Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)

preot claudiu buzaНа 29 октомври Св. Синод на Румънската православна църква приеа декларация, озаглавена „Изводите на Св. Синод относно провеждането и решенията на Светия и Велик събор на Православната църква в Крит (16-26 юни 2016) ”. По-конкретно в документа се казва следното:

„Отчита се значителното участие на румънския Патриарх и на други членове от делегацията на Румънската православна църква в обсъжданията по време на събора;

Св. Синод се запозна със съдържанието на одобрените текстове на събора, както следва: Мисията на Православната църква в съвременния свят; Православната диаспора; Автономията и начина на нейното провъзгласяване; Св. тайнство Венчание и пречки за него; Значението на поста и спазването му днес; Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят, към които се добавят Енцикликата и Посланието на събора. Заявяваме, че Светият и Велик събор на Православната църква не е формулирал нови догми, нови канони или литургични промени, но е изповядал, че Православната църква е Едната, Свята, Съборна и Апостолска Христова Църква.

Св. Синод счита, че текстовете могат да бъдат пояснени, нюансирани или развити от един бъдещ Свят и Велик събор на Православната църква. Поясняването им и редактирането на други съборни документи по различни теми не трябва обаче да става под натиск на времето, но в случай че няма всеправославен консенсус, те трябва да се отложат и усъвъшенстват, докато има консенсус” – се казва в изявлението.

Един ден по-късно свещеникът Клаудиу Бузь от Урзичени публикува текст, озаглавен „Общението в Истината и радостта в Христос”, в който казва, че от 30 октомври прекратява поменаването на местния епископ Викентий на Слобозия и Кълъраш. В писмо от 18 ноември отец Клаудиу обявява на еп. Викентий на Слобозия и Кълъраш, че „престава да го поменава, започвайки от 30 октомври, съгласно 15 правило на I-II Цариградски събор, до отхвърляне решенията на събора в Крит и осъждането на всеереста на екуменизма на епархийско ниво”.

На Епархийски съвет на епископията на Слобозия и Кълъраш епископ Викентий запознава членовете на съвета с „опита на аргосания свещеник от Урзичени Клаудиу Бузъ да манипулира свещениците в епископията и най-вече миряните. На 20 ноември същият е предизвикал безредие на неделната св. литургия, осъществено с помощта на група наемници, дошли от Букурещ и други части на страната, и разпространява лъжи, свързани с решенията на Светия и Велик Събор в Крит. Епископ Викантий благодари на свещениците и вярващите от Урзичени за проявеното единство по време на това изкушение”, се казва в официалното съобщение. Епархийският съвет забранява на свещеника да влиза в храма и да разговаря с вярващите.

В послание на еп. Викентий до свещениците и вярващите от духовна околия Урзичени се казва, че „поменаването на местния епископ при светите служби представлява дело на изповядване на православната вяра, на канонично послушание към Православната църква. Умишленото неспазване и потъпкване на правилата на светата Православна църква от който и да е член на църковната общност (епископ, свещеник, мирянин) ни отдалечава от Самия Спасител Иисус Христос, Който ни приканва чрез гласа на св. ап. Павел: „И тъй, братя, стойте и дръжте преданията, които научихте било чрез наше слово, било чрез наше послание” (2 Сол. 2:15), а същият апостол ни учи: „Покорявайте се на наставниците си и бъдете послушни, защото те, бидейки длъжни да отговарят, бдят за вашите души, - та с радост това да вършат, а не с въздишки, понеже туй не е полезно за вас” (Евр. 13:17)".

Епископът заявява също, че чрез своето решение да не споменава при богослужение своя епископ свещеникът се отклонява от истинската вяра, от каноничното и литургично учение на Православната църква, която ни учи „че ако някой свещеник или дякон осъди своя епископ и би дръзнал да се отдалечи от общение с него и не поменава името му при светите молитви на литургиите, както учи Църквата, той да се подложи на низвержение и да се лиши от всякакво свещеническо достойнство (правило 13 на Деветия поместен събор в Цариград, наречен и Първо-втория събор – 861 г.; настоящото възпроизвежда предвижданията на 31 апостолско правило). Поради тази причина свещеникът е временно аргосан, тоест забранено му е да извършва богослужение, с надеждата, че скоро той ще се върне към истината. В посланието се призовават вярващите в епархията да се молят за изпадналия в разкол свещеник, така щото Бог да усили вярата му и да просвети ума му и той да се върне към изповядване на православната вяра и, идвайки в себе си, да внимава над словата на Господ Христос, Който ни поучава: „Аз съм пътят и истината и животът” (Йоан 14:6).

Румънската православна църква взе активно участие в дейността на Събора на Православната църква в Крит, нейният предстоятел патриарх Даниил участва лично във всички дискусии, а църковната телевизия „Тринитас” подробно предаваше репортажи за хода на дискусиите върху съборните документи. Патриаршията предприе редица инициативи да запознае християните в страната с решенията на Събора в Крит и да противодейства на клеветите срещу него. Например, в началото на септември т.г. в Букурещ се проведе международна богословска конференция, посветена на религиозното образование на младежта (в която участваше със свои доклад и български представител) и на този форум всички участници цитираха в докладите си по различни поводи съборните документи. Въпреки това в страната, където има и силно старостилно движение, антисъборните настроения са много силни. Те бяха подхранвани от емисари от други поместни Църкви, които смущаваха съвестта на хората с многословни доклади за уж икуменическия характер на критските документи. По този повод Румънската патриаршия реши да информира Московска патриаршия и Гръцката православна църква за неканоничната дейност на техни клирици и богослови, които подтикват християните към разкол и отпадане от Църквата. 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wf68c 

Разпространяване на статията: