за моментален обмен на новини с приятели и интересни материали от мрежата, а оттук и по-интензивно общуване с различни хора. Това обогатява, прави живота по-интересен, по-наситен. 

Свещеник Димитрий Свердлов: Фейсбук е училище за смирение.sverdlov

Като всяко човешко творение и фейсбук има светли и тъмни страни. Светлите страни на общуването във Фейсбук са очевидни – това е самото общуване, съмишлениците, информацията. Тъмната страна са провокирането на най-разнообразни страсти. Има един феномен, който се отнася не само до Фейсбук, но и до всички социални мрежи – това е безличното общуване. Опосредстваният, отдалечен диалог те провокира да говориш неща по такъв начин, който не би си позволил в друга ситуация по нравствени причини или просто не би ги изказвал лично. За мене лично фейсбук е и училище – в което се уча да не отговарям на злото със зло. Срещам често по свой адрес грубости или глупости. Тогава си поставям за задача да не разговарям със същия език. Не винаги се получава, но целта я има.

kobelevСвещеник Константин Кобелев: Фейсбук обединява и разединява.

Възможностите на Фейсбук са големи и съответно и ползата от общуването в социалната мрежа може да бъде различна. Често чрез Фейсбук се оказва помощ: събират се пари за нуждаещи се и т. н. Хората се обединяват в групи.

Аз като свещеник виждам голяма полза от социалните мрежи. Случило се е да не успееш да обсъдиш с някого конкретен въпрос, а тук може да го довършиш, да пообщувате – някой ще покаже снимка, друг запис. Случва се и обратното – общуваш с някого в мрежата, а после този човек идва в храма, изповядва се, търси съвет... С други думи фейсбук е форма на общуване и плюсовете й са същите като при всяко друго истинско общуване.

Що се отнася до недостатъците, те също не са малко. Първо, хората често се увличат и за тях виртуалното общуване става по-важно от реалното, забравят за въпроса „Кой е моят ближен?”. И ето, че до нас има човек, който се нуждае от олио, вино или превръзка за рани, а ние го пренебрегваме заради виртуални контакти.

Има още едно наблюдение във фейсбук. Случва се в спора да се ражда истината, хората да дойдат до едно мнение. Но често за съжаление в разговорите в мрежата никой никого не слуша. Обратно, у участниците се развива гордост, безапелационност, за човека вече няма никакви авторитети, липсва елементарно уважение към събеседника, например, свещеник, уж задава въпрос, а не чува нищо. Такива спорове много пречат на мира в душата. По думите на апостола, ние сме длъжни постоянно да се молим, винаги да се радваме, за всичко да благодарим на Бога. А тук човек се потапя изцяло в проблеми, които в реалния живот не биха го вълнували никога. Всичко това води до голямо разделение между хората. Те се карат за съвършено незначителни в реалния живот неща. Много е страшно, когато ненавистта и разделението се случат между вярващите, тоест вътре в Църквата. Църквата трябва да бъде единно цяло. Литургията е общо дело. Когато градусът на дискусията е много висок, често ти се иска да попиташ: а как ще стоиш с този човек на литургия, до Безкръвната жертва, ако ти си пишеш и говориш за него с такава ненавист? Фейсбук може да бъде полезен като начин за обмяна на информация, за интелектуално общуване. Но има духовно и душевно общуване, което може силно да пострада. Зад буквите може да не видиш живия човек. Това е опасно. Ако забелязваме в себе си неправилно поведение, сме длъжни да се каем за това: аз някого обидих, огорчих, оскърбих – каква е разликата, дали това се е случило във виртуалната реалност, ако става дума за жив човек? Не бива да смятаме, че сме християни само в храма, а зад компютрите да преставаме да бъдем такива.

Източник: Православие и мир

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/39kd8 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Гледай да имаш милост към всички, защото чрез милостта човек намира дръзновение да говори с Бога.

Авва Памб