Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
2_7.gifВ Полша живеят приблизително 500 хиляди православни, което е около 2% от 38 милионното население на страната. В Полша действат 400 православни храма и 7 манастира. Тези данни за православието в страната представи пред журналисти Варшавският митрополит Сава на пресконференция във вторник, по повод награждаването му с премия на Фонда за единство на православните народи. "Нашата полска православна църква не е многочислена. Ние живеем в морето на силно инославие. Затова православната ни мисия е сложна и трудна. Необходимо е да се борим за всеки човек конкретно. А това, че вие отличихте моята личност, се явява признание за всички нас", каза митрополит Сава, който бе избран за лаурет заради личния му принос в утвърждаването на православието и за урегулиране на междурелигиозни конфликти.

По думите на митр. Сава до Втората световна война в Полша са живели около 5 милиона православни, но с промяната на границите част от православното население преминало в Украйна и Беларус. Освен това, през 1947 г. се осъществява операция "Висла", която се изразявала в изселването на православни християни с цел асимилация. "След войната Църквата беше слаба и бе нужна много работа, за да достигне тя до днешното си състояние", отбеляза предстоятелят на Полската православна църква.

Сега Полската православна църква има шест епархии, осем епископи, една духовна семинария със статут на държавно учебно заведение. Духовна академия съществува в рамките на едно общо учебно заведение, което обединява Православната, Старокатолическата и Протестантската църкви - конфесиите има отделни факултети, но общоизбираем ректор. "Учим студентите да живеят с хора с различни възгледи". Църквата има школи по иконопис и църковно пеене, а също и катедра по православно богословие към университета в Белосток. Полските православни студенти се обучават в Русия, Гърция, Румъния, Белорус, във Франция, Украйна, Германия и Италия.

На въпроса какви са отношенията им с Римокатолическата църква в Полша, митр. Сава отговори, че те зависят от "хумора" на отдените епископи, тоест от техните настроения. Имало е периоди, когато те са били много обтегнати, особено когато преди време в Полша изгоряха няколко храма, но сега те са добри и без особени проблеми.

Относно връзките на православната църква с държавата митр. Сава обясни, че Римокатолическата църква е подписала договор с полската държава още през 80-е години. През 1991 г. такъв договор подписва и Православната църква. По този договор Православната църква получава право да преподава Закон Божи в училищата, като учителят е на държавна заплата и е член на педагогическия съвет. Църквата е получила право да обгрижва духовно православните военнослужещи, възрастните хора и детските домове. Предоставено й е и право на телевизионен канал, но тя не може да го разработи поради липса на средства. Затова на този етап полза ефирно време в римокатолическата телевизия.

Службата в православните полски храмове е на църковнославянски, но проповедта може да е на всеки език, каза митр. Сава. Паството на Полската църква има разнообразен етнически състав - най-много са белоруси и украинци, по-малко са руснаците и поляците, а има също македонци, сърби, гърци.

Благовест Инфо




Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3adw9 

Разпространяване на статията: