Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

timthumbРъководството на Света гора няма яснота относно визитата на Московския патриарх Кирил, който трябва да вземе участие в тържествата по повод 1000 години руско присъствие на Атон. Говорителят на Московска патриаршия о. Александър Волков съобщи миналата седмица, че патриарх Кирил възнамерява да направи това през май 2016 г. По-рано пък митр. Иларион (Алфеев) спомена в интервю, че това може да стане в края на февруари, след официалната канонизация на св. Серафим Соболев в София.

Информацията за посещението на Руския патриарх през месец май е получена в свещения кинотис не по църковен път, а от Министерството на външните работи на Гърция. Затова кинотисът е поискал уточнения от Москва за това посещение.

По информация на Ромфеа пък Московският патриарх е поискал от Цариградския патриарх да посети Света гора през септември като поклонник, а Цариградският патриарх от своя страна е поставил като условие това посещение да бъде съгласувано предварително със светогорската управа.

Напрежението и неяснотите се дължат на организираните от Руската църква с активната подкрепа на Кремъл тържества по повод "1000 години руско присъствие на Света гора", които Московска патриаршия обяви, че се навършват през 2016 г. В Русия протичат множество прояви, свързани с честванията. Тяхната кулминация трябва да бъде на Света гора, в манастира "Св. Пантелеймон" с личното участие на патриарх Кирил.

Досега са се провели три подготвителни срещи между Руската църква и светогорската управа, но до ясно съгласуване на позициите по честванията не се е стигнало. Последната среща беше през юни м. г., когато светогорци отидоха в Москва, но се върнаха без конкретни резултати. "Ако направим това, което искат руснаците, те ще имат празник, а ние помен", е неофициалният коментар на един от участниците, цитиран в репортаж по темата в сп. Orthodoxia Info (бр. 4, 2016 г. "Загубени в превода", Мария Папавлаху). Според публикацията посещението на патриарх Кирил през май официално ще бъде обвързано с честването на преп. Антоний Печерски (първия руски християнин, приел монашество на Света гора през 1051 г. и основател на Киево-печерската лавра), но фактически ще се отбележи 1000 години руско монашество на Света гора. Ако не се постигне съгласуване на позициите обаче, свещеният кинотис няма да участва в тържествата и те ще бъдат само руски.

Въпреки че датата на 1000-годишнината е до голяма степен условна, 2016 г. е избрана за тържествата, понеже е обявена за обща година на Гърция и Русия от правителствата на двете страни. Според руската идея тържествата по този повод трябва да бъдат общосветогорски, с пищна патриаршеска литургия и присъствието на висши държавници от Москва и Атина.

Междувременно Кремъл заяви, че руският президент не включва в програмата си такова посещение, а Алексис Ципрас, известен с атеистичните си възгледи, също отклони дипломатично отправената му в Москва покана. Той заяви, че неговото правителство ще подкрепи изцяло всяка инициатива, щом тя получи одобрението на свещения кинотис на монашеската република.

Исканията на светогорци обаче изглеждат неизпълними. Според Orhodoxia info те са следните:

1) Да се върнат на Света гора метосите, отнети от съветската власт след 1917 г., а именно метохът на Иверския манастир, който се намира близо до Червения площад и е дарен на манастира от цар Алексий Михайлович през 1654 г. Също така да премине под юрисдикцията на Света гора манастирът "Св. Пантелеймон" в Русия, който да започне да функционира като светогорски метох.

2) Да се върнат на Света гора 751 важни ръкописа, датирани от 9 до 15 век, които са изнесени от Света гора през 19 век с мотива, че са нужни за образованието на неграмотния руски клир. Ако те не могат да бъдат върнати в оригинал, поне да се предоставят на Света гора техни копия.

3) Да бъде върната на манастира "Св. Павел" иконата на Христос Пантократор от 1363 г., която сега се съхранява в Ермитажа в Санкт-Петербург.

Исканията на Московска патриаршия са следните:

1) Преди началото на Всеправославния събор през юни да се осъществи архиерейското съслужение в рамките на тържествата.

2) Да се организира изложба със светогорски светини в Русия, което обаче изисква продължителна процедура по оформянето на документацията за изнасяне на паметници на културата. 

3) Да се разреши изнасянето от Света гора на оригиналната икона "Достойно ест", която е покровителка на светогорци, за поклонение в Москва. Преговорите по този въпрос са отдавна, но гръцката страна настоява приходите от поклонението да се предадат на гръцката държава и да се използват за подкрепа на социално слаби групи.

4) Да се позволи установяването на руски монаси в скита "Св. Андрей" в Карея и скита "Св. пророк Илия", който принадлежи на манастира Пантократор. Това искане на Руската църква също е старо - още по време на предишното си посещение на Света гора през 2013 г. патриарх Кирил отбеляза пред братството на манастира "Пантократор", че тук се е подвизавал св. Паисий Величковски, който поставя началото на руското старчество, а оптинската монашеска традиция може да се смята, че е пренесена именно от този светогорски манастир. Патриарх Кирил тогава наблегна също на факта, че скитът "Св. пророк Илия" е бил обитаван от руски монаси до 90-те години на XX век (когато те бяха изгонени оттам от пратеници на патриаршията във Фенер - б. р.).

Освен изложените искания на двете страни има и допълнителни проблеми, съдаващи неясноти. Държейки на равнопоставеността на Руския патриарх и Цариградския патриарх, Московска патриаршия иска да заобиколи официалната процедура, според която всеки епископ, включително и патриарх, може да посети Атон само след изрична покана на Вселенския патриарх, който е епископ на Света гора. Вселенският патриарх от своя страна досега не е одобрил програма за подобни чествания в монашеската република, но не е казал и "не".

Снимка от 2013 г. от посещението на патриарх Кирил в светогорския манастир "Пантократор". 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/w3h36 

Разпространяване на статията: