Мобилно меню

4.8974358974359 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (39 Votes)

23091.pПравославната църква „Преображение Господне“ в центъра на столицата на Босна и Херцеговина е била подпалена в неделя предиобед, съобщава македонското електронно издание „Позитив“, цитирано от „Фокус“. Местни медии информират, че палежът е бил извършен чрез хвърляне на запалена факла през един от прозорците на храма.

Свещ. Ядран Данилович разказа, че по време на неделното богослужение той и вярващите са усетили дим в храма. Незабавно са повикали полицията и пожарните служби, които са потушили огъня.

Данилович заяви, че пожарът е нанесъл големи материални щети на храма. Полицията е извършила оглед на мястото на инцидента.

Това не е първото нападение над сръбския храм „Преображение Господне“ в Сараево. От началото на годината на два пъти църквата е била разбивана и от нея са били крадени икони. Освен влизане с взлом, храмът през последните десет години е обект на нападения с цел обиране на касите с пожертвования, по стените му се драскат оскърбителни графити.

„Вече не знам какво да правя, за да сложим край на кражбите и нападенията“, споделя пред медии още преди седем години о. Ядран. Той отбелязва, че е под постоянен стрес заради агресията срещу храма, което е много по-тежко за понасяне, отколкото материалните загуби. „Толкова е тежко всяка сутрин да отиваш в храма и да очакваш, че отново нещо ще е счупено или разрушено“, казва свещеникът.

Положението на православните храмове в Сараево през последните петнадесет години става все по-несигурно, което се дължи на промяната в етническия състав на населението на града. Преди войната през 1992-1995 г. в столицата на Босна и Херцеговина живеят 167 хиляди сърби, сега те са под седем хиляди, като в същото време мнозинството от гражданите на столицата вече са мюсюлмани. Същевременно православната сръбска общност и нейният храм явно се идентифицират със сръбската доминация в Югославия допреди четвърт век, а особено с насилията над мирното население в стремежа на режима да удържи разпадането на конгломерата от републики, просъществувал десетилетия наред под името Югославия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wdh3w 

Разпространяване на статията: