Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

510Грузинската църква се включи активно в предизборната борба в страната, която достигна своята кулминация след арестуването на бившия премиер Михаил Саакашвили в навечерието на местните избори на 2 октомври. Митрополитите се разделиха „за“ и „против“ това решение на правителството, включвайки се в различни петиции, а редица високопоставени представители на църквата публично изразиха своите политически предпочитания.

Говорителят на патриаршията протойерей Андрия Джагмаидзе заяви, че църквата е в състояние ясно да обясни на своето паство какво да прави по време на изборите, с което предизвика гнева на опозиционните партии. Той направи това изявление в предаване по патриаршеския телевизионен канал „Единоверие“, обръщайки се към онези опозиционни телевизии и медии, които разпространяват компрометиращата за църквата информация от изтеклия архив на Държавна сигурност (тук) и настояват църковното ръководство да даде обяснение. Според Джагмаидзе обаче скандалните видео и аудиофайлове са разпространени в навечерието на изборите, за да въвлекат църквата в политическата борба: „Питам хората, стоящи зад тези телевизии: наистина ли искате църквата да говори за всичко? Наистина ли искате преди изборите да ровим всичко и да разкажем на своите енориаши какво мислим за вас? Добре, ще наблюдаваме още няколко дни каква ще бъде реториката и възможно е… след това нека никой не се чуди, ако църквата обясни на своето паство какво да прави на тези избори“.

Местоблюстителят на Грузинския патриарх митр. Шио (Муджири) коментира в проповед призивите на други митрополити М. Саакашвили да бъде освободен, за да не се ожесточава разделението в обществото, казвайки: „Днес мнозина говорят за общо помирение. Но те често невярно тълкуват християнското учение, казвайки, че всички трябва да бъдат простени, всички и винаги трябва да се помиряват. Няма такова нещо в Евангелието. Като справедливо наказание за злото понякога, в крайни случаи, ние трябва да отсечем такъв човек, да го изолираме от нашия живот и общество“.

Преди дни прес-секретарят на патриаршията Андрия Джагмаидзе даде повод за друг скандал, разкривайки в своя фейсбук-профил „мащабен заговор“ в църковните среди за признаването на автокефалията на Украинската църква. Според него заговорът предвиждал „… в случай, че дойде на власт Михаил Саакашвили, Грузинската патриаршия да признае автокефалията на Украинската църква“. Като отговорни за заговора той определи грузинските богослови Гоча Барнов и Тамар Месхи, които „… са финансирани от членове на Св. Синод“ и които е трябвало да се срещнат с Вселенския патриарх Вартоломей и да го запознаят с този план.

Богословът Гоча Барнов потвърди, че наистина ще се срещне с Вселенския патриарх, но той е частно лице и неговите лични посещения не засягат никого. Той се е срещал редовно с Вселенския патриарх, поне два пъти годишно: „Аз често посещавам Вселенската патриаршия. Това не е първата ми среща. Какво си мисли и какви изводи прави Андрия Джагмаидзе, си е негов проблем. Аз обикновено ходя там два пъти годишно – през юни и през октомври. Това никак не засяга нито Джагмаидзе, нито митр. Шио (Муджири) – кога, къде ходя и с кого разговарям“. Той допълни, че неговите частни визити като мирянин не са толкова важни, колкото обстоятелството, че представители на Грузинската църква често посещават Москва.

Според архива на Държавна сигурност в папката „Приятели на Москва в Грузинската православна църква“ са включени петнадесет митрополити.

Местните избори на 2 октомври бяха спечели от управляващата партия „Грузинска мечта“ с 47%, а опозиционната партия „Обединено национално движение“ остана втора с 30.5%. Резултатите не намалиха политическото напрежение, което продължава близо година. Местните избори можеха да бъдат последвани от парламентарни, ако управляващата партия спечелеше по-малко от 43%, според споразумание между правителството и опозицонните партии.

Според избирателния закон в страната „… се забранява на религиозните организации, включително и на Грузинската патриаршия, да участва в предизборна агитация“. Съгласно решение на грузинския Св. Синод от 2012 г. „Църквата е обединяваща неутрална сила в страната. Следователно участието на свещеници по време на предизборния период в политическа агитация в полза на която и да било партия е недопустимо“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8d38p 

Разпространяване на статията: