Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

24242342Градът е известен на повечето хора по света основно от съдебните процеси срещу нацистите след края на безумието на Втората световна война. Но това всъщност е един от големите градове на Германия, която страна винаги е привличала гурбетчиите - наричайте ги както щете: мигранти, икономически имигранти, гастарбайтери.

В южната провинция Бавария Нюрнберг е важен град както със своята история, индустрия и култура, така и с над половинмилионното си население - официално някъде към 520 хил. души Сред тях германците (без имигрантски корени) са ок. 300 хил., германците с имигрантски корени са ок. 100 хил. души, имигранти от ЕС са над 50 хил. души и от страни извън ЕС са към 50 хил. души. Излишно е да казваме, че всъщност никой не знае колко точно над тези числа са не-германците. Още повече че на нас, българите, след 2007 г. такива сметки "не ни влизат в сметката".

Нашите сънародници са основно от българския етнос, от ромския и от турския. Съотношението между тези три групи е една тайна. Но така или иначе православните ни сънародници там от години си имат църковна община, а наш свещеник ги посещава поне веднъж в месеца. Това е отец Йордан Пашев. На всичко отгоре той от две години работи в Цюрих, Швейцария, защото и в онази страна той служи на българската православна община. А когато дойде в Нюрнберг, се радват всички, в това число и самият о. Йордан, който обича да бъде сред православните сънародници в този град, за които се грижи духовно поне от 5 г.

Пасха Христова тази година те отпразнуваха заедно на Светли понеделник в католическата църква "Сърце Иисусово" ("Herz Jesu"), която засега любезно ги е приела да отслужват богослужение на български език всяка първа неделя на месеца.

На пасхалната служба в понеделник бяха около 100 човека. Дойдоха да се помолят заедно и да изпросят благословението на Възкръсналия Христос Господ за себе си, семействата си, близките си. След службата по традиция се почерпиха с великденски яйца и козунаци.

Много хубав момент беше, когато няколко деца взеха молитвено участие и пяха. Това бяха Дана и Орфей на отец Йордан, както и Памела и Ана на Емил, който сега учи в Духовната академия в Пловдив. Малките богомолци изпяха "Богородице Дево" и "Христос воскресе", после казаха и молитвата "Боже мили". Беше много мило и си заслужиха ръкопляскането на всички. Така Христовото Възкресение отново достави благодат и радост на всички, които "благославят Господа и възпяват Неговото Възкресение", както се казва в една от чудните ни молитви.

Христос воскресе! 

На снимката: Част от богомолците след пасхалната служба.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wyrh9 

Разпространяване на статията: