Мобилно меню

4.9982486865149 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (571 Votes)

3037 nИкона на св. Матрона Московска, на която е изобразен и съветският главнокомандващ Йосиф Сталин, беше поставена в катедралния храм на Тбилиси „Света Троица“. Иконата е била поставена преди няколко месеца, но в навечерието на Рождество Христово по стар стил е била пренесена на по-централно място, където привлича вниманието на посетителите. Грузинският историк Гиорги Канделаки публикува във фейсбук-страницата си снимки на иконата с думите: „Икона на Йосиф Сталин, инициатор на унищожаването на независимостта на Грузия, убиец на хиляди представители на духовенството и създател на съветската тоталитарна система, в катедралата „Света Троица“. Още един успех на руската информационна военна машина“.

Публикацията му намира силен обществен отзвук и от патриаршията се налага да коментират случая. Ръководителят на пресслужбата на патриаршията прот. Андрия Джагмаидзе потвърди в разговор с грузинското издание CNews, че Сталин наистина е изобразен на една от иконите в катедралата, но напомни, че на иконите понякога има изображения на хора, които са поругавали или преследвали Църквата. Той даде за пример гонителя на християните Диоклетиан, който е изобразен на иконата „Св. Георги вразумява Диоклетиан“. Според представителя на патриаршията не самата икона е провокация към чувствата на вярващите хора, а привличането на вниманието към нея в навечерието на празника.

Думите му обаче не убедиха възмутените хора, които с основание отбелязват, че на тази икона Сталин е представен не като мъчител, както е в случая с иконата на св. Георги, а като кротък християнин, стоящ смирено до светица. Тя искала да легитимира мита за тайното християнство на Сталин, който е особено популярен сред привържениците на съветския режим.

На 10 януари иконата е била залята със синя боя. Кадри със залятата с боя икона публикува гражданската активистка Ната Перадзе. Това става причина десетки привърженици на едно от крайнодесните грузински движения с пропутинска ориентация да обградят вчера дома ѝ и да направят опит да я линчуват, „довършвайки това, което държавата не прави“. Полицията не допусна саморазправа.

От института за изследване на съветското минало на Грузия призоваха иконата да бъде премахната от централния грузински храм. Те напомнят, че иконата е поставена в храма в навечерието на 103-тата годишнина от съветската окупация на Грузия, „започнала именно по инициатива на Йосиф Сталин“, и е „обида за паметта на жертвите на съветския руски тоталитаризъм“: „По време на управлението на Йосиф Сталин в Грузия са екзекутирани стотици духовници, повечето от които пастири и енориаши на Грузинската православна църква, особено по време на антисъветското въстание от 1924 г., а след това и по време на сталинския терор през 1937-1938 г. По време на управлението на Сталин около 80 000 духовници и до един милион граждани са били екзекутирани само заради религиозните си убеждения“, се казва в изявлението на организацията.

След инцидента със заливането с боя обаче иконата е почистена и е поставена на още по-централно място в храма, а достъпът на медиите в храма е временно забранен „без разрешение“.

Междувременно става ясно, че иконата е дарена на църквата в Тбилиси от лидерите на проруската партия „Алианс на патриотите“ Ирма Инашвили и Давид Тархан-Мурави. Тя има за цел да възроди на църковна почва култа към Сталин, за да бъде представен той като покровител на Църквата, а не като гонител. Тази цел е ясно разпознавана от вярващите, които реагират остро на тази провокация, още повече че в новата църковна история на Грузия нейният най-популярен съвременен светец преп. Гавриил (Ургебадзе) е известен с протестния си акт, когато през Страстната седмица на 1965 г. изгаря публично портрет на Ленин с думите: „Господ казва: Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи“. Портретът на Ленин е бил носен на манифестация в навечерието на Великден, като нито светецът, нито неговите съвременници са можели да предположат, че ще дойде време, когато образите на гонителите на Христовата църква ще заемат почетно място в храма.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ddk6x 

Разпространяване на статията: