Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)
В неделя, 21 май, денят на светите равноапостоли Константин и Елена, храмови покровители на патриаршеска катедрала в Букурещ, през време на светата Литургия стана канонизирането на  нов румънски светец - Григорий Даскалу, Митрополит на Румънската страна (Цара Ромъняска-Влахия).

Тържествената света Литургия бе ръководена от Негово Блаженство Румънския патриарх Теоктист в съслужение с голям събор от 28 йерарси от Св. Синод на Румънската православна църква, йерарси-представители на Вселенската, Българската, Сръбската патриаршии, както и на Гръцката и Полската православни църкви.

Българската православна църква бе представлявана от  Плевенския митрополит Игнатий, придружаван от ставр.ик. Марин Иванов Стоянов.

митрополит ИгнатийВ тържественото богослужение взеха участие следните гости от поместните православни църкви:
От Вселенската патриаршия - Негово Високопреосвещенство Григорий, архиепископ на Великобритания.
Гръцката църква бе представлявана от Негово Високопреосве-щенство Василий, Митрополит на Еласона.
Сръбската църква бе проводила Негово Преосвещенство Митрофан, Митрополит на сръбската епархия от Америка, завършил богословското си образование в Букурещ преди около 30 год.
Полската църква се представляваше от Негово Преосвещенство Авел, епископ на Люблин и Челм. 
По предложение на Епархийския съвет на Митрополията на Мунтения и Добруджа, Св. Синод на Румънската православна църква на свое заседание от октомври 2005, реши Митрополита на Влахия Григорий Даскалу да бъде канонизиран за светец и паметта му да се чества на 22 юни.

Литургичното последование за канонизирането на св. Григорий Даскалу започна с всенонощно бдение в петък, 19 май, в манастира Кълдърушан, отстоящ на около 40 км североизточно от Букурещ,.

В манастира КълдърушанНа 20 май, сутринта, в манастира Кълдърушан, се отслужи света Литургия и последен парастас за митрополит Григорий Даскалу. По същото време в патриаршеската катедрала, преди св. Литургия с литийно шествие бяха изнесени за поклонение мощите на св. Димитър Басарбовски и частица от мощите на св. равноапостоли Константин и Елена на специално отреденото извън храма място.

Около 14 часа, същия ден, раклата с мощите на св. Григорий Даскалу бе тържествено донесена от манастира Кълдърушан и изложена за поклонение  в центъра на патриаршеската катедрала в Румънската столица.

Привечер, на специално приготвен подиум от източната страна на катедралата, се отслужи акатист и канон на новоканонизирания светец и полагащото се въскресно-празнично вечерно богослужение.

На 21 май, неделя сутрин, мощите на св. Григорий Даскалу бяха тържествено пренесени на специалния подиум извън храма, където се отслужи празничната света Литургия и стана обявяване на канонизацията му, а след това мощите на новоканонизирания румънски светец бяха изложени в кивота до мощите на св.Димитър Басарбовски и св. Константин и Елена.

Неотразима бе духовната радост и молитвено настроение на множеството вярващи, стекли се на поклонение от цяла Румъния, които с голяма почит и благоговение стояха пред мощите на новопросиялия румънски светец. Трогателен бе и моментът на литийното шествие с раклата на св. Григорий, носена от викарните епископи на Румънската патриарщия пред стройно подреденото свещенство в одежди, пеейки тропара на светеца-книжовник и възхвалявайки Бога за всичките му благодеяние и милост.

На 22 май, понеделник, след света Литургия, отслужена в патриаршеската катедрала, раклата с пречистите и нетленни мощи на св. Григорий Даскалу оново бе върната с тържествена процесия и изложена за постянно поклонение в църквата на манастира Кълдърушан.

                                               *          *         *
Роден в Букурещ през 1765 год., св. Григорий Даскалу е бил Митрополит на Румънската страна (Цара Ромъняска- Влахия) през годините 1823-1834. След успешното му следване в известни за времето си училища в Букурещ, той приема монашество в манастира Нямц и става ученик на св. Паисий Величковски. Жаден за духовно съвършество, по мъдрия съвет на св. Паисий, младият монах живее известно време в Света гора. Връщайки се в родината си, се присъединява към монашеското братство на манастира Кълдърушан, свято монашеско място, реорганизирано от св. преподобен отец Георги, игумен по това време на манастирите Черника и Кълдърушан.

През 1823 год. св. Григорий е повикан в Букурещ от влашкия владетел Григорий Димитрие Гика и избран за Митрополит на Цара Ромъняска (Румънската страна-Влахия). Като архипастир, митрополит Григорий развива неуморна пастирско-мисионерска и социално-културна, книжовна дейност, определя иерарси на епископските седалища в Арджеш, Ръмник (днес Румнику-Вълча) и Бузъу, основавайки богословски училища в споменатите епархийски центрове.

Целият живот и дейност на митрополит Григорий в служба на Църквата е пример на святост и жертвена любов, морална и материална помощ към своите пасоми, предлагайки храна, подслон, учебни пособия и книги на множество бедни, вдовици и сираци. След смъртта му остават множество негови книги, приготвени да бъдат дар за просвета на вярвящите.

Дейността на св. Григорий Даскалу на митрополитския престол (Унгровлашката митрополия, според  проф. Мирчя Пъкурариу) на Цара Ромъняска бива прекъсната от тогавашната руска администрация, учредена в Обединените румънски княжества (Принчипателе уните), като бива заточен повече от 4 години в Кишинев, Бузъу и Кълдърушан.

Св. иерарх Григорий има особена заслуга за превода и отпечатването на румънски език на Жития на светиите, които той считал за ”толкова полезни за духовното формиране и просвещаване  душите на вярващите”.

Поради своя живот, духовни старания и книжовна дейност, св. иерарх Григорий е останал в историята на Църквата и румънския народ, най-значителният първосветител на митрополитския престол на Цара Ромъняска (Румънската страна) от ХІХ век, бидейки известен под името “Даскал”.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a6kh 

Разпространяване на статията: