Мобилно меню

4.8695652173913 1 1 1 1 1 Rating 4.87 (253 Votes)

Screenshot 2023 08 18 234329Великолукската епархия на Руската православна църква ще провери действията на настоятеля на църквата в чест на иконата на Божията майка Всецарица в с. Русаново, свещ. Антоний (Татаринцев), който на 15 август е взел участие в откриването на осемметров паметник на Йосиф Сталин на територията на местния завод „Микрон“, съобщи пресслужбата на епархията.

„Духовниците са взели участие в това събитие без благословия и съгласуване с епархийското ръководство. Трябва да се отбележи, че техните действия и изявления не са израз на позицията на духовенството на Руската православна църква и отразяват личните им възгледи и убеждения“, заявиха от епархията.

По време на церемонията по откриването в началото на седмицата православният свещеник е осветил паметника и също така е казал, че по време на управлението на Сталин „църквата е страдала“, но „благодарение на това сега има много нови мъченици и изповедници“.

Думите на свещеника бяха осъдени от еп. Савва (Тутунов), зам.-управляващ делата на Московска патриаршия, който ги нарече „възмутителни“ и „кощунствени“. „Да, Господ обърна злото към добро, разкривайки в дните на гоненията непоколебимостта във вярата на много християни, които сега ни служат за пример. Но това не прави злодеянията по-малко зли и не бива да изпитваме благодарност към гоненията и преследвачите“, каза той.

pic 909518cd287В защита на свещеника се обяви Комунистическата партия на Руската федерация.

Александър Юшченко, говорител на Комунистическата партия на Руската федерация (КПРФ), заяви в коментар за в-к Подем, че Сталин е „емблематична фигура“ за РПЦ. „Сталин възобнови патриаршеската институция през 1943 г. Именно Сталин възобнови отношенията между държавата и църквата, които бяха прекъснати. Затова, в частност, заслугата на Сталин е, че днес служи патриархът на Москва и цяла Русия“ – заяви говорителят на руските комунисти.

На 15 август в близост до входното фоайе на завода „Микрон“ във Велики Луки, Псковска област, беше издигнат осемметров паметник на Сталин. Първоначално монументът, създаден през 2019 г., е трябвало да бъде монтиран във Волгоград, но местните власти са отказали. След това инициативната група обмисля варианти за инсталиране на паметника в Московска област или Воронеж, но не получава съгласието на властите.

През последните години паметници на Йосиф Сталин се издигат все по-често в Русия. Първият паметник на Сталин в историята на съвременна Русия е издигнат през 2015 г. на територията на месопреработвателния комплекс „Звениговски“ в селището Шелангер, Марийска република. Той е поставен редом с паметника на Ленин.

326085689 1181544772487334 6260920043684552529 nВъпреки реакцията на църковната администрация по този конкретен случай, размиването на границите между днешната Руска църква и комунистическите дейци на Съветска Русия е много мощен процес. Неотдавна група свещеници скандализира християните не само в Русия със снимка около бюста на съветския комунист Феликс Дзержински, основател на зловещата болшевишка тайна полиция ЧК (Чрезвычайная комиссия), чието име е станало нарицателно за методите на червения терор. Възобновяването на Съветския съюз, със същите репресивни вътрешни методи и войнстваща външна политика, е водещ политически идеал на режима на Путин, който се пропагандира на всички равнища. За разлика от времената на болшевишкия режим, днес на РПЦ е отредена ролята на официален идеологически съюзник. Тази политика прави неизбежно „размиването на границите“ в съзнанието на много православни духовници, които се опитват да съчетават „величието на Съветския съюз“ с антицърковните му кървави репресии. Този процес не е характерен само за Русия, а и за други посткомунистически страни, включително и България.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dwkr8 

Разпространяване на статията: