Мобилно меню

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (3 Votes)

2016 08 02 2245Възникването на тази рецепта е резултат от желанието да се угоди едновременно на вкуса на хора с различни предпочитания към пълнежа на традиционната постна баница – или по-скоро на извиненията при резерви към постните ястия. На празник тази смесена баница с много подправки е подходяща за сервиране с кисело мляко или като гарнитура към месно ядене. Вместо да се приготви лучник, зелник или баница с картофи, в случай, че някой у дома има възражения, тук се смесват лук (праз), зеле и картофи като към това се добавят повече подправки: копър и магданоз, чесън, чубрица, шарена сол, риган, млени черен пипер и кимион, сол и олио (зехтин) и ...моркови.

2016 08 02 2239Продуктите за пълнежа са: 3-5 глави лук (2-3 стръка праз), 3-5 картофа, ½ - ¼ зелка, 3-5 скилидки чесън, 1 връзка копър, 1 връзка магданоз, 3-5 моркова, 1 с. л. чубрица, 2 с. л. шарена сол, 1 ч. л. риган, по ½ ч. л. черен пипер и кимион, ½  ч. л. захар (ако не се сложат моркови или друг сладък продукт) и щипка лимонтозу, 1 ч. л. сол и 1 чаша олио (зехтин), които се определят  на вкус и с опитване на плънката в процеса на приготвяне.

По желание може да се добавят в умерено количество: сварен ориз, гъби, маслини, домати, чушки и др. и от съответните подправки – риган, джинджифил, босилек, червен пипер, целина, също и ядки (накиснати или смлени) и др. , при условие, че влажните продукти са добре отцедени в гевгир или цедка, изстискани през марля или подсушени в печката на 50 градуса. Допуска се добавянето на половин ябълка, 2-3 моркова, малко парче тиква или друг сладък плод или зеленчук или, както беше посочено - ½  ч. л. захар или сладко, щипка лимонтозу за подчертаване на вкусовете, сол около 1 ч. л. и олиото – около 1 чаша, но определени на вкус.  Лукът, зелето нарязани на ситно и морковите настъргани на едро ренде се задушват и отцеждат в гевгир, а картофите се настъргват на едро и изстискват през марля или тензух.

2016 08 02 2240Излишният сок от картофи може да се използва като основа за приготвянето на крем от нишесте, а течността от задушаването с олио и смлените подправки се поръсва умерено на всяка от корите при навиването на баницата.  Допустимо е изцедените настъргани на едро картофи, гъбите и чушките, ако не са от консерва (в този случай трябва да са изстискани през кърпа) или са по-твърди - да се включат в задушаването, както и да се запържат (в непостни дни и периоди може да се използва масло или дори мас, а в пълнежа да се добави кофичка кисело мляко с ½ ч. л. сода, извара, сирене, кашкавал, яйца, майонеза, нарязан колбас, кайма). Въпреки, че и в празничното и в постното меню има добри рецепти комбиниращи от всичко по малко и каквото има под ръка, ограничението може да даде повече стил на ястието като зеленчукова баница.

2016-08-02 2241Тъй като плънката е по-влажна, за предпочитане са точените пред теглените кори или от готовите се избират по-плътни, например пълнозърнести (и тогава след изпичане и изливане на излишната мазнина от печенето чрез накланяне на тавата, баницата веднага се поръсва с вода и се задушава с кърпа, а може и с наелон, (в който се продават корите) за да омекне – същото се прави ако тази рецепта се прави без олио и тавата под баницата се натрива с парче восък, за да не залепне). Обикновено плънката се разпръсква по цялата кора на малки части равномерно или малко повече в началната линия; после от течността от задушаването (или олио) се полива малко с лъжица или бутилка с леко пробита капачка. Кората се загъва веднъж да потръгне и после с постепенно повдигане на долната кора се търкулва внимателно докато се навие стегнато, но не да се сплеска. Предварително всяка кора се повдига, за да се отлепи напълно от долната за да не се разкъса при навиването и чак след това се реди пълнеж. Ако се вземат фини кори е по-добре сместа да се завива в по две кори или те да се прегъват двойно или тройно (предварително или вече с плънката, според това дали отстрани парчетата ще са отворени или плътно загънати) – отстрани се прегъва в двете посоки, за да се получат по-компактни парчета; също така може да се слага относително по-малко пълнеж и по-рехаво, да се работи бързо за да не се размекнат корите от влажността на пълнежа, в плънката накрая да се добавят галета за да се поеме влагата.

2016-08-02 2242Количеството на пълнежа към броя на корите се уцелва с опита; останалият пълнеж може да се сготви с останалата от него течност, а недостигащият - да се добави, независимо, че ще е по-обикновен или суров; може баницата да се направи на пластове като отначало и накрая се редят по две кори и може да се залее с остатъка от течността, но това също не дава гаранция за равномерност на плънката между отделните пластове и изисква суровата баница да се нареже в тавата преди печене, за да се изпече по-добре.

Друг екстремен вариант на същата рецепта е под формата на пирог – с поставяне на всичката плънка с нужното количество от течността между две кори (с отвор на горната за излизане на парата или изсипване върху една кора като за пица или в тава, обхваната до ръба от кората (леко прихлупена върху пълнежа като при плодовите пити – най-удобно за целта е готовото многолистно тесто. Наредената в намазана с олио тава баница (излизат една или две тави от сгънати, право наредени или завити в кръг парчета) се залива също като корите с малко от течността или с олио. Печенето става веднага, в загрята фурна, на 180 градуса до порозовяване; допичането – на 150 градуса до зачервяване на по-висок рафт, според печката. Веднага след това се излива излишната мазнина чрез накланяне на тавата и баницата се пръска с вода и се покрива, за да се задуши до омекване, освен ако не се цели да е хрупкава. Ако, все пак, за определен вкус баницата е твърде суха или много препечена – докато е гореща – в печката или след изваждане може да се залее по малко между парчетата и особено по краищата с останалата при приготвянето течност или при печенето във фурната да се сложи тава с вода. При едновременно приготвяне на парчета завити в една и в две кори, подгънати и с отворен краища, според различните предпочитания, при изпичането се внимава порозовяването да върви равномерно и ако е необходимо някъде се покрива с парче фолио; при сервиране се внимава с по-крехките единични парчета свити от фини кори. След изстиване може да се съхранява и замразена без да изгуби вкусовите си качества. Трайността при съхранение в хладилник зависи от количеството сол при приготвянето.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wd8uk 

Разпространяване на статията: