Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

1f954bc5 19f1 43f2 a077 26ec06a98d46На всички са известни началните думи на 132-и псалом: Колко хубаво и колко приятно е братя да живеят наедно! Такова чувство имах и аз от 18 до 20 октомври, когато по покана на българския свещеник Траян Горанов гостувах на православните общини в Екзитър и Торки.

Преди да пристигнем от лондонското летище в Южен Девън, посетихме две забележителни места. Едното беше в гробищния комплекс Брукууд (Brookwood), графство Съри (Surrey), югозападно от Лондон, където в старостилен православен манастир на така нареченото „Братство на св. Едуард“ се пазят мощите на краля мъченик свети Едуард (убит в 978 г.).

/image 2024 10 22T20 00 44 235ZТези необятни гробища на площ 6000 декара са направени на близо 40 км от Лондон в средата на 19 век след унищожителна епидемия от холера в големия град. През 1982 г. една от гробищните църкви е предадена на православна монашеска общност, създадена първоначално към Руската задгранична православна църква (това са руските емигрантски, съответно антиболшевишки православни църковни общини, обединени в епархии на разните континенти). Когато през 2007 г. РЗПЦ се обедини с Руската православна църква – Московска патриаршия, монашеската общност в Брукууд минала под юрисдикцията на старостилна гръцка формация. Съответно тя е в общение с българската старостилна църква, дори там служи българинът старостилец Борислав Попов, емигрирал в Англия и през 2014 г. ръкоположен за свещеник от гръцки старостилен архиерей. Синът на свещеник Борислав Попов пък, Павел, вече е монах Павлин (Paulin) в същия манастир.

Според монах Нифон, който ни посрещна, в обителта живеят петима монаси, всички англичани, както каза той. Богослуженията им се извършват на английски език по източноцърковното пеене (което напоследък у нас неправилно наричат византийско). Възрастният монах-англичанин пазеше добър спомен от годините, когато са били в юрисдикцията на РЗПЦ, а нас, отец Траян и мене, прие много любезно.

Следващото място, което посетихме, беше англиканската готическа катедрала в град Уинчестър (Winchester), център на графство Хампшър (Hampshire). Започната в края на 11 век, тя е забележителна с необичайно големите си размери.

/image 2024 10 22T20 01 58 481ZДължината й е 160 м и това я прави най-дългата катедрала в цяла Англия. Изпълнена е с гробници и надгробни плочи на англикански епископи и клирици, на видни граждани, сред които е и известната английска писателка Джейн Остин (1775 – 1817 г.).

Пътят до Торки не е прекалено дълъг, но движението по магистрали и ускорени пътища в Англия е необичайно голямо за нас, а задръстванията са често срещани. Движението вляво лесно се усвоявало, казва отец Траян, но не и първите часове – си помислих аз.

В петък вечер свещеникът, добре познат и в православната общност в град Екзитър, беше поканил нейни представители на среща, на която говорих на тема „Как православните четат Библията?“.

/image 2024 10 23T19 32 21 264ZСрещата се проведе в университета на Екзитър, а сред присъстващите имаше студенти и докторанти по богословие, както и хора с различни специалности, но с определен интерес към Свещеното Писание. Тази тема винаги е навременна за всеки християнин, а православните нямаме изградени навици на четене на Библията. Затова се проведе и полезна дискусия.

В събота беше празникът на св. Йоан Рилски. В църквата „Св. Андрей“ в град Торки отец Траян отслужи утринна и литургия в чест на светеца, чиято икона, украсена с венец от цвета, беше поставена за поклонение на всички богомолци. На певницата наред с английския текст на службата на свети Йоан пяхме и на български по известния превод на отец Траян, публикуван в неговия блог. Накрая свещеникът в проповедта си говори за подвижническия живот на светеца и за неговото молитвено застъпничество към всички хора.

/image 2024 10 23T19 33 55 378ZВеднага след литургията се извърши кръщението на Йоан (Джон) и Сара, възрастна двойка англичани от град Кингсбридж, на 36 км южно от Торки. Те бяха вече катехизирани и отец Траян ги беше поканил в деня на всебългарския светец да приемат свето кръщение. Беше трогателно да се види и съпричастността на богомолците към светото тайнство и духовните вълнения на новопокръстените.

Преди вечерната служба в събота срещу неделя се проведе беседа с енориашите на тема „Православната диаспора и майките-църкви“. Изложих проблема за православното разсеяние (диаспора) по света извън границите на поместните православни църкви и споровете за юрисдикция над вярващите от това разсеяние. Решението, до което се стигна по време на всеправославните предсъборни съвещания при подготовката за Всеправославния събор, е работещо. Всички църкви, освен гръцкоезичните, запазиха своята юрисдикция над православните християни, излезли от тях и пръснати по всички континенти. Гръкоезичните църкви (Александийска, Йерусалимска, Кипърска и Гръцка) предоставиха излезлите от тях вярващи на грижите на Цариградска вселенска патриаршия. А епископите, поставени от майките-църкви да се грижат за разсеяните техни християни, съставиха епископски събрания, които се провеждат периодично, за да разглеждат и решават различни въпроси от живота на православната диаспора. Епископските събрания бяха организирани за отделни страни или за група страни, като стремежът беше винаги в събранието да има епископ на Цариградска патриаршия, защото по старшинството на църквите той председателства събранието на епископите.

/image 2024 10 23T19 33 31 001ZВъпреки че този модел работи гладко, той се смята за временно решение, защото Цариградска патриаршия претендира всички православни в разсеяние (т.е. извън териториите на поместните църкви) да бъдат под нейна юрисдикция, като тълкува в своя изгода 28-о правило на Четвъртия вселенски събор (за юрисдикцията над варварските народи по границата на Ромейската империя).

Не беше учудващо, че преобладаващата част от присъстващите не знаеха за този проблем и не подозираха за напреженията между православните църкви относно властта над диаспората. Защото те отдавна бяха намерили решение за себе си в тази църковна община. А то е: всички са обединени в името на Господ Иисус Христос, вярват в Него и следват Неговите повели, участват в богослуженията и се причастяват с тялото и кръвта Христови, взаимно се подкрепят във всяко отношение. За тях епископ и юрисдикция, властови претенции и амбиции са нещо много далечно и всъщност непознато. Половината от тях са родени в Англия, но имат за свой свещеник и изповедник имигранта отец Траян Горанов, който едва от десетина години е сред тях. Православни от Източна и от Западна Европа, от Азия, Африка, Америка нямат никакви претенции за власт и надмощие, защото се стремят да бъдат ученици на Господ, Който не дойде, за да Му служат, но да послужи и да даде душата Си откуп за всички.

В неделния ден храмът се изпълни с богомолци. Половината от тях не живеят в град Торки, а пътуват до храма, понякога доста от далече (часове). На това настроение и желание за участие в богослужението, за среща със Спасителя чрез светите дарове и с другите православни вярващи в любовта Христова аз искрено се удивих. Няма да го коментирам, защото съм убеден, че всеки читател го разбира.

Вижте още: Да си православен в Англия


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcw6q 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

scale 1200От изказванията на преподобния Порфирий Кавсокаливийски (Атонски):

„Когато Христос дойде в сърцето, животът се променя. Когато намериш Христос, това ти е достатъчно, не искаш нищо друго, замълчаваш. Ставаш различен човек.

Ти живееш навсякъде, където е Христос. Живееш в звездите, в безкрая, в небето с ангелите, със светците, на земята с хората, с растенията, с животните, с всички, с всичко.

Там, където има любов към Христос, самотата изчезва. Ти си спокоен, радостен, пълноценен. Без меланхолия, без болести, без притеснения, без тревожност, без мрак, без ад“.

    Преп. Порфирий Кавсокаливийски

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.