Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
718538_b.jpg"Идваме тук, водени от любов и уважение към Патриаршията, за да споделим нашите чувства на любов и да предадем молитвите и подкрепата на Гърция във всеки труден момент на изпитание за Вселенската патриаршия", заяви Атинският архиепископ Христодул, който в събота пристигна на няколкодневно посещение в Истанбул, за да поздрави лично патриарх Вартоломей за неговия имен ден. 
"Както виждате, нещата са съвсем прости и драматизирането на ситуацията от ваши колеги е съвсем безпочвено", каза архиеп. Христодул пред събралите се журналисти. На въпроса какво ще обсъждат предстоятелите на двете църкви, архиепископът отговори: "Ние ще бъдем заедно два дни и нямаме определена програма за разговори. Ще обсъждаме въпросите, които естествено възникнат на срещите ни".

С горното изявление архиеп. Христодул се опита да опровергае715703_b.jpg информацията, появила се в гръцкия вестник "Та неа" през изминалата седмица, за влошени отношение между Гръцката църква и Цариградската патриаршия. Според вестника Цариградският патриарх Вартоломей се оплакал пред външния министър на Гърция г-жа Дора Бакояни, че ръководството на Гръцката църква се държи провокативно и се опитва да отнеме някои от привилегиите на Цариградската патриаршия.

Патриарх Вартоломей протестира срещу решението на гръцкия Св. Синод да преустанови изпращането на гръцки клирици зад граница. Това е директен удар срещу патриаршията, тъй като Гръцката църква не обгрижва гражданите на Гърция зад граница, а това от десетилетия е предоставено само на цариградската патриаршия и свещениците в диаспората минават автоматично под нейна юрисдикция. Гръцкият Св. Синод е приел също така решение, вече изпратените клирици да пращат отчети за дейността си до бившите си митрополити в Гърция, въпреки че повече те не се считат духовници на Гръцката църква. Предмет на спора е също така новата практика всички църковни документи за брак, кръщение и други да се изпращат за печат в Св. Синод на Гърция, а не в Истанбул.

С горните стъпки ръководството на Гръцката църква явно се опитва мълчаливо да оспори практиката, вярващите от диаспората да преминават автоматично към юрисдикцията на Цариградската патриаршия. Патриарх Вартоломей, от своя страна, счита това за една от най-важните привилегии на ръководената от него патриаршия, която в Турция има малобройно паство. Той се опита да използва този аргумент и в настоящия спор с Руската църква относно кризата в Сурожка епархия, като заяви, че Сергиевският епископ Василий Осборн няма нужда от отпустно писмо на Московската патриаршия, тъй като диаспората по право принадлежи на Цариградската вселенска патриаршия.

Източник: News in

Бел. Двери БГ: Това е дълъг спор между Цариградската патриаршия и останалите поместни православни църкви - негръцки (т. е. извън Александрийска, Йерусалимска, Кипърска, Гръцка, които са под влияние на гръцката държава). Искането е неоснователно. То се основава на 28-ото правило на Четвъртия вселенски събор, но тълкувано в изгода на Цариград.

От друга страна, понеже Гърция осигурява основната част от задграничното паство на тази патриаршия, тя претендира да контролира нещата, доколкото това е възможно. Още повече че издаваните от храмовете документи имат юридическа стойност в Гърция. А излиза така, че Гърция осигурява и паството, и клириците за диаспората, а само властта над едните и над другите "автоматично" отива в ръцете на Цариград.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a6ac 

Разпространяване на статията: