На българския книжен пазар излезе и четвъртият том със събраните съчинения на отец Георги Флоровски "Мъдрост и премъдрост". В сборника са включени статии на отец Флоровски, писани по време на престоя му в България в началото на 20-те години на миналия век, след като емигрира от родината си. Включени са статиите "Двата завета", "Разриви и връзки", "Хитростта на разума", "За неисторическите народи" (Страната на родителите и страната на чедата), "За праведния и греховния патриотизъм", "Човешката мъдрост и премъдростта Божия", "За почитането на София, премъдростта Божия, във Византия и в Русия", "Живял ли е Христос? (Исторически свидетелства за Христос), "Смисълът на историята и смисълът на живота", "В света на търсенията и блуждаенията" и други. Книгата е поредната от Библиотека "Православен калейдоскоп" и се издава с финансова помощ от столичния храм "Св. София". В предговора към читателите редакторът на сборника д-р Павел Павлов благодари на всички преводачи, на предстоятеля и настоятелството на столичния храм "Св. София", както и на всички почитатели на отец Георги Флоровски в България, които очакват с нетърпение всеки негов нов текст. Предлагаме ви откъс от уводните думи към сборника:

На бъдещия отец Георги Флоровски се налага да напусне родния дом, град и университет в период, когато започва да жъне плодовете и успехите на своя труд. Той е на 26 години и тъкмо е спечелил конкурс за частен доцент по История на руската мисъл в родния му Новоросийски университет, Одеса. Принудителната емиграция в София е на път да прекърши стремежите на младия човек. Би било нормално да изпитва носталгия и разочарование от създалата се ситуация. В София няма тази среда и традиции, няма нужната класа и достатъчно свобода. Младият учен обаче надмогва всички трудности, стъпва на крака и се развихря с перото. Непрекъснато търси възможности за публикуване. Именно този стремеж го свързва още през 1920 г. с евразийската група. Николай Трубецкой има контакти и възможности, Сувчински е шеф на българо-руското издателство, а Савицки има опит от издателска и управленска работа като помощник на Петър Струве. Всичките са под 30-годишни.
Флоровски пише непрекъснато. През март 1921 г. датира три свои обемни статии. Пише в евразийските сборници, в списание Руска мисъл, в Църковен вестник, в Духовна култура, в Славянски глас, в юбилейни сборници – навсякъде, където има възможност. Авторът има нужда да изкаже всичко, което го вълнува, а е лишен от своята катедра на университетски преподавател. Истинска драма за младия човек е невъзможността да упражнява своето призвание. Това обаче довежда до най-наситения период на публикуване в целия му живот. В София той публикува и първата си книга – Достоевски и Европа. Тя е плод на усилената му лекторска дейност в Славянска беседа.
Настоящият том от събраните съчинения на отец Георги Флоровски е посветен на 30-годишнината от неговата блажена кончина. Във връзка с тази годишнина в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” беше проведен цикъл от семинарни срещи, обединени от общото наименование: „Година на отец Георги Флоровски”. На тези срещи бяха осветлени и представени различни аспекти от живота и творчеството на отеца. В тях взеха участие голям брой познавачи, изследователи и почитатели на творчеството на отец Георги Флоровски. На тези срещи се роди и инициативата за издаването на специален том от събраните му съчинения.
В настоящия том са събрани ранни текстове на отеца, предимно тези, които са писани или издавани в България. Стремежът беше да се представи „българският Флоровски”, с което да се направи принос към издаването и популяризирането на текстовете на отец Георги Флоровски в по-широк мащаб. Разбира се този том се оказа тесен да събере всички „български” текстове на автора – на тях ще бъде посветен още един том от събраните съчинения."