Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)

trwados petrosСв. Синод на Константинополската Вселенска патриаршия е наложил наказанието „безсрочен аргос“ (пълно запрещение за каквито и да било свещенодействия) на Троадския еп. Петър (Божинис), викарий на митрополита за Белгия Атинагор (Пекщат). Причината, съобщена неофициално, е неявяване на епископа в Патриаршията във Фенер, където е бил повикан, за да даде обяснение за напускането на поста си в Брюксел.

Еп. Петър е роден през 1971 г. в Патра, Гърция, завършил е физика в университета на родния си град през 1998 г., като по време на следването си е станал дякон (като расофор, по старата гръцка традиция). През 2003 г., вече архимандрит, завършва и богословие в Атина, а от 2004 до 2013 г. е свещеник в гръцката църква в гр. Фрайбург, Германия. През 2013 г. получава докторска степен по богословие в университета в Страсбург, Франция. След две години енорийско служение в Патра на 8 ноември 2015 г. е ръкоположен в Брюксел за викарен епископ на митрополита за Белгия. Скоро след това обаче е напуснал служението си и се прибрал в родния си град. Пребивавайки в неизвестност за своето църковно началство, еп. Петър се е появил публично на Рождество Христово 2016 г., когато е отслужил св. Литургия в университетския храм в град Рио, недалеч от Патра.

Няма информация за причините за това поведение на Троадския еп. Петър. Съобщава се от медиите само, че Вселенска патриаршия е изпратила съобщение до всички поместни православни църкви за наложеното наказание, за да се предотврати възможно приемане на аргосания епископ за служение в тяхна юрисдикция.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wyuwd 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.