Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

Iraeneus of JerusalemПетнадесет митрополити, членове на Св. Синод на Йерусалимска патриаршия (от общо осемнадесет), подписаха документа за свалянето на патр. Ириней от патриаршеския престол и изпратиха своето решение на властите в Йордания, Израел и Палестинската автономия, които трябва да го потвърдят.

Те превзеха сградата на патриаршията и наложиха забрана върху достъпа до документите и финансовите ѝ средства. В неделя, 8 май, израелската полиция запечата канцеларията и осигури денонощна охрана в изчакване на решението на оторизираните власти, които трябва да решат кой е легитимен да представлява Йерусалимска патриаршия. Митрополитите изпратиха писма до всички поместни православни църкви, в които ги известяват за решението на Йерусалимския Св. Синод и ги призовават да преустановят споменаването на името на патр. Ириней на богослужение. Още същия ден високопоставен член на Синода на Гръцката църква заяви, че тя вече не смята патр. Ириней за законен предстоятел на патриаршията в Йерусалим. Митрополитите определиха комитет от трима епископи, който временно да поеме ръководството и да проведе преговори с правителствата на Йордания, Гърция и Израел. Тема на обсъждане с йорданските власти е приложението на закон от 1958 г., според който Йерусалимският патриарх може да бъде свален с мнозинството от гласовете в Св. Синод. От своя страна патр. Ириней настоява, че постът му е пожизнен и отхвърля всички обвинения срещу себе си.

Позицията на Вселенска патриаршия: В началото на конфликта през м. март Вселенският патрирах Вартоломей демонстрира сдържана позиция и остави без отговор писмото на четиридесет и трима монаси от Божигробското братство (от общо сто човека), с което започнаха протестите срещу патр. Ириней. Той отправи тактична критика и към гръцкото правителство да не се намесва във вътрешните дела на Йерусалимска патриаршия. Единствено ескалацията на напрежението през Страстната седмица принуди Фенер да обяви изпращането на трима представители, които да проучат на място ситуацията и да спомогнат за урегулирането на конфликта.

На 9 май патр. Вартоломей изпрати писмо до патр. Ириней, в което го съветва да се откаже от свикването на събор и избирането на нови митрополити на местата на петнадесетте, обявили свалянето му. В писмото се казва: „Смятам това (намерение) за крайно опасно за бъдещето на Иерусалимската църква и братски Ви моля на всяка цена да се въздържате от прибързани действия, способни да причинят големи злини в средите на братството на Божи гроб и в Църквата“. В обръщението към патр. Ириней е изпуснато прозвището „патриарх на Йерусалим“ и е използвано само „патриарх Ириней“, както е обичайното обръщение към йерарси, които временно не изпълняват длъжността си. Наблюдатели смятат това за индикация, че Вселенска патриаршия оттегля подкрепата си за патр. Ириней и се ориентира към „признаване на съществуващото положение“. След получаване на писмото патр. Ириней обяви, че се отказва от избирането на нови митрополити, а главният секретар на Вселенска патриаршия съобщи, че патр. Ириней е приел поканата на Вселенския патриарх и ще посети Истанбул, за да обсъдят възникналата сложна ситуация. Според изявлението на главния секретар, „най-вероятно разпространеното представяне на събитията не отговаря на действителността“. В Истанбул вече се намира и Александрийският патриарх Теодор.

Антиохийският патриарх Игнатий (Хазим) коментира събитията така: „Всяка сделка с църковна земя в окупирания Йерусалим се явява незаконна. Аз съм готов да сътруднича с международните организации, за да бъде обявена тя за невалидна“. Той призова арабските християни и мюсюлмани към съвместни действия, за да не допуснат „отнемането на земите им в окупираните територии“.

Св. Синод на Гръцката православна църква заседава във връзка със събитията в Йерусалим и негов представител заяви следното: „Продължаването на кризата радва само враговете на православието и нанася големи травми в църковното тяло. Гръцката църква, традиционен и постоянен крепител на гръко-православната Йерусалимска патриаршия, наблюдава с душевна болка и голяма тревога броженията там и се надява бързо да се въстанови църковният ред. Гръцката църква обаче не е съдия и не може да се намесва самоволно в избухналата криза. Идващите дни са критични и исторически, затова Гръцката църква подкрепя с всички канонични и законови мерки онези, които имат за цел намаляване на напрежението и излизане от кризата“.

Московска патриаршия: В интервю за гръцкия вестник Елефтеротипия Московският и на цяла Русия патр. Алексий Втори каза: „С дълбоко безпокойство наблюдаваме развитието на ситуацията в Йерусалимската църква. Чедата на нашата църква, многобройни поклонници по Светата земя, са свикнали да се отнасят с голямо благоговение към Майката-църква. Ние не се намесваме в делата на поместните църкви. Ставащото в Светата земя засяга преди всичко йерарсите на Йерусалимска патриаршия. Мисля, че те осъзнават необходимостта от действени мерки за въстановяване доверието на паството си“. На въпроса би ли се отзовала РПЦ на поканата на Вселенска патриаршия за свикване на всеправославен събор за кризата, патр. Алексий отговори така: „Мисля, че Йерусалимската църква има всички възможности да се справи самостоятелно, с Божията помощ, с настоящите трудности“.

* Източник: news.in.gr

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a68u 

Разпространяване на статията: