Мобилно меню

4.8571428571429 1 1 1 1 1 Rating 4.86 (7 Votes)
Ислямският фундаментализъм е политическата чума на 21-и век, твърди германският историк Ханс-Улрих Велер, цитиран от Франс прес.
   
Пред днешния брой на вестник "Кьолнер щат-анцайгер" Велер, водещ специалист по историята на Германия през 19-и век, определя ислямския фундаментализъм като тоталитарна заплаха.

Критиките срещу карикатурите на пророка Мохамед и речта на папа Бенедикт Шестнайсети за исляма съответстват на тоталитарен начин на мислене, който не допуска нито конкуренция, нито различни
мнения, аргументира се Велер.
Професорът по история в университета в Билефелд, Западна Германия, отправя остри критики срещу Германската национална опера заради решението й да си наложи автоцензура и да свали от програмата си операта на Моцарт "Идоменей" поради опасения, че тя ще предизвика враждебни реакции от страна на мюсюлманите.

Това е реакция на преждевременен страх пред лицето на една твърде смътна опасност от вълнения, подчертава Велер.

Ако страхът продължи, от програмите ще бъдат свалени стотици постановки, които съдържат намеци за мюсюлманите, предупреждава той и дава примери с друга моцартова опера - "Отвличане от сарая" и с театралната постановка "Натан мъдреца от Лесинг.
   
Според Велер, преди кръстоносните походи, ислямът е бил в продължение на 400 години религията, която е получила най-голямо разпространение, като е достигнала до Испания и днешен Пакистан. "В тези региони ислямът е построил най-голямото робовладелско общество, което светът някога е виждал", отбелязва той.
   
Известният германски историк определя кръстоносните походи като реакция на тази буйна експанзия. Страховете на християните са били потвърдени от превземането на Константинопол през 1453 г., подчертава Велер. 

Източник: БТА

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a6d9 

Разпространяване на статията: