Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

2014-09-28 1944На 9 и 10 септември в Норвежкото богословско училище в Осло (Det teologiske Menighets fakultetet, Gydasvei 4, Majorstuen) се проведе международна конференция, чиято основна цел беше да представи резултатите по проект КУЛТА – „Религия и мултикултурализъм: Образователни методи за местни църковни лидери”.

Конференцията беше последната публична инициатива по проекта преди окончателната среща на неговите партньори, която се проведе непосредствено след края на събитието, отново в столицата на Норвегия. По време на срещата, членовете на проекта официално закриха дейностите му.

В конференцията участваха свещеници, богослови, експерти по теология и други представители на християнски църкви от различни европейски страни. България бе представлявана от Андриан Александров от Богословския факултет на СУ и Диана Тюркеджиева. Целта беше да се проведе отворен дебат относно ролята на изповеданията в процесите на развитие на местните общности и енории, свързана с преодоляването на конфликтни ситуации, базирани на произход, културна принадлежност, религия, расова принадлежност и други. Участниците в конференцията и изследователите на проекта са представители на поместните православни църкви в България и в Румъния, на Римокатолическата църква в Норвегия и в Италия, на лутеранската и реформаторска църкви в Норвегия, Холандия и Естония.

Събитието включваше двудневен диалог и дебати между представители на различни християнски изповедания относно новите предизвикателства, с които съвременните мултикултурни и мултирелигиозни общества се сблъскват, а съвременните международни конфликти в много части на света, за нещастие потвърждават необходимостта от такъв дебат.

По време на събитието, партньорите представиха на участниците и резултатите от проекта. В рамките на конференцията се предложи структурирана методика за обучение на представители на различни християнски изповедания и се инициира кампания за връзките между религията и мултикултурността, която ще бъде осъществена през следващите няколко месеца.  Международната конференция е един от най-важните резултати по проект КУЛТА, финансиран по програма „Учене през целия живот”, секторна програма Грюндвиг на Европейския съюз. Проектът обедини усилията на богослови и изследователи от България, Румъния, Естония, Норвегия, Холандия и Италия и имаше за цел да идентифицира ключовите компетенции, потребности и добри практики на църковни служители и духовни лидери, насочени към изграждане на отношения на диалог с представители на други религиозни общности.

Участник от българска страна е Фондация за регионално развитие в партньорство с преподаватели и докторанти от Богословския факултет на Софийския университет (Клара Тонева, Костадин Нушев, Андриан Александров, свещ. Стефан Паликаров, Полина Спирова, и Магдалена Легкоступ от Православния богословски факултет на ВТУ).  Целта беше да се изследва отношението на християнските свещенослужители и духовни пастири от шестте европейски държави – три източноевропейски и три западноевропейски, към съвременните проблеми на религиозния плурализъм и срещата на религиозните общности на локално ниво с културното многообразие в съвременното общество.

През първия етап от изследователските дейност по проекта (от октомври 2012 до юли 2013 г.) бяха очертани методологичните рамки на изследването и съответните целеви групи от християнски свещеници и църковни служители в избраните държави. Чрез изработването на анкетни карти беше проведено проучване сред целевите групи, за да се определят основните проблеми и образователни нужди на православни свещеници и християнски лидери в различните страни. Успоредно с това бяха изведени на преден план по-характерни казуси от всяка една от страните, които илюстрират изследваната проблематика на междурелигиозния диалог.

Събраните данни, оценката за проблемите в различните страни и анализите на конкретни казуси са публикувани на специален интернет сайт на проекта (cultaproject.eu). През втория етап (септември, 2013 – август, 2014) беше извършена оценка на добрите традиции и практики и бяха представени изградените модели и анализирани новите предизвикателства, които могат да бъдат използвани в дейността на християнските духовни лидери от различните страни. Бяха организирани серия от обучителни семинари и работни срещи между участниците в изследователския екип за обмяна на натрупания полезен опит от изследванията. Беше разработен наръчник за християнски лидери и църковни служители за създаване на умения и компетенции при водене на междурелигиозен диалог и ползотворно междукултурно сътрудничество в рамките на техните църковни общности.

Повече за проекта на: www.cultaproject.eu

Повече за организатора на: http://www.mf.no

2014-09-28 19432014-09-28 1944 001


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/98p43 

Разпространяване на статията: