Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
zograf_1.jpgДо месец ще бъдат готови проектите за реставрацията на част от Зографския манастир в Атон, научи "Монитор". На първо време ще се започне с възстановяването на часовниковата кула и Банското крило, градено някога от известен търговец от пиринското градче (става дума за х. Вълчо, роднина на преп. Паисий Хилендарски - б. ред.).

Преди няколко години в община Банско са решили да инициират реставрацията на крилото. След време по настояване на монасите от Зограф банскалии решават да обединят усилията си с други хора и експерти. Така се създаде на 10 януари м. г. инициативният комитет за възстановяване на манастира, чийто патрон е президентът на България. Има открита и извънбюджетна сметка, където се събират пари за реставрация на единствената българска света обител на полуостров Атон. Средствата се отпускат по доста сложна процедура, с която се гарантира правилното им използване. Те се дават само със съгласието на кмета на Банско, на неврокопския митрополит Натанаил, съпредседател на комитета, и на игумена на Зографския манастир дядо Амвросий. Трябват 3 подписа за да се изхарчи и 1 лев.
Направени са доста неща в организацията и подготовката на проектите, каза кметът на Банско Александър Краваров, който е и съпредседател на инициативния комитет. Готов е идейният проект за реставрацията на манастира. Извършени са заснемания на място. До един месец трябва да се подготви поне един проект, който да представим в Брюксел. Ще кандидатстваме за средства по линия на специалната европрограма за възстановяване на манастирите в Атон, уточни градоначалникът на най-големия ни зимен център.

Надявам се, както и досега, на подкрепата на гръцките власти, защото работим при строго спазване на техните закони, каза още кметът на Банско. Вече сме се свързали с местна фирма, която е наш консултант. Имаме разбирането и на монасите от нашия манастир начело с игумена. Поне засега нямаме никакви притеснения, добави Краваров.

Плановете ни предвиждат до средата на годината да започнат ремонтите в българския манастир в Света гора, съобщи кметът на Банско. Работата е много сложна. Трябва да се има предвид, че векове там не е било правено почти нищо (това, разбира се, не е вярно: новите сгради са на само 105-106 г.! - б. ред.). Надявам се кампанията да стане общонационална и да се съберат повече пари, каза той.

Не бива да се бавим с кандидатстването ни пред еврофондовете, защото за тази година от ЕС за заделени 80 млн. евро за възстановяване на историческите паметници на Атонския полуостров, каза кметът на Банско. Трябва да се възползваме максимално от възможностите по линия на Европейския съюз. Преди няколко години изгоря Хилендарският манастир и сърбите имат проблеми с ремонта му въпреки голямата подкрепа на правителството в Белград. Причината е, че проектите им не съответстват на гръцкото законодателство и на изискванията на KeДAK (Център за запазване на наследството в Атон), уточни Краваров. Процедурите за работа в манастирите в Атон са много тежки и сложни, но може би това е гаранцията за запазване автентичността на всички атонски манастири, добави кметът на Банско. Надявам се до няколко години Зографският манастир да добие някогашния си блясък, каза още той.

Последните по-големи ремонти в Зографския манастир са правени преди около 6 години след пожара в южното му крило. Тогава за първи път от много години е дадено разрешение българска фирма да работи в обителта.

В началото на 2001-ва работихме в манастира след пожара, спомни си главният изпълнителен директор на "Главболгарстрой" Евгений Маринов. Правихме ремонт на изгорялото южно крило и дарихме стойността на труда, който положиха нашите работници и специалисти. Подменихме греди и възстановихме зидарии и мазилки, добави той.

Българският манастир "Св. Георги Зограф" в Света гора на полуостров Атон води началото си вероятно от IX-X век. Най-ранният документ за съществуването му е датиран от 980 година. Според легендата той е основан от трима братя - Мойсей, Аарон и Иван Селима от Охрид през 919 г. През тази епоха отшелничеството по българските земи вече има практика и традиции и е дало на света такъв свят човек като св. Иван Рилски.

Земята на Атонския полуостров е разделена от древност между двайсетте първенствуващи манастира. Всеки от тях има духовно и административно самоуправление - братството избира своя игумен, а манастирският събор (управителното тяло на манастира) решава въпросите от духовен, стопански и административен характер.

Реставрацията започва от камбанарията на обителта

Подготвям проект за реставрация на един елемент от Зографския манастир, по-точно на камбанарията му, каза арх. Васил Китов. В рамките на месеца се надявам да бъде завършен. За съжаление има забавяне, защото едва преди празниците се регламентираха някои неща. Дано се намерят достатъчно средства, за да почне работа по ремонта на българския манастир в Атон. Ще взема само половината от полагащия ми се хонорар, другата част е моят дар за манастира, уточни той.

След като стане готов архитектурният проект, нашите специалисти ще могат да почнат работа, съобразявайки се с него, каза инж. Любомир Ташков, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП).

За пълното възстановяване на Зографския манастир ще са нужни доста години, каза шефът на президентската канцелария Матей Илиев. Само Банското крило е огромна постройка, чиято дължина е над 100 метра. Много време ще трябва да възстановяване на стенописите. В Атон трудно може да се правят мащабни ремонти, най-удачно е да се работи на етапи. Засега се готвят проектите и затова не сме обявили кампания за събиране на средства. Българското братство в манастира "Св. Георги Зограф" много е лъгано и затова искаме да информираме обществеността, когато имаме пълна готовност с нещо конкретно. Радваме се, имаме пълното съдействие от страна на гръцките власти, подчерта чиновникът.

в. Монитор

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ad93 

Разпространяване на статията: