Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
donaukanal.jpgБългарската църковна община “Св. Иван Рилски" във Виена кани своите енорияши и гости  на тържествените богоявленска служба и велик водосвет на 6 януари от 10:00 часа в 1040 Wien, Kühnplatz  7.


След службата и великия водосвет в храма ни вярващите, хористите, църковните настоятели и храмовите свещеници от българската ни църква „Св. Иван Рилски“ ще се отправят най-късно в 12:20 ч. към сборния пункт с  U 1  от   спирка  Karlsplatz  до спирката на  Schwedenplatz (1010 Wien, Schwedenplatz, unterhalb Schwedenbrücke - 1010 Виена, Шведенплац, под Шведенбрюке), където  в 13:00 часа заедно с гръцкия митрополит, свещениците и вярващите от гръцката и румънската църква ще отслужат съвместно велик Богоявленски водосвет.

Светият Кръст ще бъде хвърлен в и изваден от течащите води на Donaukanal.

За пръв път в историята на сестрите поместни православни Църкви  (Цариградска, Румънска и Българска Патриаршии), представени във Виена, Австрия, тази година велик водосвет ще бъде извършен до течаща река (Donaukanal*), близо до центъра на града.

Идеята и организацията пренадлежат на Високопреосвещения гръцки митрополит д-р Михаил Стайкос (Цариградска патриаршия).

„Във всяка православна църква се отслужва на Богоявление Велик водосвет. Там където е възможно това богослужение се извършва при течаща вода. Обикновената вода се освещава и става светена вода. Вярващите пият и я ползват със страхопочитание.

Със светената вода свещеникът благославя жилищата и покъщнината на вярващите. Свещеникът носи на вярващите благата вест за Богоявлението от къща на къща. Светената вода бива съхранявана в светия   олтар   или  в  домовете  с  голямо  благоговение.  Вярващите  пият  сутрин  със  страхопочитание, на гладен стомах, от светената вода.

Християните запазват днес водата чиста. На този ден не само човеците узнават за благословението и освещението, но и цялото творение, защото всичко, което е на земята: градовете и горите, населените и работните места, моретата и реките, човеците и животните, всичко чрез водата се благославя и осветещава. Чрез явяването на Бога при Кръщението Христово всичко и всички са поканени за очистване на духа и на живота в Светлината на Евангелието. При Кръщението на Иисуса в реката Йордан се открива Божията сила и велелепието на Отца, Сина и Светия Дух.

Когато Христос стана на 30 години, Той бе кръстен от свети Йоан Предтеча в реката Йордан. При тази проява за пръв път беше ясно показана Светата Троица и Бог Отец каза: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“. Синът Божи беше кръстен в реката Йордан и Светият Дух бе видян да слиза във вид на гълъб. Слизането на Светия Дух във вид на гълъб показва отношението на Отец към Сина. Светите отци на Църквата виждат в това връзка между потопа и кръщението, а гълъбът е символ на мира и сдобряването. Светият Дух събуди от водите на потопа човечеството към живот. Същият Свети Дух чрез водите на реката Йордан шествува върху цялата материя, за да възникне един нов живот.

Водата представлява извора и основата на живота. Погледнато в духовен план християнското кръщение е извор и основа на живота. Ние, християните, сме кръстени в името на Отца и Сина, и Светия Дух. Светата Троица за нас е символ на най-висша любов, на най-великата тайна на вярата. Като християни ние сме съучастници на божествената любов.“ 

(ORF/Religion "Christ in der Zeit", 06. 01. 2001 – превод от немски о. И. П.)

*Donaukanal - От 1686 г. южният виенски ръкав на река Дунав носи името Donaukanal, който първоначално е бил естествен страничен ръкав на Дунава. За пръв път е регулиран през 1598-1600 г. от  Freiherr von Hoyos, а през 19 век поради наводнение са били направени от двете му страни в протежение на 17,3 км. защитни диги. По-ранния дунавски ръкав се е разклонявал от главното течение на реката при Nußdorf и се е вливал отново в нея при така наречения  Praterspitz. Дунавският канал е много по-силно свързан с виенския градски пейзаж, отколкото самата река Дунав. През Дунаваският канал водят 15 улици и 5 моста. От 1990 г. насам южната част на Дунавския канал е преустроена и служи все повече като място за отдих на жителите на австрийската столица. 

(http://aeiou.iicm.tugraz.at/aeiou.encyclop.d/d687058.htm - превод от немски о. И. П.)

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3adxa 

Разпространяване на статията: