Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
patrijasija_v.jpgПрез последните дни постъпва противоречива информация за ситуацията в Сръбската църква и в частност за хода на редовния годишен Архиерейски събор на СПЦ. В сръбските средства за масова информация настойчиво се прокарва идеята, че той може да прерасне в избирателен събор. Коментира се възможността за разкол между сръбските архиереи. (Повече за ситуацията вж тук)
 
Днес в официалния сайт на Сръбската патриаршия се появи следното лаконично съобщение: „В патриаршеската резиденция в Белград под председателството на митрополит Амфилохий съгласно чл. 62 от устава на СПЦ на 15 май започнаха редовните заседания на Архиерейския събор. Поради заболяване на сръбския патриарх Павeл, който от доста време се намира на лечение във Военно-медицинската академия в Белград, Архиерейският събор съгласно посочения член от устава на СПЦ взе върху себе си цялата власт, длъжности и задължения на Сръбския патриарх. Съгласно този член председателството на Архиерейския събор и Синода се поема от най-стария по ръкоположение митрополит, член на Синода. Съборът ще разгледа неотложни въпроси, свързани с живота на Сръбската православна църква в страната и зад граница. В заседанията на събора участват всички епархийски архиереи на СПЦ”.

Малко преди началото на събора Захумско-херцеговският епископ Григорий в интервю за сп. "Ало" се опита да разсее слуховете за сериозни разногласия в СПЦ, заявявайки: „Няма разкол и лобита в Църквата”, като допълни, че „предстоятелят на СПЦ е гарант за единството и всяко отслабване на позицията му, каквато е болестта на патриарха  в момента и невъзможността му да извършва служението си се явяват изкушение за това единство, в което обаче няма съмнение”.

Ето кратък обзор на днешната сръбска преса (17 май) по въпроса.

"Двудневният спор между владиците, които се събраха на Светия архиерейски събор на Сръбската православна църква (СПЦ), вчера най-после беше преодолян. Беше решено, че „Църковната скупщина” ще бъде председателствана от целия Свети архиерейски синод („църковното правителство”), след което заседателите продължиха работата си", пише сръбският ежедневник „Глас явности”.

"По този начин, изглежда в последния момент, беше избегнато разпадането на Събора, което беше един от най най-лошите възможни изходи от спора около председателството на Църковната скупщина.

Още преди началото на заседанието на Синода се знаеше, че е възможно да се породи спор кой ще го председателства – Черногорският и Крайморски митрополит Амфилохий като най-старши член на Светия Синод, който замества патриарх Павел или местоблюстителят - Загребско-люблянският епископ Йован, който е най-старши по хиротония. Имаше предположения и че заседанието ще бъде водено от Шабачкия владика Лаврентий, като най-стар епископ, ако митрополитите не се равняват по посвещаване в митрополитски, а в епископски чин.

Припомняме, че Негово Светейшество сръбският патриарх Павел за първи път не председателства заседанието на Синода от избора му за глава на СПЦ през 1990 г.

Именно с този проблем беше открито тазгодишното редовно майско заседание на Синода, което започна в сряда, 14 май, защото, на практика, не се знаеше кой председателства най-висшия законодателен църковен орган.

За да стане объркването още по-голямо допринесе и действащият Устав на СПЦ. В член 62 в него се казва, че „когато патриархът по каквито и да било причини временно е възпрепятстван да изпълнява своите задължения на председателстващ Събора, респективно Синода, той бива заместван от упълномощения от него и най-старши по длъжност в Събора, респективно в Синода, а ако и той няма възможност да изпълнява тази длъжност, най-старшият по епископска хиротония член на Събора, респективно на Синода”.

След двудневно, повече от шумно заседание архиереите имаха несъгласия и за начина по който се служи света архиерейска литургия и за това кой колко е експониран в публичното пространство.

Преди всичко обаче архиереите обсъждаха здравословното състояние на главата на СПЦ. Патриарх Павел беше посетен два пъти от синодална делегация във Военномедицинската академия в Белград. Според информация на „Глас явности” шестима епископи – Зворничкич и тузлански Василий, Банялучкият Никанор, Канадският Георги, Западноевропейският Константин и Рашкият и Призренски Артемий са поискали доклад от лекарска комисия за резултатите от лечението на патриарха. Тази група владици е поискала и Съборът да бъде освободен от присъствието на пенсионирания Захумски и херецеговски владика Атанасий (Йевтич), който напусна заседанието.

Както обикновено, вчера беше почти невъзможно да се получи каквато и да е официална информация от заседанието на Синода. Повечето архиереи се придържат към „съборна тишина”,  тоест пълно прекратяване на комуникацията с медиите докато продължава заседанието на скупщината", отбелязва „Глас явности”.

"Патриарх Павел остава начело на Сръбската православна църква. Докторите от Военномедицинската академия в Белград прецениха, че е способен да изпълнява функциите си", пише сръбският вестник „Курир”.

"Въпреки медийните спекулации, че Светият архиерейски синод, чието заседание започна преди три дена, ще смени патриарх Павел и ще избере нов, за такова нещо засега няма причини.

Източник на „Курир” съобщи, че патриархът се чувства добре, но е необходимо да остане на лечение във Военномедицинската академия в Белград, тъй като възстановяването му извън болницата би било твърде рисковано, допълва вестникът.

Основната тема на Светия Архиерейски Събор на СПЦ беше дали патриархът ще бъде сменен, но засега е взето решение да не извършват промени. Въпреки всичко съществува възможност това решение да бъде преразгледано". Според информацията на „Курир” засега има две сериозни кандидатури – тези на Загребския и люблянски владика Йован и на Жичкия епископ Хризостом.

„Курир” цитира неназован източник, близък до Синода, който твърди, че по-голям шанс да оглави СПЦ има владика Хризостом след като от надпреварата отпадна Черногорско-крайморският епископ Амфилохий. Поради напрегнатата и нестабилна ситуация в Черна гора е било решено, че той е по-необходим там. Говори се също, че позицията на Рашкият и Призренски митрополит Артемий също не е сигурна. Според „Курир” той е застрашен от преместване от Косово и Метохия, а вероятно и от смяна. Според запознати, той е критикуван за това, че непрестанно се противи на Запада, който предлага да финансира обновлението и реставрацията на разрушените сръбски църкви и манастири там, макар че тази помощ е приемлива за останалите владици. Възможно е да става дума и за манипулация, тъй като владика Артемий е заявявал, че не възразява срещу самата помощ, а срещу начина по който тя ще бъде предоставена, коментира „Курир”.  

Според вестник „Блиц”, Руската православна църква е изпратила послание до Сръбската, в което се казва, че докато патриарх Павле е жив, не може да стартират процедури за избор на нов патриарх. Неназован източник на вестника твърди, че не може с точност да се каже дали писмото е изпратено от патриарх Алексей лично или от Синода на РПЦ, но във всеки случай след получаването му ентусиазмът на групата, която смята, че СПЦ трябва да влезе в процедура за избор на нов патриарх, поради заболяването на настоящия, е започнал да стихва.

Драматичната атмосфера, завладяла СПЦ, е описана от отново неназован източник на вестника ето така: „Всеки епископ е патриарх сам за себе си, по-старите искат да прокарат някой свой човек – положението е като в навечерието на разпадането на СФРЮ и всички в нашата Църква го знаят!”

Вестникът допълва мълвата за преместването на Рашкият и Призренски митрополит Артемий от Косово с коментара на религиозния социолог Мирко Джорджевич, който изтъква опасността цялото монашество от бившата сръбска провинция да го последва. Голяма група архиереи иска в дневния ред на заседанието да се включи и специална точка за владиката, когото обвиняват, че се е замесил директно в политическите брожения в Сърбия, след като точно преди предсрочните избори (на 11 май 2008) публично е подкрепил Сръбската радикална партия и Демократическата партия на Сърбия (бел.пр. известни с крайно националистичните си позиции) и е нарекъл (Борис) Тадич (президент), (Вук) Йеремич (външен министър), и (Драган )Шутановац (министър на отбраната) предатели, които не искат да защитят Косово с армията, казва още Джорджевич. Раздор съществува и по въпроса за наскоро подписания Документ от Равена (помирение между Православната и Католическата църква за първи път след разкола от 1054 г.), добавя социологът. „Това беше възможност за Бачкия владика Ириней Булович да каже, че право на първенство в целия християнски свят има Римският епископ или папа римски, което предизвика жестока съпротива от останалите епископи”, припомня Джорджевич и добавя, че такова разединение на Синода може да доведе до разкол вътре в СПЦ.
Вестникът допълва, че неназован източник твърди, че се готви пенсионирането на митрополитите Атанасий и Филарет. Според информацията на "Блиц" кандидати за патриарх на Сръбската църква са Бачкият владика Ириней и Банялучкият Ефрем.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33ka6 

Разпространяване на статията: