- Може ли да се постави въпросът за съвместното възпитание на родителите и децата в християнството, ако самите родители не са възпитани в него от детството?- За възпитанието на родителите, за това как те трябва постепенно да опознават своята вяра, да израстват и да бъдат способни да я предадат на децата си, мисля, че е необходимо да говорим отделно. Но веднага ми се иска да кажа, че духовният живот на детето започва от момента на неговото зачатие. Сега често се спори кога зародишът става човек в пълният смисъл на думата. На това ще отговоря, може би малко рязко, с ответен въпрос: кога започва животът на Сина Божий, станал Син Човешки? Когато ангелът донесъл благовестието на св. Дева Мария и тя отвърнала: „Ето рабинята Господня; нека ми бъде по думата ти” (Лк.1:38)? Или по-късно?.. Да, в онзи момент, когато Божията Майка възприела в себе си Сина Божий, станал плът, вече започва Неговият живот като Човек.
Същото може да се каже за всяко дете. Животът на детето, с което ние после може би ще се занимаваме в неделното училище, започва от мига, в който то е заченато. Разбира се, тогава на него все още не може да му се влияе нито умствено, нито в някакъв непосредствен смисъл. Но цялото му битие, цялото му съществуване е напълно преплетено с живота на майката. Всичко, което се случва с нея, влияе на постепенно оформящия се в утробата й плод. Нейната съдба, отношенията със съпруга й, с хората около нея, реакциите й на радостта, любовта, гнева, завистта не могат да не му се отразят, защото майката и детето са едно цяло. И затова жената трябва да задълбочи духовния си живот, за да не може нито едно греховно преживяване да се отрази на зараждащото се същество. Често съветвам жените: от момента, в който разберете, че сте бременни, четете Евангелието по нов начин, с нови очи, с очите на майката, която се учи от Христос как да бъде дъщеря на Живия Бог и как да научи детето си още сега, и особено в бъдеще - да бъде дете в Царството Божие; съветвам ги също да задълбочат молитвения си живот.
И когато говоря за молитвен живот, нямам предвид майката, в добавка към вечерните или сутрешните молитви, да чете повече акатисти и т. н., говоря не за молитвословие, а за молитвата в нейната същност, за предстоенето пред Бога и за срещата с Бога.
Важна е също изповедта на бременната жена, и участието й в Светите Тайни. Изповедта не трябва да бъде формална, а да бъде постепенно очистване от всичко, което може да нарани заченатото дете. Смятам, че бременната жена трябва да се причастява често, но не просто механично, не затова, че е неделя или празничен ден. Тя трябва да се причастява внимателно, така че всеки път, когато пристъпи към Евхаристията, това да бъде макар и неголяма крачка в духовния й път към очистване на сърцето, ума и предишния й живот.
- Ражда се дете. Освен радостта, около него възникват грижи от най-различно естество. Каква трябва да бъде грижата на Църквата, за да може младенецът още от своето появяване да бъде част от нея?
- Мисля, че тук имат значение няколко неща. Първо, семейството се явява малка Църква, и това, което се случва в него, е отражение на онова, което се случва в Църквата Христова, в Тялото Христово. Разбира се, трябва да продължи вътрешният молитвен живот на майката и бащата и на хората, които обкръжават детето. Онова, което е започнало още в утробата, сега трябва да продължи с особена сила. Струва ми се, че е много важно, например, чрез майката до детето да достигат църковни песнопения, за да може тази хармонична настроеност в Христа, която се явява същността на богослужението, да обхване майката и да достигне до дълбините на нейното съществуване, тоест до детето, което носи. И след като то се роди, е хубаво над него да се четат на глас тихо, спокойно църковни молитви, да се пеят такива църковни песнопения, които докосват душата на майката. Дори да не пее добре, ако влага сърце в тези думи и мелодии, нещо от тях ще достигне до него. Това след време може да се окаже важно. И съвършенството на хоровото пеене може да окаже своето въздействие, настройвайки вътрешните струни в душата на детето. Ето какво ме кара да говоря за това: от пеенето, извършено с чувство, и от слушането на съвършената музикалност, в душата му тези струни могат да се настроят така, че в някакъв момент сами да зазвучат с такъв акорд, от който би възликувал Самият Бог.
- Скоро след раждането на детето му се дава име. Каква роля може да изиграе то в неговото възпитание?
- В повечето случаи, уви, то не играе никаква роля – в този смисъл, че родителите обикновено избират име, което да е благозвучно, и рядко се замислят над това, че те са поверили детето си на онзи светия, чието име носи, че то става като храм, както има храм на свети Трифон, на преподобни Сергий и т. н. Това е огромна, даже трагична грешка, защото детето трябва да бъде посветено, по-вярно е да се каже, връчено за съхранение, защита и молитви на светията, чието име му се дава. Родителите трябва да избират име на светец, който означава нещо за тях, тоест житието на когото с нещо ги е впечатлило или с когото по някакъв начин е свързано зачеването или раждането на това дете. В древна Русия (вероятно и сега това все още се случва) кръщавали детето на името на светията, в чийто ден се извършвало светото Кръщение. В това има смисъл при условие, пак казвам, че това ще бъде не прозвище, а своеобразно освещаване на нов храм на името на дадения светия.
Тук трябва, разбира се, да възпитаваме не децата, а родителите. Трябва да кажем: ето, вие ще кръстите детето, искате да го назовете с име, което харесвате; а какво стои зад това име? Кой стои? Какво очаквате от него? Кои негови черти могат да имат значение и влияние върху живота на детето ви?.. Защото, както майката и бащата възпитават своето дете, така и светията, на когото то е поверено, също оказва някакво въздействие върху него.
Понякога детето се чувства нещастно през най-крехките си години, поради това, че са му дали име, което обкръжаващите го възприемат като смешно или ги озадачава. Мисля, че е много важно родителите да приемат това сериозно. Това не означава да се ограничим само с едно име, в смисъл, че ако родителите са много привързани към паметта на един или друг светия, могат наред с назоваването на детето с по-обичайно име, в бъдеще да го запознаят с личността, с житието на онзи светец, чието име не са му дали, защото е трудно за произнасяне.
- Каква е ролята на родителите след кръщението на детето?
- Говорейки за кръщението изобщо, някои родители смятат, че то е обред, който приобщава детето към човешкия род. Помня един свой разговор с отец Всеволод Шпилер. Той ми разказваше как едни хора довели дете, за да бъде кръстено и той попитал кръстника: “Вие вярващ ли сте?” – “Не, аз съм безбожник.” – “Значи, вие не сте кръстен?” – “Как да не съм кръстен? Аз да не съм куче!..”
Ние (хората от Църквата – бел. пр.) обосноваваме кръщението на децата с факта, че всяка човешка душа може да се срещне с Бога и да се съедини с Него, и чрез тази среща да бъде очистена и обновена - но това не е магия, а тайнство. Отец Георгий Флоровски ми беше казал, че когато кръщаваш детето, ти влагаш в него семето на вечния живот, но това семе трябва да бъде пазено и да израсте, т. е. да даде плод. Над това трябва да се потрудят родителите. Не казвам, че благодатта не върши нищо. Тя, от една страна, е проява на постоянното действие Божие. Но, от друга, всеки път, когато у детето се открива, развива ново качество на ума, волята, сърцето и т. н., то трябва да бъде осъзнато, да бъде потопено в тайната на приобщеността към Бога. Когато у детето се породят някакви чувства към Бога или към хората, тези чувства трябва да се оформят, да се изпълнят с по-дълбоко съдържание, а не да бъдат само обикновена емоция. Огромно значение има и възпитанието на волята, защото дори малкото дете притежава воля. Това може да е своеволие, може да е капризност, може да е способност да се върши добро или зло - всички тези качества се възпитават постепенно от родителите.
- Могат ли родители-атеисти, не говоря за кръстници атеисти, да пристъпват към кръщение на децата си?
- Ако родителите чакат да съзреят напълно и да станат такива християни, каквито са били апостолите, разбира се, те никога не биха могли да пристъпят към кръщение на своите деца. Така че не става дума родителите да са достигнали съвършенство. Необходимо е да имат основни познания, да имат някакъв вътрешен опит и, от друга страна, устременост към целта. Ако родителите, дори да са примитивни във вярата, дори да не разбират много, освен основното, със сърцето, ума и волята си - тоест с живота, който водят – се стремят към Бога и към съвършенството, детето ще научи от тях всичко, което трябва да научи. Това е видно от житията на светиите, защото почти не се срещат такива, чиито родители да са били святи и да са ги възпитавали в святост. Да, можем да дадем пример със св. Сергий Радонежки и неговото семейство, има и ред други светии. Но по-голямата част от родителите на светиите са били хора с проста, пълноценна вяра, със здрава нравственост, които са възпитавали децата си в благочестие, в любов към Бога и на тази основа момчето, юношата или девойката са възраствали в святост.
- Да кажем, родителите не притежават нужните качества, макар и в тях да има зрънце вяра и да са кръстени. Могат ли да възложат това възпитание на кръстниците?
- Кръстниците съществуват, за да запълнят онова, което не достига у родителите. Първо, при смърт на родителите върху тях лежи отговорността да помагат на детето и материално, и духовно. Но от друга страна, те се явяват родители по Божие благословение, чрез избора на родителите и чрез тяхното собствено съгласие, и те трябва не само да запълват липсващите знания, но понякога са длъжни да кажат на родителите: ето, вие смятате, че сте вярващи, но вижте – постъпките ви, поведението ви в един или друг случай показват, че вярата ви е мъртва. Детето, гледайки това, ще мисли, че може да изповядва вярата си на думи, а ще живее, както му се иска... В това отношение ролята на кръстниците може да бъде решаваща.
Затова родителите трябва да избират кръстници много внимателно, тоест да избират хора, които уважават, към които сърцето им е открито, от които са готови да чуят, ако е нужно, истината за себе си, а не просто хора, които могат да подарят нещо на детето в деня на неговото Кръщение и да се грижат за него материално.
Трябва да си даваме сметка, че кръстниците са не само хора, които биха могли да заменят родителите в случай на необходимост, - те се явяват като свидетели пред общината, тоест пред Църквата, че детето и родителите му могат да бъдат приети в християнското общество. Дори да не са съвършени, дори да се движат опипом към Бога, ако те могат да кажат: Вярвам, Господи, помогни на неверието ми! – понякога и това е достатъчно, както виждаме от Евангелието.
- Детето се е родило, дали са му име, кръстили са го, живее в определена среда. Какво трябва да вижда около себе си?
- В идеалния случай, разбира се, трябва да вижда обич, мир и радост между родителите. Ако детето вижда, че те се обичат, че изпитват радост един от друг, че радостно го прегръщат, тогава то може да разцъфти. Друга важна част от възпитанието му е да го научат да се владее, да не се поддава на всеки свой порив. А за да стане това, родителите трябва да са достойни за подражание. Мисля, че всичко се свежда до това, което отдавна е казано в Посланието на апостол Иаков: покажи ми вярата си без твоите дела, и аз ще ти покажа вярата си от моите дела (Иак. 2:18). Детето вижда, то преживява случващото се около него. Ако родителите му дават добри съвети, но не ги прилагат в собствения си живот, то започва да свиква с това, че е достатъчно да се говори, а може да се живее по друг начин... И това е много разрушително, защото основите, които се вложат в детето, ще служат за цялостното му бъдещо изграждане.
- А може ли с детското си разбиране и възприемане на онова, което го заобикаля, то да обучава родителите си?
- Детето много често разбира онова, което не разбират родителите. Разбира се, че те могат да се научат на сърдечна чистота от своите деца. Помня дете, което на Възкресение Христово застана пред иконата на Спасителя и повтаряше тропара: Христос възкръсна от мъртвите, със смъртта Си смъртта победи, и на тези, които са в гробовете, живот дари. Майка му го спря след третия път, казвайки: Не бива да повтаряш толкова пъти тази молитва. „Момчето я погледна учудено, дори с негодувание, и каза: ”Ти нищо не разбираш, на Него Му е много приятно!”
Помня и друг случай. Става дума за едно строго семейство, което караше вечер детето си да прочита куп молитви. То ги прочитало някак (тогава беше на шест-седем години), после поглеждало майка си и й казвало: “Досега молитвословихме, дай сега малко да се помолим.” То усещало, че това, което го карат да прави, било упражнение по дисциплина, а на него може би му се искало да каже: “Знаеш, че Те обичам, Господи!” Или да каже: “Господи, обичам мама и тате, но татко е в командировка, пази го!” Или: “Боже, помогни на мама да се успокои, защото днес ми е сърдита!” У децата възприемчивостта и отзивчивостта са много по-чувствителни, отколкото у родителите; те са непосредствени, в тях няма пресметливост. Мисля, че трябва да им даваме възможността да изразяват отношението си към Бога по-свободно. Родителите трябва да насочват духовния живот на децата си, но да го заковават във форми, които възрастните са изработвали почти две хилядолетия, не трябва.
- Това са, от една страна, “формалните” молитви. А какво да правим, когато детето имровизира, тоест по-детски бръщолеви пред Бога?
- Детето трябва да се научи да разговаря с Бога. Както вече казах, трябва да го възпитаваме така, че да говори с Бога като с любим човек, но с дълбока почит, уважение, благоговение, и да знае, че може да каже на Бога всичко, но не бива да Го моли за нищо лошо или недостойно, ако иска да бъде достойно за Неговата любов.
- Ние говорим за домашната молитва, затова нека да кажем нещо и за домашните икони...
- Хубаво е, ако в православния дом има поне една или няколко икони. Иконата помага духовно да се свържем с Бога. Можем да обясним на детето отношението към иконите, сравнявайки го с отношението към снимката на любим човек, с който рядко се виждаме. Това не е самият любим човек, но когато го погледнем – всичко, което знаем за него, се надига в душата ни като спомен, като опит, като знание. Иконата извиква в нас всичко, което вече сме научили за Бога, за Божията Майка и за светиите. И както църковното пеене може да окаже въздействие върху детето, така и иконите могат да имат влияние и значение. При условие, че не са просто красиви картини, а действително икони, които изобразяват личността, житието, същността на светиите, доколкото ги познаваме и доколкото може да се изрази в линии и цветове онова, което, като цяло, е неизразимо.
- Ако родителите в буквалния смисъл се страхуват от Бога и карат детето си да преживява подобен страх, но в същото време не създават онази положителна, творческа атмосфера на любов, за която говорим...
- Смятам, че трябва винаги да помним онова, което отците на Църквата са казали, че съществуват три вида страх: робски страх – ако не постъпя така, както ми е казано, ще бъда сурово наказан; наемнически страх – ще направя всичко възможно, за да си свърша работата и да бъда награден, ще се боя да не би господарят да разбере, че не съм свършил нещо, както ми е било поръчано; и третият вид страх – синовният страх. Това е страхът по някакъв начин да не огорчиш, да не нараниш любимо същество. В отношението ни към Бога робският или наемническият страх нямат никакво място. Те могат да се прокрадват понякога в нас, предвид нашата греховност, но по същество, трябва да имаме в себе си само онзи трепетен страх - да не огорчим Бога, Който така ни обича, да не се окажем неверни приятели за Него... Когато говорим за страха Божий, трябва да настояваме именно за това, а не, че “Бог ще накаже”. Знаете как се случва обикновено в живота на детето – постъпило е зле, наказали са го и то смята: „Ето, сега сме квит, това е всичко...” А понякога си мисли: “ Направих малка глупост, а ме наказаха много повече, отколкото заслужавам...” Ако създаваме подобна психологическа нагласа у детето, то няма да направи за Бога нищо от сърце, а ще бъде като изплашен престъпник, който се чуди дали не са го наказали напразно само защото имат власт над него.
- Какви книги препоръчвате на родителите да четат на малките си деца и какви ще препоръчате на по-големите?
- Въпросът не е в това да се намери такава литература, която да е поучителна, а такава, която да завладява въображението и сърцето. Мога да спомена за себе си. Поради обстоятелствата в живота си аз се научих да чета доста късно, но помня, че моята баба ми четеше на глас. Първо, тя избираше такива разкази и книги, които ме вдъхновяваха така, че когато свършеше да чете, аз, играейки, продължавах да живея с прочетеното, правех за себе си инсценировки, подобни на онова, което четеше. Второ, тя четеше без да бърза и спираше на местата, над които би искала да се замисля. Ако реагирах, започвахме някакъв разговор; ако не – тя изказваше някаква забележка, която ме караше да отреагирам на фраза, картина или образ, представени в книгата. Второ, струва ми се, че трябва да се четат такива книги, които подбуждат към благородство, правдолюбие, мъжество, самообладание, за да може чрез четенето и чрез образите, представени в него, да развиваме любов към тези и подобни на тях качества.
И още нещо. Особено място заема четенето на Евангелието. Струва ми се, че децата могат да го четат и да възприемат някои откъси, а други – не. Но от опита в заниманията ми с деца (а аз достатъчно много съм се занимавал с деца), зная, че е най-добре, ако преподавателят или родителите вземат някой откъс от Евангелието и със свои думи, колкото се може по-живо, по-изразително, го разкажат. При това, без да се отклоняват от текста, без да го правят “по-интересен”, а просто да изразят на езика на детето и съвременността онова, което е казано там. И когато свършат разказа си, да поговорят с детето за него: “Харесва ли ти това? Как мислиш: Христос ли е бил прав, или онзи човек? Ти би ли постъпил по-друг начин?..” След това да кажат: “Сега ще прочета този откъс така, както е бил написан преди почти две хиляди години, за да си го спомниш, когато го чуеш в храма.”
Из радиобеседите на митрополит Антоний Сурожки, 1995-1996 г.
(Текстът е преведен с незначителни съкращения)
Вижте също: Християнското семейство трябва да е щастливо
Вижте също: Християнското семейство трябва да е щастливо