Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (45 Votes)

7В Заседателна зала №1 в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с научен форум беше отбелязана десетгодишнината от установяването на сътрудничество между най-голямата образователна институция у нас и Зографската св. обител. През 2014 г. университетът и българският манастир на Света гора подписват договор за сътрудничество, плод от което става Зографската научно-изследователска библиотека в СУ. В научния форум „Зографската научноизследователска библиотека – десет години по-късно“ взеха участие учени старобългаристи, които участват в обработването и разчитането на ръкописите, съхранявани в Зографския манастир.

Форумът продължи два дни и представи работата на отделните екипи и учени, чиито проекти са свързани със Зографската св. обител. Научната конференция беше придружена с изложба и прожекция на филмите „Градината на Богородица“ и „Кодът на Паисий“.

4Конференцията беше открита от проф. д-р Андрей Бояджиев, ръководител на Катедра „Кирилометодиевистика“ във Факултета по славянски филологии. Той припомни, че инициативата е започнала от една идея през 2009 г., когато четирима души посетили Зографската св. обител с предложение да се започне дигитализация на културното наследство на Зографския манастир и по-специално на славянските ръкописи. До 2013 г. са били заснети всички славянски ръкописи. „Тогава възниква и идеята да се направи една „Зографска стая“ по образеца на „Хилендарската стая“ в САЩ, където да започнем да събираме дигиталните образи, а по-късно и от други сбирки по света. Сега тази сбирка наброява около осемстотин ръкописа“, каза проф. Бояджиев.

Йером. Атанасий, библиотекар на Зографската св. обител, поздрави събралите се учени и заяви, че преди десет години е започнала обща мисия, която по замисъл е била задълбочаване на научното познание, както и придобиване на една по-широка църковна култура, поне що се отнася до стари книжнини, които неизбежно са свързани с нашето християнско минало. Той изрази задоволството си, че ръкописите се използват толкова много, и допълни, че това означава, че има интерес към тях и тази мисия има бъдеще.

Постепенно към сбирката със зографски ръкописи на Зографската научно-изследователска библиотека към СУ са добавени дигитализирани ръкописни материали от страната и чужбина – от Ватикана, Франция, Румъния и мн. др. Последните допълнения са ръкописните сбирки от библиотеките в градовете Казанлък и Елена. Днес в Зографската научноизследователска библиотека има над седемстотин дигитализирани ръкописа, чиито оригинали се съхраняват в четиринадесет манастира, музеи и библиотеки, но повече от половината са ръкописи, съхранявани в Зографския манастир – четиристотин и петдесет кодекса.

* Снимки: Софийски университет


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcwrc 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всеки ден вие полагате грижи за тялото си, за да го запазите в добро състояние; по същия начин трябва да храните ежедневно сърцето си с добри дела; тялото ви живее с храна, а духът – с добри дела; не отказвайте на душата си, която ще живее вечно, онова, което давате на тленното си тялото.
Св. Григорий Велики
   

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.