Мобилно меню

4.7777777777778 1 1 1 1 1 Rating 4.78 (9 Votes)
1_5.jpgВъв връзка с наближаващото национално литийно шествие, организирано от Св. Синод на БПЦ, на страниците на в. "Капитал" се провежда дискусия на тема "Трябва ли задължително да се изучава Религия-Православие в училище?". Двете гледни точки са представени от прот. Емил Паралингов от Пловдивска митрополия и от Цвета Брестничка, председател на неправителствената асоциация "Родители". В следващите етапи на дискусията ще се включат експерти по темата, защитаващи двете гледни точки. Заключителните тези ще бъдат изложени на 28 септември, а победителят в дебата ще бъде обявен на 4 октомври.

Модератор на дискусията е Денислава Симеонова, която заявява: "През 2003 г. предметът "Религия" влиза в учебния план като СИП и ЗИП, но за Светия Синод победата е пирова (вижте защо в позицията на отец Паралингов). В началото на новата учебна година Българската православна църква обяви, че организира национално шествие, като се надява да получи подкрепата на обществото предметът "религия-православие" да стане задължителен... Решихме да организираме дебат по темата, защото идеята е достатъчно спорна. От една страна, религията възпитава полезни качества. От друга, изучаването на една конкретна религия, била тя и традиционната за България, не е особено честно. Може да звучи крайно либерално, но в областта на вероизповеданията, както и почти навсякъде другаде конкуренцията може само да е от полза. Ако учениците изучават православната религия в училище, тя получава нечестно предимство пред останалите. Това е лошо и за самата нея, защото вместо да води борба за сърцата и умовете на хората, тя ще ги получава наготово и по задължение.

Позицията на Българската православна църква в дебата защитава свещ. Емил Паралингов от Пловдивската митрополия с основния аргумент, че преподаването на вероучение в училищата ще приведе децата до богопознание, което реално ще доведе до насаждане и утвърждаване в тях на "любов, благост и сътрудничество..., любов към Бога и ближния, към Родината и към нейната история и култура".

Негов опонент е Цвета Брестничка, председател на УС на Асоциация "Родители" - един от последователните опоненти на идеята за задължително изучаване на религия, защото, според нея, "религията е отговорност на семейството, а не на светското образование".

Дебатът е отворен за участие, както чрез изразяване на лично мнение, така и чрез гласуване. Той може да бъде проследен тук.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kh9a 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Гледай да имаш милост към всички, защото чрез милостта човек намира дръзновение да говори с Бога.

Авва Памб