Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

https://dveri.bg/images Espch 300x168Европейският съд по правата на човека потвърди правото на религиозните организации да се самоуправляват според нормите на своето каноническо право. Това решение изпраща послание към 47-те държави членки на Съвета на Европа за необходимостта да уважават правото на местните църкви да регулират вътрешния си живот по своите вътрешни правила, канони. Това е решението по делото „Наги срещу Унгария“ (Nagy v. Hungary) и то защитава правото на църквите да имат свои „църковни съдилища и своя дисциплина за църковните служители“.

Експертно мнение по делото е внесла правозащитната организация АDF International, според която по правилата на международното право църквите трябва да имат възможност да управляват своите вътрешни дела без намесата на правителството.

Делото, което Европейският съд по правата на човека разгледа, е относно спор от 2005 г., когато църковен съд в Унгария уволнява Кароли Наги от неговата пастирска длъжност, в резултат на дисциплинарно църковно производство, възбудено срещу него. Втори църковен съд подкрепя това решение и отхвърля апелацията на Наги. Делото стига до Върховния съд на Унгария, който отказва да се произнесе, тъй като делото е водено по църковното право. Затова през 2009 г. Наги се обръща към ЕСПЧ с жалбата, че държавните съдилища са отказали да разгледат неговия иск с аргумента, че този въпрос засяга вътрешната църковна дисциплина.

„Това решение на Европейския съд по правата на човека потвърди принципа на църковната автономия, като отхвърли искането на бившия пастор, тъй като той не е имал право да използва държавни съдилища срещу Църквата, бидейки недоволен от решенията на вътрешните църковни съдилища. Това решение на ЕСПЧ може да бъде приветствано, тъй като то утвърждава правото на вярващите във всички страни-членки на Съвета на Европа да управляват своите дела без необоснована външна намеса от страна на държавата“, твърдят юристите по делото.

По-рано Парламентарната асамблея на Съвета на Европа прие отделна резолюция, в която подчерта, че църквите и религиозните организации са част от гражданското общество и играят важна роля в обществения живот на страните.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/u3cy6 

Разпространяване на статията: