Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Отец Михал Чайковски действително е тайният агент "Янковски", сътрудничил на политическата полиция в Полша по комунистическо време, от 1960 до 1984 година. Известен интелектуалец, преподавател във варшавския Католически университет на кардинал Стефан Вишински, съпредседател на Полския съвет на християните и евреите, 72-годишният свещеник сам призна фактите. "Искам да поискам прошка, особено от онези, които съм наранил. Грешката ми е
безспорна", заяви той миналата седмица, след като известното католическо месечно списание "Виенж" публикува заключенията от доклад, потвърждаващ отправените срещу него обвинения.
Само преди два месеца обаче, когато аферата гръмна в медиите и разтърси общественото мнение, отец Чайковски твърдо отричаше обвиненията за сътрудничество с комунистическата Държавна сигурност. Докладът, публикуван от "Виенж", отне няколко седмици за журналистическо разследване, в което взе участие Анджей Фриске - историк и член на Института за национална памет, съхраняващ архивите на комунистическата милиция.

Заключенията в доклада са категорични: в продължение на 24 години отец Чайковски е информирал политическата полиция за дейностите на демократичната опозиция, по-специално за средите около католическия университет в Люблин и курията във Вроцлав. Помествайки нови и нови публикации, свързани с тази афера, полският печат продължи да си задава въпроса за поуките от всичко това. "Трябва да простим и да обърнем страницата", твърдеше в заглавие "Жечпосполита", докато "Газета виборча" изтъкваше разделението в средите на полската църква относно методите, чрез които трябва да се хвърли светлина върху сътрудничеството на духовенството с комунистическите тайни служби.


Църквата е особено чувствителна към операцията, целяща да бъдат разобличени бившите сътрудници на тайните служби сред духовниците, тъй като според Института за национална памет между 10 и 15 процента от тях навремето са били такива. Архиехископът на Краков Юзеф Жичински приветства доклада за "трагичното" минало на отец Чайковски, публикуван във "Виенж", определяйки го като "обективен" и "отговорен". Отец Адам Бонецки, главен редактор на издавания в Краков католически седмичник "Тигодник повшехни", също посрещна с овации научния подход на авторите на доклада.

В края на май обаче архиепископът на Краков кардинал Станислав Дживиш се противопостави на инициативата на един от свещениците от неговата епархия, отец Тадеуш Исакович-Залески, който предложи да бъдат оповестени публично имената на духовниците, сътрудничили на комунистическия режим. Самият той жертва на комунистическите служби през 80-те години на миналия век, отец Исакович-Залески посочи, че след публикуването на доклада "единственият начин за решаване на проблема с колаборационизма на свещениците със службите за сигурност е нещата да се разследват, да се изчистят и обяснят".

Включвайки се в тази болезнена дискусия, папа Бенедикт Шестнайсети изпрати на 25 май, през първия ден от посещението си в Полша, ясно послание до полската църква. Проповядвайки на едните "смирена откровеност, за да не се отричат грешките от миналото", той призова другите "да не се впускат в лесни обвинения при липсата на действителни доказателства".

Информация на БТА

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a69u 

Разпространяване на статията: