Мобилно меню

4.84 1 1 1 1 1 Rating 4.84 (25 Votes)
DSC08225.JPG"Днес нашето общество разделя хората, а Църквата ги обединява. Празници като този - наричани от народа Масленица, са израз на желанието на хората да общуват, да споделят, да бъдат заедно. И фактът, че нашият народ толкова векове празнува неизменно Масленица с общонародно веселие, показва, че все още сме способни да живеем съборността, която ни се открива в пълнота в Църквата. Радвам се, че виждам толкова хора тук, празникът е добра възможност да се запознаете и дори да намерите нови приятели. Желая на всички ви весело прекарване и Бог да ви благослови. Спаси, Господи!"

С тези думи предстоятелят на храма "Св. Сергий Радонежски" в Киев йеромонах Сергий се обърна към десетките събрали се около храма хора и даде начало на празника Масленица. Неговата енория беше организатор на празненството, от което не липсваше нищо - и минусови температури, и зимно слънце, палачинки с чай, военна каша с греяно вино, огньове, игри, състезания с коне, ритуално прогонване на зимата и посрещане на пролетта... И нито един търговец!

Масленица е руското название на Месни заговезни - един особен и изпълнен с всенародно веселие ден, с който християните встъпват в подготвителната седмица на Великия пост. През цялата идваща седмица - масленица, се ядат "блинчики" - палачинки, а кумове, кръстници и роднини си ходят на гости. Накрая, на Сирни Заговезни, всички се опрощават взаимно. И тук, като навсякъде, постещите ще бъдат много по-малко от празнуващите началото на поста. Но затова пък у всички, от най-ранна възраст, остава съзнанието, че постът започва с радост, че не е отрицание на живота и неговата радост, а възможност за нейното по-чисто, по-пълноценно изживяване. И ако един ден, дай Боже, решат да поемат и те подвига на Великия пост, то думите на Спасителя: "когато постите, не бъдете намръщени като лицемерите; защото те си правят лицата мрачни, за да се покажат пред човеците, че постят... А ти, когато постиш, помажи главата си и умий лицето си... (Мат. 6:16)", ще им бъдат по-близки и по-разбираеми. 

В  тази енория клириците са монаси. Но нито чухме, нито видяхме у тях погнуса от езическите обичаи на народа. Просто, защото такива нямаше. Под покрова на храма и игрите, и греяното вино, и танцът около огъня, и състезанията бяха осветени по един особен начин, който не допусна в празненството нищо излишно - нямаше ги онези сухи етнографски напъни да се възроди нещо отдавна умряло, за да се покаже "как празнува народът своите обичаи". Но и нямаше онази изкуствена църковна стерилност, която оправдава своята безплодност със стоенето си единствено зад вратите на храма...

Когато вътре в храма е оскъдна радостта, то тази радост не може да излезе и навън. Защото "от препълнено сърце говорят устата". Тогава задължително на мястото на църковната радост, споделяна от хората, се появяват мъртви откъм живот етнографски обичаи (тип "Кукери гонят злите сили на Месни заговезни") - по-често описвани и натрапвани ни от медиите и по-рядко организирани и безучастно наблюдавани от случайни зрители. На Масленица в Киев, със смесени чувства, си пожелах децата ми да съхранят детските си спомени за началото на поста като празник и ликуване.


DSC08234.JPG
Дървената църква "Покров Богородичен" в Киев. Тя е построена бързо преди три години, за да даде живот на местната енория, а зад нея е в строеж големият храм "Св. Сергий Радонежки", който ще бъде енорийска църква за многохилядния квартал.

DSC08224.JPG
Балони за всяко дете. Скоро тук ще лумне огънят, с който ще си отиде зимата.

DSC08226.JPG
 
Предстоятелят на храма йеромонах Сергий.

DSC08231.JPG

Веселба за децата с множество аниматори в традиционни костюми.

DSC08238.JPG

На разходка с шейна около храма. Атракцията е безплатна за всички, единственото условие е участие в игрите.

DSC08220.JPG

Като излезли от приказките...

DSC08243.JPG

Безплатна каша с хляб и вино за всички. Традиционната полева кухня, без която не минава нито един народен празник в Украйна. Кашата е т. нар. "гречка" - основна храна в Русия и Украйна от типа на бобовите култури. Като се има предвид драстичното повишаване на цената й - 4 лв. за килограм, и наличието на месо в нея, този разход на организаторите е повече от сериозен.

DSC08246.JPG
 
Децата не усещаха студа - все пак посрещахме пролетта...

DSC08247.JPG
Външността издава и характера!...

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kq6pd 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Блажен оня човек, който е достигнал състояние на бодърстване или се бори да го постигне: в сърцето му се образува духовно небе – със слънце, луна и звезди.

Св. Филотей Синаит