Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (27 Votes)

57c LСъс 73 гласа Йерархията на Гръцката църква избра за нов Солунски митрополит Орейски епископ Филотей, главен секретар на Св. Синод на Гръцката църква. Другите двама кандидати в т. нар. „тричленка“ бяха архим. Варнава (Янку), получил шест гласа, и архим. Яков (Атанасиу) – получил три гласа.

Новият Солунски митрополит Филотей е роден на 9 юли 1977 г. в гр. Халкида. Първоначално учи в Атинската полувисша духовна академия (1995-1998 г.), а след това в Богословския факултет на Атинския университет (1998-2002 г.). Завършва магистратура в Богословския факултет на Солунския университет „Аристотел“. На 16 февруари 2002 г. става монах в манастира „Св. Георги Арма“ (на о-в Евбея). Ръкоположен е за йеромонах от Халкидски митрополит Хризостом през същата година, като (по обичая на Гръцката църква при ръкополагане на висшисти за йеромонаси) в края на литургията е отличен с архимандритство. Служи като епархийски проповедник (2002-2009 г.) и главен архиерейски наместник (2009-2016 г.) на митрополията на Халкида, Истиея и Северни Спорадски острови.

Същевременно работи в младежката школа по Катехизис като катехизатор и като ръководител на едно от летовищата на Халкидската митрополия в Ровйес, а от 2014 г. е член на Дружеството за защита на малолетните и непълнолетните в родния си град, като представител на митрополията.

Бил е ръководител и преподавател в Школата по източноцърковна музика на митрополията, координатор на дейността на т. нар. „училища за родители“ в Халкидска епархия, както и член на ръководството на църковното сиропиталище за момчета в града.

През 2016 г. е назначен за секретар на Синодната комисия за църковно образование и обучение на свещенослужителите. От 2018 г. служи като секретар-протоколчик на синода, а от 2019 г. по предложение на Атински архиепископ Йероним е назначен за главен секретар на Св. Синод. През октомври същата година, пак по предложение на архиепископа, е ръкоположен за викарий на Атинския архиепископ с титлата Орейски епископ (древлепросияла епархия).

За отбелязване е, че този път при попълването на освободения след оставка на досегашния митрополит Антим митрополитски пост не беше приложена оспорваната практика на преместване на митрополит от по-малка епархия в по-голяма и „престижна“. Самият митр. Антим дойде в Солун от Александруполис. Явно обаче сега в синода на Йерархията (състоящ се от около осемдесет митрополити) е надделяло (с 41 срещу 37 гласа) мнението да не се прибягва към преместване, а към избиране на нов митрополит.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/du63h 

Разпространяване на статията: