Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
00Министерството на образованието в Египет ще премахне от учебната програма религиозни текстове и имена на религиозни мюсюлмански дейци, свързани с идеологията на свещената война. В списъка на цензурираните ще попадне и султан Саладин, мюсюлманският владетел, воювал с кръстоносците през 12 век. Правителствената инициатива има за цел да намали силата на ислямистката идеология в страната, но срещна протестите на радикално-настроените ислямски среди. Салафитите заявиха, че новата власт е обявила война на исляма. Според тях реформата е насочена към унищожаване на ислямската идентичност и капитулация. „Как са посмели да премахнат сури от Корана? Те нямат право да изопачават националната история само, защото у тях са възниклани илюзиите, че те могат да провокират хората към насилие и убийства?”, заяви лидерът на една от салафитските партии Ясер ал-Борхами.
 
От учебниците са отпаднали и някои циати от Корана и суната, призоваващи към военни действия и по-конкретно е премахнат хадисът, според който Мохамед е казал: „На мен ми е заповядано да се сражавам с хората дотогава, докато те не започнат да говорят: Няма друг бог, освен Аллах”.
 
Но Министерството на образованието в Египет е непреклонно. Според официалния доклад, „някои материали в учебниците подстрекават младежта към насилие и са въведени в учебната програма под влиянието на Братята мюсюлмани”.
 
Премахването от учебниците на екстремистки материали е само един от начините за борба с ислямския екстремизъм, която правителството на президента Абдел Фатах ал-Сиси води още от идването си на власт.
 
През януари м. г. министерството на образованието преразгледа промените в програмата по психология и социолагия, въведени от правителството на „Братята мюсюлмани”. В училищата е премахнат курсът „Разликите между революция и преврат”. Учебниците с биографии на ислямистки лидери са иззети.
 
„Не е възможно идеите, които ние смятаме за свещени, да подтикват цялата нация да стане източник на опасност, безпорядък, убийства и разруха за околния свят”, заяви президентът на Египет на среща с водещи ислямски богослови. Според него ислямът сам по себе си не е източник на проблеми. Проблемът се състои в „онези текстове и идеи, които ние сме смятали за свещени в продължение на векове, дотогава, когато стана практически невъзможно да се опираме на тях”.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/944w8 

Разпространяване на статията: