Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

160px Bartolomew IОт нищо нещо. Така могат да се окачествят новините около частното неофициално пребиваване на Константинополския Вселенски патриарх Вартоломей през по-миналата седмица в Словения. Както беше съобщено тогава, включително и от Двери, патр. Вартоломей малко преди опита за преврат в Турция е отлетял за кратка почивка в Словения, а оттам е посетил и Франция, където в градче близо до швейцарската граница живее родният му брат Андонис, по професия бръснар.

Основните медийни спекулации около времето на напускането на Турция от патриарха бяха свързани с предполагаема негова осведоменост за предстоящия преврат – защото бил познат с политическия противник на президента Ердоган – Гюлен, когото турските власти обявиха за вдъхновител и едва ли не организатор на опита за преврат. Макар че патриархът се среща и явно познава твърде голям брой политици в своята страна и по света.

Други предположиха, че може би патриархът не е бил в Словения, а в трета страна. Официалният сайт на Константинополската Вселенска патриаршия обаче сочи именно Словения и Франция като страните, в които патриархът е бил на почивка. И всички се успокоиха от последващата новина, че патриархът се е завърнал във Фенер. А днес, неделя, в гръцки сайтове има публикувана и снимка от молитвеното му присъствие на днешно дяконско ръкоположение в манастирския храм „Света Троица“ на историческата Халкинска богословска школа.

Независимо от истинността или не на въпросното частно посещение на патр. Вартоломей в Словения, Загребско-Люблянски митрополит д-р Порфирий от Сръбската православна църква в съобщение до медиите изразява учудване, че не е бил уведомен за това посещение. Митрополитът, който е гръцки възпитаник и професор в Православния богословски факултет на Белградския университет, деликатно се позовава на посещението при патр. Вартоломей във Франция на висши клирици на Вселенска патриаршия от съседна Женева и заявява, че не би желал да се сметне за неучтивост липсата на негово посещение при патриарха в Словения, която е официално призната от Фенер като канонична територия на СПЦ още през 1922 г. Просто митрополитът, както и СПЦ въобще, не са били уведомени за обсъжданото посещение в Словения. И се прави уточнението, че настояването да се спазва уведомителният режим при влизане в чужда юрисдикция би трябвало да важи за всички църкви.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wd6hp 

Разпространяване на статията: