Мобилно меню

4.9487179487179 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (39 Votes)

vitragi2.jpgВ на­ча­ло­то на та­зи го­ди­на, с щед­ро­то съ­дейс­т­вие на да­ри­те­ли, беше осъ­щес­т­ве­но бла­го­ус­т­ро­я­ва­не­то с но­ви вит­ра­жи на храма на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“. Ав­тор и из­пъл­ни­тел на вит­ра­жи­те е ху­дож­ни­кът Вен­цис­лав Вар­да­ров. Не­го­ви кар­ти­ни-жи­во­пис са при­те­жа­ние на час­т­ни ко­лек­ции в Бел­гия, Хо­лан­дия, Фран­ция и дру­ги стра­ни. Г-н Вардаров се за­ни­ма­ва и с ико­но­пис и рес­тав­ра­ция на сте­но­пи­си.

- От ко­га се за­ни­ма­ва­те с из­ра­бот­ва­не­то на вит­ра­жи и как­во Ви на­ка­ра да се на­со­чи­те към та­зи дей­ност?

- С из­ра­бот­ва­не­то на вит­ра­жи се за­поз­нах за пър­ви път през 1972-1975 г. в Тех­ни­ку­ма по фин­на ке­ра­ми­ка и стък­ло в Со­фия. Там ме пле­ни­ха не­из­ме­ри­ми­те въз­мож­нос­ти на стък­ло­то ка­то цвят и фор­ма. На про­фе­си­о­нал­но равнище за­поч­нах да ра­бо­тя вит­раж пре­ди око­ло осемнадесет го­ди­ни, ка­то мой учи­тел бе­ше до­а­йе­нът на вит­ра­жа в Бъл­га­рия – проф. Ди­ми­тър Ан­ге­лов. Той ми раз­к­ри це­лия бля­сък и сил­но вну­ше­ние на свет­ли­на­та, ми­на­ва­ща през раз­ноц­вет­ни­те стък­ла.

Vitragi.jpg- Бих­те ли обяс­ни­ли нак­рат­ко в как­во се със­тои тех­ни­чес­ка­та стра­на на вит­ра­жа?

- Вит­ра­жът е кар­ти­на-мо­зай­ка от цвет­ни стък­ла. Кла­си­чес­ки­ят вит­раж се със­тои от два ос­нов­ни еле­мен­та ка­то ма­те­ри­ал. То­ва са цвет­ни­те фак­тур­ни стък­ла (ка­тед­рал­ни) или ръч­но из­ра­бо­те­ни хи­ми­чес­ки оц­ве­те­ни та­ки­ва.

Дру­ги­ят еле­мент е шпрос­т­на­та. С нея се свър­з­ват еле­мен­ти­те на кар­ти­на­та ка­то се за­по­я­ват с ка­лай нав­ся­къ­де, къ­де­то се пре­си­чат.

Шпрос­т­на­та е сплав от оло­во и ка­лай с ви­со­ка сте­пен на гъв­ка­вост, не­об­хо­ди­ми за спе­ци­фи­ка­та на вит­ра­жа.

Вся­ко от­дел­но стък­ло от кар­ти­на­та се из­ряз­ва с ел­маз по фор­ма­та, след ко­е­то се шли­фо­ва по ръ­бо­ве­те и се мон­ти­ра в шпрост­на­та. Ра­бо­та­та на 1 м2 вит­раж е сред­но меж­ду пет-шест дни, по осем-десет ча­са на ден.

При за­вър­шен вид олов­ни­те час­ти се па­ти­ни­рат с раз­ре­де­на сол­на ки­се­ли­на. Има и съв­ре­мен­ни раз­т­во­ри, но аз ра­бо­тя из­к­лю­чи­тел­но по ста­рия кла­си­чес­ки ме­тод.

- Как ста­на та­ка и как­во Ви да­де по­вод да се за­е­ме­те с вит­ра­жи­те на се­ми­нар­с­кия храм?

- Вед­нъж в час­тен раз­го­вор, един мой при­я­тел, ка­то раз­б­ра с как­во се за­ни­ма­вам, ме по­ка­ни да раз­г­ле­дам се­ми­нар­ния храм „Св. Йо­ан Рил­с­ки“. След ка­то го ви­дях, ес­тес­т­ве­но у мен въз­ник­на иде­я­та да се сме­нят ста­ри­те и опу­ше­ни стък­ла с но­ви свет­ли вит­ра­жи. По-къс­но пред­ло­жих иде­я­та си на отец-рек­то­ра ар­хи­м. Си­о­ний, за­ед­но с шест про­ек­та-ес­ки­зи. Ока­за се, че и той е мис­лел по въп­ро­са и одоб­ри един от про­ек­ти­те. За­ку­пих­ме ма­те­ри­а­ли­те и та­ка за­поч­нах ра­бо­та.

- Как­во по-кон­к­рет­но пред­с­тав­ля­ват вит­ра­жи­те на се­ми­нар­с­кия храм?

EdurPlan.jpg- Гра­фи­ка­та и сти­лът на вит­ра­жи­те са из­пъл­не­ни в пра­вос­лав­ния ка­нон. В цен­тъ­ра на все­ки еле­мент е изоб­ра­зен Хрис­то­вият кръст, кой­то ле­жи вър­ху фон от стък­ла в по-свет­ли то­но­ве, с цел в хра­ма да вли­за по­ве­че свет­ли­на. Око­ло кръс­та са вклю­че­ни еле­мен­ти, ко­и­то под­чер­та­ват не­го­ва­та сим­во­ли­ка. Це­ли­ят вит­раж е из­ра­бо­тен в топ­ли цве­то­ве, ка­то стра­нич­на­та рам­ка, ко­я­то го об­х­ва­ща, е в не­бес­носин цвят.

- Пред­с­тои да нап­ра­ви­те и дру­ги вит­ра­жи в Се­ми­на­ри­я­та. Те как­во ще пред­став­ля­ват и къ­де ще бъ­дат пос­та­ве­ни?

В мо­мен­та за­поч­ва из­г­раж­да­не­то на два те­ма­тич­ни вит­ра­жа – „Пет­де­сет­ни­ца“ и „Ко­рабът на спа­се­ни­е­то“, ко­и­то ще бъ­дат раз­по­ло­же­ни във фо­а­йе­то на цен­т­рал­на­та се­ми­нар­с­ка сгра­да.

Пред­с­тои пос­та­вя­не­то на вит­ра­жи и в биб­лио­те­ка­та на Се­ми­на­ри­я­та, ко­и­то ще пред­с­тав­ля­ват бук­ви­те на две­те аз­бу­ки – ­гла­го­ли­ца­та и ки­ри­ли­ца­та.

Раз­би­ра се, то­ва е дъл­га, от­го­вор­на и спе­ци­фич­на ра­бо­та, но с Бо­жи­ето бла­гос­ло­вение и с бла­го­раз­по­ло­же­ни­е­то на отец-рек­то­ра ар­хи­м. Си­о­ний се на­дя­вам в ско­ро вре­ме Со­фийс­ка­та ду­хов­на се­ми­на­рия да при­до­бие един по-при­вет­лив и све­тъл вид, кой­то да рад­ва всич­ки вяр­ва­щи.

* Интервюто е предоставено на „Двери на православието“ от в-к „Семинарист“. Вестникът е издание на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ и съдържа новини от живота на учебното заведение, материали на ученици и преподаватели, душеполезни четива и др. под. Разпространява се безплатно.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/qad 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Както кормчията зове ветровете и подмятаният от бурите моряк отправя взор към дома, така и времето те зове при Бога; като воин Божи бъди трезв – залогът е безсмъртие и живот вечен.

Св. Игнатий Богоносец