Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (3 Votes)
Анализаторите в Русия отбелязват, че с подписването на Акта за канонично общение между Московската патриаршия и Руската православна задгранична църква (РПЗЦ) не настъпи окончателно  и пълно обединение на Руската православна църква. „Парчета” от нея останаха разпилени и след тържественото богослужение на Възнесение Христово в московския храм на Христос Спасителя.

През дългите годините на разделение Руската задгранична църква беше възприемана като алтернатива на „червената” Московска патриаршия. За това време в редиците на РПЗЦ са  влезли десетки катакомбни църковни общини, които не са съгласни с „икуменическата ерес” на Московската патриаршия и съглашателската й политика с болшевиките.

След подписването на Акта за каноническо общение (17 май 2007 г.) вече не съществува обединителен авторитетен център, който да е алтернатива на Московската патриаршия. Вместо това сега са останали малки църковни обединения, отделили се от Руската православна задгранична църква на различни етапи от нейните преговори с Московската патриаршия.

Една от първите отцепили се формации е Руската православна автономна църква (РПАЦ) с център Суздал, отделила се от РПЗЦ през 1995 г., в която влизат около 200 общини (тя има разклонение дори и в България! - б. ред.). Последен обяви напускането си епископ Агафангел от Руската задгранична църква, който сега живее в Одеса (той е съименник, но трябва да го различаваме от Одески и Измаилски митрополит Агафангел към Украинската православна църква, екзархат на Руската православна църква - б. ред.). Той заяви, че не приема Акта за каноническо общение и остава на позициите, които е поддържал преди 17 май. Сега съществуват десетки „парчета” на Руската православна задгранична църква, които не желаят да влязат в лоното на Руската православна църква и чийто брой според някои превишавал този на енориите, които са в канонично общение с Московската патриаршия.


Източник: portal-credo.ru


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3adc9 

Разпространяване на статията: