Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

12 09 50 44 259Тема: „Радостта на Богородица“ (пояснение за големите деца – „която променя света“, допълнение за малките – „Радостта в сърцето на Божията майка“)

Цел: Урокът е предназначен за деца в летен лагер. Учениците да разберат как Богородица носи духовна радост, да разграничават светската от духовната радост и да открият как могат да я предават на другите (за големите). Децата да преживеят радостта, която носи Божията майка, чрез разказ, игра, песен и творчество (за малките).

Възраст: смесена група.

Времетраене: 90 минути.

Ход на урока

Мотивация:

Кога сте се чувствали най-радостни?

- На рождения ми ден, на рождения ден на мама и др. под.

Ориентация:

Сега ще разберем кога Божията майка се е чувствала радостна и защо. Нека някой от големите деца да прочете текстовете, които имате пред вас.

Текст 1

„В малкия град Назарет живеела млада девойка на име Мария. Тя била добра и скромна и обичала Бога. Един ден в дома ѝ влязъл архангел Гавриил. Той сияел и с усмивка ѝ казал: „Радвай се, Мария! Господ е с теб. Ти си благословена!“.

Мария се изненадала и се замислила какво означава този поздрав. Тогава архангелът продължил: „Не се страхувай. Бог те е избрал за нещо много важно. Ще станеш майка на Сина Божи. Той ще се казва Иисус и ще бъде велик. Той ще донесе радост и спасение на хората“.

Мария слушала внимателно. Тя знаела, че това е Божията воля и повярвала на думите на архангела. С радост и смирение отговорила: „Аз съм слугиня на Господа. Нека се случи с мен така, както казваш“. След тези думи архангелът се отдалечил, а Мария запазила в сърцето си голямата радост и доверие в Бога“.

Текст 2

„След като Ангелът ѝ обяснил вестта за Иисус, Мария отишла при своята братовчедка Елисавета. Когато двете жени се срещнали, Мария почувствала в сърцето си голяма благодарност към Бога. Тя започнала да говори с радостни думи:

„Душата ми хвали Господа! Той е толкова добър и велик! И духът ми се радва в Бога, защото Той ме избра, въпреки че съм съвсем обикновена. Бог гледа на всички, които Го обичат, и прави велики неща за тях.

Той показва силата Си и помага на тези, които са смирени. Бог винаги се грижи за хората, които Му се доверяват, и изпълва сърцата им с добрини. Той обеща да бъде с нас и с всички, които идват след нас“.

Елисавета слушала тези слова и се усмихвала. Двете жени се радвали заедно на Божията любов и обещание“.

Обяснение за малката група – Бог избира Дева Мария да стане майка на Иисус Христос. Тя се радва, защото вярва в Бога и Го обича. Показва се иконата на Благовещение.

Изпяване на „Богородице Дево“ – да разберат, че текстът е за това събитие.

Въпроси:

Каква радост изпитва Мария?
Защо казва „Душата ми хвали Господа“?
Каква е разликата между „радост в Бога“ и обикновеното щастие?
Можем ли да се радваме, дори когато ни е трудно?

Упражнение:

За големите:

Работен лист с две колони:

Радостта на Богородица

Моята радост в Бога

- защото се доверява на Бога
- защото обича
- защото служи

- когато помагам
- когато се моля
- когато простя

Учениците попълват с примери от живота

За малките:

„Аз се радвам, когато…“

Получават за оцветяване цвете с пет листенца. Или им казвам да нарисуват цвете с пет листенца. За задача да оцветят листенцата в различен цвят и да кажат кое листенце с кое радостно събитие от живота си го свързват. Който може да пише, може и да напише на листенцето. Оцветяват хубаво цветята. Който иска, може и да си го нарисува сам и после ги залепваме на голямо табло: „Градина на радостта“.

Който иска от големите прочита какво е написал.

Обсъждане.

Малките играят с големите

„Радостна мимика“

Малките показват само с жестове нещо, което им носи радост – големите трябва да го познаят. (Подарък, куче, цвете, музика, празник…)

Групова дейност: „Радостен репортаж“

Учениците се разделят на групи по пет-шест деца (смесени по възраст). Задачата е да направят репортаж – с телефон – за съвременен герой, в когото действа радостта от Бога (на малките се обяснява като човек, който прави добро и е вярващ в Бога). Да има сценарист на въпросите, после оператор, журналист, самият добър човек и други длъжности, които децата си измислят. В кино-вечерта ще гледаме направените филмчета.

За финал групите разказват кой е техният добър герой и изпяваме „Богородице Дево“.

Кремиковски манастир 2025 г.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dc8fq 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum
   

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.