Мобилно меню

3.9090909090909 1 1 1 1 1 Rating 3.91 (11 Votes)
1_100.jpg- Проф. Попконстантинов, тв каналът на „Нешънъл Джиографик” поиска разрешение да направи научно-документален филм за мощите на Йоан Кръстител, които намерихте в Созопол. Кога пристига екипът?

­- Този месец. Ще отбележат резултатите от антропологичния анализ – дали мощите принадлежат на един, двама или повече души, както и от петрографския и спектрални анализи на реликвария. Ще бъде извлечена максимална информация от кутийката и реликвария, всичко до последната брънка, която ще ни даде много отговори.
 
­- Къде ще бъдат правени тези анализи? 

-  В лаборатория тук, в Созопол. Ако няма достатъчно условия, мощите и реликварият ще бъдат пренесени в София. 

- Месец след откритието у вас не се ли породиха съмнения, че тези мощи може и да не са на Йоан Кръстител?

­- Сигурни сме в заключението си, защото сме достатъчно разумни и подготвени. Работя със ст.н.с. Цоня Дражева, която е директор на Регионалния исторически музей в Бургас. Проучила е достатъчно паметници в областта на християнската археология, за да бъда спокоен и да я поканя да участва в моя екип. Другият колега е доц. д-р Русина Костова, преподавател във Великотърновския университет по средновековна българска археология, манастирска и византийска археология. Аз също съм солидно подготвен още от Семинарията, която завърших преди много години.

- Все пак няма ли вариант тези мощи да са фалшифицирани?

­- Непрекъснато ми задават този въпрос и аз винаги обяснявам как се случи откритието. На 28 юли, в 13,30 часа открихме реликвария. Тогава казах, че не знам чии са мощите, но по пътя на логиката предполагам, че са на св. Йоан Предтеча. Топонимът о. Свети Иван не е нито от XIX, нито от XX век, а от много по-рано.  Манастирът е посветен на свети Йоан и е логично да се спази традицията под олтарната маса да бъдат поставени мощи на съответния светец.  На следващия ден, пак от 13,30 ч., близо до мястото, където открихме реликвария, намерихме каменна кутийка, която се оказа ключ да разберем чии са мощите. Била е с капаче и вътре е имало част от светите мощи на Йоан Кръстител, които са преместени от Константинопол до остров Свети Иван. На дъното на кутийката има врязан надпис на гръцки „Господи, помагай на своя раб Тома”. А на страните й се виждат надписът „на свети Йоан” в родителен падеж и е отбелязано „юни”, „24”. А на 24 юни е празникът Рождество на свети Йоан. От този надпис по-категоричен отговор, чии са мощите, не можем да имаме.
--------------------------
2_5.jpgСт.н.с. Маргарита Ваклинова, директор на Археологическия музей: Хората имат нужда от вяра

- Г-жо Ваклинова, откривате ли често артефакти, свързани с християнските светци?


- Откривали сме много предмети, свързани с практикуването на религиите.

А знаете ли някои от мощите на светци да са били подлагани на въглероден анализ, който може да покаже възрастта им?

-
Мощите на светците са въпрос на вяра, не на наука. Аз поне не знам да е правено някакво изследване на костите. Чрез този метод беше доказано с лекота, че например Торинската плащаница, за която се твърди, че е покривала тялото на Христос, всъщност е от XVI век. Един български учен твърди, че библейският потоп всъщност е станал в Черно море и дори намери някакви доказателства. Археологията е нещо, което изкушава умовете на всички. И заради това всеки има желание да се бърка и да пише за нея каквото смята за добре. И да създава хипотези, които намира за по-верни от мнението на учените. Колкото до Торинската плащаница, знаете ли колко дълги години се водеше битка да бъде подложена на този анализ. Съпротивата беше много силна и решението не беше взето лесно.

Човечеството очевидно държи да не се смесват науката и вярата?

-  Човечеството иска да вярва в нещо, аз смятам, че всеки има право на това. Аз обаче вярвам в науката. Колкото до мощите, голямото объркване настава след началото на 5-и век, след събора в Картахена, който разрешава телата на светците да се разделят и мощите да пътуват към различни църкви на по-малки парчета. Дотогава имаме и случаи на запазени цели скелети. След това източното християнство през 8-и век вече приема задължително мощите да се разнасят между различните манастири. Това са проблеми на вярата, но науката не бива да се бърка в тях.

Бихте ли коментирали намерените в Созопол мощи на Йоан Кръстител?

-­ Това е тема, която отказвам да обсъждам. Ще кажа само, че всяка археологическа находка трябва задължително да бъде подлагана на много задълбочени изследвания и анализи от всякакъв вид. Ръководителят на екипа в Созопол е изследовател. Той трябва да даде за науката, а не за медиите точните отговори. Това се нарича професионална етика.

Може би въглеродният метод е много скъп и няма кой да поеме разходите?

-­ Не е чак толкова скъп. Ние имаме много трайни връзки с германската лаборатория, която извършва такива анализи. Те са правили много анализи на наши археологически паметници. Те могат категорично да кажат дали костиците са от 1-ви или от 10-и век.

­- Вие се занимавате с изследването на ранното християнство. Кои са най-старите доказателства за него по нашите земи?
­
-
Най-старите артефакти у нас, свързани с християнството, са от 3-ти век. Това са различни знаци, изображения на котви, на риби, надписи. Имаме и църковни постройки, храмове, които са вече от 4-ти век. Това са доказателствата, които имаме. Имаме също така и преданията за идването на християнството по нашите земи, имаме за гоненията, за мъченици, в края на 3-ти и самото начало на 4-ти век. (в. Монитор)

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kh9x 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Само чрез сражение душата постига напредък.

Авва Йоан Ниски